CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Byt jako investice? Čas na nákup se krátí

24.9.2015, Ekonom - Ceny bytů v Česku rostou už druhý rok v řadě. Banky začínají zdražovat hypotéky. Doba na nejvýhodnější koupi investičního bytu tak pomalu končí.

Konec rekordně nízkých cen, byty už druhým rokem v řadě zdražují. A zdražovat budou i ve zbytku letoška a v roce příštím. Fakt, že se realitní trh vrátil ke stabilnímu růstu, potvrzují jak údaje realitních kanceláří, tak data Českého statistického úřadu. V průměru od loňského léta vzrostla cena bytů přibližně o osm procent za metr čtvereční. Český trh se tak dostal z krize. "Je vysoce pravděpodobné, že se ve třetím čtvrtletí cenová úroveň dostane nad úroveň roku 2010," odhaduje vývoj příštích týdnů ředitel nemovitostního odboru Hypoteční banky Petr Němeček. Co pak bude s cenami bytů na konci roku a napřesrok?

Například Česká národní banka předpovídá, že růst cen bude pokračovat. "Ceny nemovitostí po zbytek roku 2015 budou s největší pravděpodobností udržovat své mírné růsty kolem tří až čtyř procent. V roce 2016 pak budou postupně mírně zrychlovat na čtyři až pět procent meziročně," uvádějí v analýze ČNB její autoři Jan Frait a Michal Hlaváček.

Podobné odhady znějí i od zástupců realitních kanceláří nebo bank. S ohledem na to, že se dá v příštích měsících očekávat i postupné zvyšování úrokových sazeb hypoték, se následující měsíce jeví jako ideální doba ke koupi bytu – ať už k bydlení, nebo jako investice. Ideální doba nízkých nákladů na dluhové pořízení nemovitosti a stále přijatelných cen bytů se nejspíš v příštím roce bude blížit konci. Příznivé pro potenciální kupce je i to, že se v Česku realizuje či chystá rekordní výstavba nových bytových domů, a to především v Praze.

Největší zdražení? České Budějovice
Týdeník Ekonom v září provedl po roce další analýzu cen bytů ve stovce největších českých měst. Vycházel přitom z nabídek na realitních serverech, ze statistik společnosti RealityMix a zaměřil se především na menší byty doporučované k investici. Jaké byly výsledky? Zdražení od loňska lze pozorovat ve všech krajských městech. "I nadále tam pokračuje velký zájem o malometrážní byty," vysvětluje růst cen Petr Němeček z Hypoteční banky.

Ze srovnání vývoje trhu v jednotlivých krajských městech vyplývá především jeden zajímavý fakt: od loňského roku rostly ceny nejrychleji například v Českých Budějovicích, Olomouci nebo Pardubicích. Podle Petra Němečka z Hypoteční banky je to způsobeno především tím, že v těchto městech došlo k výraznému zvýšení poptávky v oblasti novostaveb.

Praha naproti tomu vykázala jen průměrný růst cen nemovitostí a umístila se až ve druhé polovině žebříčku krajských měst. Podle odborníků na reality je za tím skutečnost, že se už v prvním letošním čtvrtletí vyčerpala nabídka nejatraktivnějších bytů. Zájemci tak čekali s koupí až na podzim či konec roku, kdy půjdou do prodeje další nové projekty. I díky tomu by měl od podzimu růst cen v Praze pokračovat. "Podraží především levné malé byty, projekty v atraktivních lokalitách a ty, které stále čekají na začátek výstavby," konstatuje Tal Grozner, ředitel společnosti Star Group, která stojí za výstavbou moderní čtvrti Nové Chabry pro tisíce rezidentů v Praze 8.

Vůbec nejmenší růst cen se odehrál v ekonomicky nejslabších regionech: na Ostravsku a v severních Čechách. Například v Ústí nad Labem od loňska zdražil metr čtvereční v průměru jen o tři procenta a v Ostravě bylo zdražení ještě téměř o procentní bod nižší. Ceny malých bytů navíc zůstávají nízko i v dalších městech v obou regionech. Obyvatelé těchto lokalit si totiž často nemohou dovolit pořízení bytu ani s pomocí hypotéky, a poptávka po koupi bytu je tak nízká.

Co se nájmů týče, ceny se oproti loňsku změnily především ve větších městech. Čísla společnosti RealityMix vyjadřující změnu průměrné ceny pronájmů ukazují v některých krajských městech i více než 10procentní růst.

Detailní pohled na nabídky realitních serverů a kanceláří nicméně ukazuje, že v menších městech v krajích se dají menší byty k pronájmu stále sehnat za v podstatě stejné ceny jako loni.

