Central Group Webpage printout:
CENTRAL GROUP a.s.
EMPIRIA building (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Prague 4 (right next to the subway station, Pankrác)
tel: + 420 226 222 222, + 420 226 221 111
Open: MO - FRI 8 a.m. - 7 p.m.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generated:
New apartments

Prague 9 – Libeň Harfa Design Residence project

Design apartments near the subway

An exceptional project for people into design, who prefer life in the city and everything that goes with it. This is Harfa Design Residence – a design apartment building right next to the Galerie Harfa shopping mall and a short walk from the Českomoravská subway station on line B. Design components on the outside, high standards and quality inside, which naturally include heated wooden floors throughout the apartment, excellent sliding aluminum windows with triple glazing or luxurious design bathrooms. All units have cooling energy recovery that provides not only the inflow of fresh air and a comfortable temperature all year round, but significant savings on heating. Harfa Design Residence is a great choice for investors, especially the varied range of smaller 1+kk units that are available.

These are among the most sought-after by tenants. That’s why the project will also include a stylish lobby with 24-hour reception, to ensure owners have security oversight and maximum comfort thanks to the variety of services available. Those who prefer spacious apartments with large, beautiful terraces will certainly appreciate living here. The architects have created a building with an attractive design façade with metallic components, glass railings on the balconies and terraces, and a unique atrium with a restaurant and café, which will surely become a gathering place for good wine, cup of excellent coffee or a nice dinner.
Units come installed with a controlled ventilation system with energy recovery, i.e. equipment for recovering heat. More information
Completion date:* September 2020
Number of apartments: 68 total / 28 available
* Completion means the state of construction where the application for the occupancy permit for the apartment building can be filed at the appropriate Building Authority.

Apartment prices according to layout

Bedsit
from 3,285,392 CZK
1B+1
from 5,090,470 CZK
2B+1
from 7,791,250 CZK
Prices are ALL INCLUSIVE and include VAT, accessories specified for the apartment (parking space, cellar), luxurious RESIDENCE finish, advanced security system and extended warranty on quality.

VIDEO ABOUT THE PROJECT  • A
    68 apartments / 28 available
    Completion date: September 2020

Click to view the prices and overview of apartments.

  • Apartments – under construction

Getting around by public transport


Getting to and from Harfa Design Residence is unrivaled. There is a tram stop directly in front of the building and the Českomoravská (B) subway station is just a short walk away. It takes only 10 minutes to get to the city center.

Getting around by car


Take the South Junction to Průmyslová Street (exit Hloubětín), after 3,5 km turn left to Poděbradská Street. Continue 2 km straight to Českomoravská Street. The location is 1 km on the left side. Residence u Radnice is set next to the O2 Arena.

Map of civic amenities

 shopping mall  shopping mall sport facility  sport facility restaurant  restaurant monument  monument park  park
 railway station  railway station bus stop  bus stop tram stop  tram stop subway station  subway station police  police
 health facility  health facility municipal office  municipal office nursery school  nursery school primary school  primary school post office  post office

Photographs from around the project

Koupelna

U koupelen je na výběr z 95 barvených kombinací luxusních obkladů a dlažeb. Navíc je možné zvolit si z několika dalších výjimečných designových variant, které jsme vybrali speciálně pro tento projekt. Cena zahrnuje nadstandardní zařizovací předměty, závěsné WC, umyvadlo, akrylátovou vanu nebo vyzdívaný sprchový kout. Dále lze zvolit také příplatkový koupelnový nábytek.

Podlahy

U obytných místností a šaten lze vybírat ze 8 dekorů kvalitních dřevěných podlah. Příplatkovou variantou může být podlaha vinylová. Nadstandardní keramická dlažba tvoří podlahu koupelen, WC, komor a chodeb za vchodovými dveřmi.

Dveře a okna

Standardem v tomto projektu jsou moderní posuvná hliníková okna s izolačním trojsklem a střešní dřevěná okna (Eurookna) s dálkovým ovládáním a čidlem rychlosti větru. Vchodové dveře s vysoce odolným laminátem na povrchu splňují bezpečnostní a protipožární požadavky a mají z vnější strany obložkovou zárubeň. Vnitřní dveře jsou posuvné do pouzdra a velmi elegantně tak řeší úsporu místa v bytě. Dveře do obytných místností jsou standardně prosklené, ostatní plné s výběrem ze 9 dekorů. Všechny dveře mají nadstandardní zvýšenou výšku 2 100 mm.

Sádrokartonové podhledy

Vnitřní příčky v jednotlivých bytech tvoří moderní sádrokartonový systém se skvělými zvukotěsnými a estetickými vlastnostmi. V koupelnách, na WC a chodbách jsou sádrokartonové podhledy s bodovými světly.

Technika

Všechny byty disponují datovými rozvody pro vysokorychlostní internet a digitální satelitní televizi. Rozvod televizních kabelů je do všech pokojů. Všechny jednotky jsou vybaveny elektronickým zabezpečovacím zařízením a domovním videotelefonem.

Energie a vytápění

Energetická třída náročnosti budovy B, vlastní měření tepla pro každý byt, ve všech jednotkách podlahové teplovodní vytápění.

Vzduchotechnika

Všechny jednotky mají zajištěno větrání pomocí nuceného systému s rekuperací (zařízení pro zpětné získávání tepla). Jedná se o moderní systém efektivní výměny vzduchu, kdy se teplo z odváděného vzduchu využívá k ohřevu toho, který je přiváděn dovnitř. Navíc v letních měsících dochlazuje vzduch až o 6°C. Rekuperace přináší úsporu za topení a zároveň vytváří zdravý domov.

Parkování

Bezproblémové parkování zajišťují u vybraných bytů podzemní parkovací stání pro rezidenty. Návštěvy mohou pohodlně využít parkovací stání v blízkosti domu.

NAVÍC

U všech oken jednotlivých bytů je elektro příprava pro dodatečné osazení venkovního stínění. Pro zajištění pohodlí bude probíhat odečet spotřeby vody pomocí dálkově ovládaného měřiče. Vybrané větší terasy splňují na určených místech statické požadavky pro instalaci vířivek.
Detailní popis provedení REZIDENCE

Visualization of interiors

Photos / visualization of the project

Photographs of the construction process

  • Housing block
    under construction

Photographs from around the project