CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Až třetinu nových bytů si Češi pořizují jako investici

13.11.2015, Lidové noviny - Stále více lidí v Česku si kupuje byt nikoli pro vlastní bydlení, ale jako investici. Podle poradenských a realitních společností je až třetina bytů pořízena s tím, že je budou majitelé pronajímat a v budoucnu vydělají na jejich zhodnocení. Podíl těchto kupujících se v posledních letech rychle zvyšuje.

Například realitní společnost EKOSPOL prodala za prvních deset měsíců letošního roku na rezervační smlouvy zhruba 800 bytů, přičemž za účelem investice si lidé pořídili každý třetí byt. "Ještě před čtyřmi lety jsme přitom prodali na investici jen asi desetinu bytů," říká její generální ředitel Evžen Korec. "Stále více lidí si totiž uvědomuje, že byt je lepší investice než nechat peníze v bance."

Právě zájem klientů, kteří si pořizují byt ne pro vlastní bydlení, ale jako investici podle Korce přispěl k tomu, že se za prvních devět měsíců roku prodalo v Praze rekordních 5250 nových bytů. Byty navíc nenakupují jen jednotlivci, ale často i firmy, které si pak pořizují najednou celé bloky bytových jednotek.

Lepší než spořicí účet
Podle generální ředitelky Skanska Reality Nadi Ptáčkové jsou nejpoptávanějšími byty na investici malometrážní 1+kk a 2+kk v lokalitách s dobrou dopravní dostupností, u nichž se roční výnos z pronájmu pohybuje kolem čtyř až pěti procent. Tedy výrazně nad úroky u běžných spořicích účtů v bance.

I v případě Skansky roste v poslední době podíl lidí kupujících byt s investičním záměrem, aktuálně jde o zhruba 15 procent všech prodaných bytů. Platí přitom, že v naprosté většině si byty jako investici kupují Češi. Z cizinců se mezi zájemci objevují zejména občané zemí bývalého Sovětského svazu a Slováci. Zájem o tento druh podnikání, který narůstá hlavně v posledních dvou letech, přivedl několik developerů k tomu, že začali nabízet investiční byty s garantovaným výnosem. Ty klientům přinášejí za jejich investici jistotu nájmu v určité výši po dohodnutou dobu.

Již delší čas takové byty nabízí Pražská správa nemovitostí nebo firmy Carpaterra Capital Partners či Amigal Group. Přidala se i Central Group, u níž je na investici zakoupený každý čtvrtý byt. "Oproti období před rokem 2010 vzrostl podíl prodaných bytů na investici přibližně na dvojnásobek," říká mluvčí Central Group Milan Jankovský.

Lákají i severní Čechy
Lidé spjatí s realitním byznysem zpravidla radí na investici kupovat menší byty především v Praze a Brně. Zajímavé podle nich ale mohou být i byty v severních Čechách, zejména kvůli ceně – namísto milionů stojí pouhé stovky tisíc. Jejich ceny sice budou v příštích letech spíše stagnovat, mají ale jednu velkou výhodu: Dají se pronajmout za velmi solidní peníze. Jestliže jsou ceny bytů v severních Čechách oproti Praze zhruba desetinové, nájmy tam dosahují často poloviny ceny v hlavním městě. Návratnost takové investice pak může být někdy i kratší než 10 let.
Zdroj:
Vyšlo 13.11.2015 v Lidových novinách

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.