Realitní investice se stále vyplatí
Investiční byty představují podle odhadů realitních makléřů mezi 15 a 25 procenty současné poptávky po nových i starých nemovitostech. Zkusit investovat do bytů přitom odborníci doporučují už několik let. Nabízí se tedy logická otázka: nebude kvůli velkému zájmu investorů brzy především v Praze a Brně vyšší nabídka bytů k pronájmu než skutečná poptávka? "Až takový zájem o investiční nemovitosti, abychom se obávali převisu nabídky nad poptávkou, zase nezaznamenáváme," vyvrací obavy ředitel realitní kanceláře Maxima Vladimír Zuzák. Navíc pokles zájmu o pronájmy ve velkých městech, kam se "stahují" lidé z okolních regionů za prací, podle něho není pravděpodobný. "Nemovitostí, které jsou vhodné na investici – tedy bytů 2+kk nebo 2+1 –, je v centru Prahy omezený počet a nové se již moc stavět nedají," přidává další argument Vladimír Zuzák.

Ten stejně jako další realitní experti doporučuje obvykle investovat do bytů v Praze a Brně, případně v krajských městech se silnou ekonomickou základnou zajišťující vysokou zaměstnanost. Z analýzy cen bytů a pronájmů týdeníku Ekonom nicméně vyplývá, že pro odvážnější investory ochotnější více riskovat mohou být zajímavé i lokality v severních Čechách nebo na Ostravsku. V Praze nebo Brně je sice vyšší šance najít bonitního nájemníka, na druhou stranu se obě města vyznačují také vysokými pořizovacími cenami. Jinak řečeno, při porovnání cen bytů s výší nájmů obvyklých v Praze i Brně je zjevné, že návratnost investice se bude pohybovat v řádu desítek let.

Naopak v severních Čechách jsou dostupné byty za statisícové částky. Byť ceny budou v příštích letech spíše stagnovat, mají jinou výhodu: výše nájmu není adekvátně nízká k pořizovací ceně bytu. Jinými slovy, zatímco ceny bytů jsou v severních Čechách oproti Praze jen zhruba desetinové, nájmy tam dosahují často poloviny (i více) ceny v hlavním městě. Návratnost investice tak může být kratší, i méně než 10 let. Možnost relativně rychlého výdělku některé investory přitahuje. "Zájem o investiční byty pozorujeme i na Ústecku nebo Chomutovsku. Jde o lokality s menší ekonomickou silou, ale tamější lidé jsou zvyklí žít v nájmu. Není neobvyklé, že pražský investor za skvělých podmínek koupí několik bytů, které dále pronajímá," potvrzuje Daniel Kotula z kanceláře Re/Max.

Sedm tisíc nových bytů
Co stojí za růstem cen nemovitostí, který trh vykazuje už několik čtvrtletí v řadě? Vůbec největší roli hraje dobrá kondice české ekonomiky. Díky ní v Česku klesá nezaměstnanost, firmy (byť opatrně) začínají přijímat lidi a zvyšovat platy. A to všechno za situace, kdy úrokové míry z hypoték stále dosahují velmi nízkých úrovní, často mezi dvěma a třemi procenty. Výsledkem je rostoucí zájem o koupi nemovitostí. V případě nových bytů přispívají k vyšším cenám podle developerů také vyšší vstupy do výstavby. "Roli hrají vedle rostoucí poptávky stabilně rostoucí ceny stavebních prací a materiálů, které pozorujeme už od druhé poloviny roku 2013," upřesňuje šéf Central Group Dušan Kunovský.

Developeři přitom pro letošní rok hlásí další nárůst poptávky po bytech o 2,2 procenta, přičemž v metropoli je to dokonce téměř sedm procent. Sami se trendu přizpůsobují. "Developeři vycházejí této poptávce vstříc. V podstatě platí, že každý, kdo jen trochu může, staví," říká Dušan Kunovský, předseda představenstva developerské společnosti CentralGroup. Jen "jeho" firma má aktuálně rozestavěno na 1800 bytových jednotek.

Údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) navíc ukazují, že horečná výstavba společnosti Central Group není zdaleka výjimečná. Podle zveřejněných statistik ČSÚ jen v prvním pololetí začali developeři s výstavbou více než 3,5 tisíce bytů. Za celý rok tak nejspíš bude překonána sedmitisícová hranice. Překvapením není, že zdaleka nejvíce se staví v Praze. Pozoruhodný je ale podíl metropole na nových projektech: představuje téměř tři čtvrtiny.
Zdroj:
Vyšlo 24.9.2015 v týdeníkuEkonom

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.