CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Anketa: Jak dlouho vydrží nízké úroky u hypoték?

29.6.2015, E15 -
1. Jaký předpovídáte vývoj úrokových sazeb hypoték ve druhé polovině letošního roku a počátkem příštího?
2. Jaký je u vašich projektů současný podíl nemovitostí financovaných úvěrem?
3. Jak se stavíte k možnému omezení nabídky nových hypoték, například úvěrů delších než na 30 let a 100 procentních hypoték, které avizuje Česká národní banka?

Marcel Soural, generální ředitel, Trigema
1. Podle informací z finančních zdrojů a bank lze očekávat postupný mírný nárůst úrokových sazeb, který se neprojeví v průběhu léta, spíš koncem roku. Žádná banka nebude chtít zvyšování zahájit a tím oslabit svoji konkurenceschopnost. Stále platí, že sazba inzerovaná v médiích nemusí odpovídat reálné sazbě, kterou nakonec banka nabídne. Na nejnižší nabízenou sazbu má vliv mnoho podmínek, které málokterý klient splňuje. Na druhé straně zvyšování sazeb banky ohlašovaly už před loňským létem, kdy varovaly, že pokles sazeb už kulminuje. Opak byl pravdou, během roku klesly ještě o další procento.

2. Aktuální podíl financování hypotečním úvěrem neodpovídá celkovému trendu na trhu, jelikož se v našem případě jedná o specifický projekt. Jeho umístění přímo na metru Nové Butovice přitahuje zákazníky, kteří jsou schopni byt financovat celý z vlastních zdrojů. Podíl financování hypotékou je 45 procent u první etapy a 30 procent u druhé. Ale u našeho právě dokončeného, rodinného projektu v Letňanech se současný trend projevoval. V první a druhé etapě byl podíl hypoték 57 a ve třetí už 66 procent.

3. U našich projektů toto omezení nehraje roli. Už nyní po klientech požadujeme minimálně úhradu 15 procent z vlastních zdrojů, financování prostřednictvím 100procentní hypotéky nepovolujeme. Obecně především při koupi secondhandových bytů lze toto plánované omezení považovat za zbytečné a brzdící obchodní transakce.

Martin Vachek, ředitel prodeje a marketingu, Daramis Group
1. Podle mého názoru už úrokové sazby dosáhly svého minima. V uvedeném období očekávám, že se sazby budou držet na úrovni, na které se nacházejí nyní.

2. V současné době je drtivá většina transakcí financována hypotečním úvěrem. Trend je zcela patrný, a to čím jsou sazby nižší a úvěry dostupnější, tím se zvyšuje podíl transakcí financovaných tímto způsobem.

3. Převážná většina hypotečních úvěrů se dnes poskytuje na 70 až 85 procent kupní ceny s délkou splácení mezi 20 až 25 roky. Výše uvedené mezní póly představují jen zlomek trhu a jejich omezení nebo regulace nebude mít zásadní význam. Snaze ČNB stanovit určitý, podle mého rozumný, rámec rozumím a souhlasím s ním.

Evžen Korec, generální ředitel, Ekospol
1. Průměrná úroková sazba u hypoték klesá už patnáctý měsíc v řadě a není vyloučeno, že brzy dojde k otočení tohoto trendu a úrokové sazby začnou růst.

2. Z našich dat vyplývá, že klienti, kteří si u Ekospolu kupují byt na hypotéku, si ji berou ve výši zhruba 70 až 75 procent hodnoty bytu. Tato hodnota se poslední dobou nijak dramaticky nemění.

3. Těžko se komentuje krok, který dosud nenastal. Nicméně jakékoliv omezení hypoték považujeme za zbytečné. Nechme na každé jednotlivé komerční bance či jiném finančním ústavu, ať si samy posoudí rizikovost klienta. Pokud se jim bude zdát příliš rizikový, nechť mu "napaří" individuálně i vyšší úrok. Ale rozhodně by neměl pykat trh jako celek.

Dušan Kunovský, předseda představenstva, Central Group
1. Předpokládám, že ještě v letošním roce se úrokové sazby hypoték udrží na svých historických minimech. V příštím roce už pravděpodobně dojde k jejich mírnému růstu a dlouhodobý trend poklesu se postupně obrátí.

2. S poklesem úroků na rekordní minima rapidně vzrostla celková dostupnost nových bytů. Dnes mají o novostavby zájem i klienti, kteří ještě před pár lety zvažovali nákup staršího bydlení nebo spíš jeho pronájem. Podíl zájemců financujících nemovitost hypotékou nebo kombinací hypotéky a odkladu platby logicky narůstá a aktuálně u nás činí zhruba 65 procent všech klientů. Toto číslo zvyšuje i rostoucí počet nákupů na investici financovaných hypotečním úvěrem.

3. Opatrnost je na místě. Rekordní poptávka po bytech a dostupnost úvěrů způsobily, že ve snaze nalákat co nejvíce klientů může docházet i k poskytování hypoték takzvaně "na krev". Tedy úvěrů s velmi dlouhou dobou splatnosti nebo na celou kupní cenu nemovitosti tak, že kupující své celkové splátky unesou jen s malou měsíční rezervou. Historicky nejnižší úroky hypoték ale nepotrvají věčně a lze předpokládat, že v době vypršení dnes nejčastěji používané pětileté fixace budou o několik procentních bodů vyšší, což měsíční splátky o mnoho tisíc prodraží. Pokud nebudou mít dlužníci možnost prodloužit dobu splatnosti a tím si snížit splátky, mohou se dostat do vážných problémů.


Pavel Bultas, ředitel, Hypoasistent
1. Dosud úrokové sazby každý měsíc trhaly nové rekordy a průměrná sazba se přiblížila dvouprocentní hranici. Očekáváme, že v létě se v indexech projeví zastavení poklesu a do konce roku nastane mírný růst. Nečekáme však dramatické změny. Mezi nabídkami jednotlivých bank jsou velké rozdíly, což se v době pohybu úrokových sazeb projeví nejvíce. Také v případě hypoték u developerských projektů se nyní dostáváme na nižší úrokové sazby.

2. U nejnižšího segmentu je podíl bytů financovaných hypotékou kolem 90 procent, jedná se hlavně o startovací byty. U středního segmentu dosahuje podíl hypoték 50 až 70 procent. Dlouhodobě se tyto podíly příliš nemění, mění se spíše požadavky klientů na charakter bytů.

3. Úvěry na dobu delší než 30 let nabízí dnes málo bank, zároveň je zde požadavek na větší podíl vlastních zdrojů. Jde o velmi okrajový produkt, který využívá minimum klientů. Financování pomocí 100procentní hypotéky je zase vykoupeno vyšší úrokovou sazbou. Požadavky bank na klienty žádající o 100procentní hypotéky jsou už dnes vyšší a banky si podíl těchto hypoték pečlivě hlídají. ČNB se inspirovala na Slovensku, ale i tam jsou nadále 100procentní hypotéky dostupné, nepředpokládám tedy úplný zákaz ani u nás.
Zdroj:
Vyšlo 29.6.2015 v E15

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.