CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Bytové věže pro Pankráckou pláň navrhne architekt Pleskot

26.1.2015, E15 - Architektonickou soutěž na výstavbu dalších výškových domů na Pankrácké pláni, kterou loni vyhlásila developerská firma Central Group ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR), vyhrál respektovaný AP Atelier Josefa Pleskota. Soutěž zaštítila Česká komora architektů (ČKA) a zúčastnilo se jí deset významných tuzemských ateliérů, které pořadatelé předem oslovili.

Návrhy pro chystanou "Rezidenci Park Kavčí Hory" se týkají zhruba tříhektarového území ohraničeného ulicí Pujmanové, Centrálním parkem Na Pankráci a kancelářským komplexem Kavčí Hory Office Park. Pozemek s už platným stavebním povolením pro výrazně komornější projekt čtyř domů o celkem 340 bytech koupila Central Group před třemi lety od společnosti Hochtief Development, která opouští tuzemský trh. Autorem původní podoby rezidenčního areálu byl ateliér Aulík Fišer Architekti, který se zúčastnil i této soutěže na nový bytový projekt počítající už s výškovými budovami.

Vítězný návrh AP Atelieru sestává z celkem pěti 11 až 22podlažních bytových věží a dalších doplňkových staveb dotvářejících takzvaný poloveřejný prostor. "Projekt umožňuje výstavbu ve dvou etapách. Dohromady jde o zhruba 550 bytových a nebytových jednotek a přibližně 800 garážových a parkovacích stání. Celková podlahová plocha bytů přesahuje 32 tisíc čtverečních metrů, dalších přibližně 5500 metrů čtverečních připadá na komerční plochy, a to zejména obchodní prostory v přízemí a kanceláře v nižších podlažích," popsal vítězný záměr šéf Central Groupu Dušan Kunovský. Zatím však developer nechce vizuální podobu vítězného návrhu zveřejnit.

Pětice 22patrových věží
Odbornou porotu tvořili nezávislí architekti Zdeněk Fránek, Adam Gebrian, Antonín Novák a David Vávra. Pražský IPR zastupovali architekti Roman Koucký a Jan Šépka, developera přímo Dušan Kunovský.

Porotci svůj verdikt odůvodnili tím, že návrh AP Atelieru dokázal jako jeden z mála dobře vyřešit parter a práci s hmotou: "Hmoty vytvářejí uzavřený blok, který umožňuje denní aktivity nejen místních obyvatel. Návrh nepracuje s oplocením jako většina projektů, ale s uzavřeným dvorem, který předpokládá různé společenské aktivity. Je tedy jasně stanoveno, co je uvnitř a co vně. V tomto momentu spatřuje porota nejpřínosnější vklad do soutěže. Stavby vyrůstají v hmotových objemech od největších po nejsubtilnější. Pět tenkých 22patrových věží vyrůstá z nižšího šestipodlažního soklu, který spoluvytváří uzavřený blok." Odborná porota však upozornila i na slabší místa vítězného návrhu: "Z jiných pohledů se ale ukazuje úplně jiné vnímání věžových staveb, které již ztrácejí svoji subtilnost i krásu." Za Pleskotovým ateliérem se umístily návrhy z dílen KAVA a CMC architects. Dále své návrhy nabídli také A. D. N. S. Architektonická kancelář, ADR, Aulík Fišer Architekti, Cigler Marani Architects, Headhand architekti, Kuba & Pilař Architekti a Šafer Hájek Architekti.

Diskuze bude dramatická
Kunovský si je vědom toho, že jeho záměr na výstavbu dalších výškových budov na Pankráci, v tomto případě určených k bydlení, vyvolá také vlnu nevole u části odborné veřejnosti i místních obyvatel. "Je nám jasné, že diskuze kolem zástavby v tak exponované lokalitě bude bohatá a dramatická. Pokud se svým plánem neuspějeme, vrátíme se k původnímu projektu," řekl Kunovský na Stavebním fóru s tím, že si dává v tomto ohledu přibližně pětiletou lhůtu. Central Group tvrdí, že je teď připravena diskutovat o výstavbě na Pankrácké pláni s představiteli místní správy a samosprávy. Obtížnost jednání, která má developer před sebou, ovlivní také skutečnost, že na radnici Prahy 4 vládne po loňských komunálních volbách koalice, v níž má zastoupení Strana zelených v čele s čerstvým starostou Petrem Štěpánkem.

Developer slibuje zeleň i kavárny
Dostatek zeleně je proto jedním z argumentů, jimiž Central Group projekt výškových budov obhajuje. "Do lokality přináší vítězný návrh víc zeleně a občanské vybavenosti pro rezidenty i pro veřejnost. Svou návazností na park a integrací vodních ploch přirozeně oživuje lokalitu, která je v posledních letech vnímána jako neosobní a především kancelářská. Zároveň vytváří hodnotný veřejný prostor v parteru, kde najdou místo četné restaurace, stylové kavárny, obchodní prostory a další služby," obhajuje svůj plán Kunovský.

Odborná porota doporučila developerovi, aby v následných fázích projektu věnoval pozornost řadě detailů. Nejdiskutovanější části vítězného návrhu byly fasády a jejich řešení. Porota proto radí zvážit kombinaci urbanistického řešení s architektonickým pohledem dalších autorů, kteří se umístili na druhém a třetím místě, případně zpracovat v další fázi variantu fasád a ověřit si různé výškové uspořádání staveb. Porota dále považuje za užitečné rozpracovat parter, parkové plochy i struktury bytů.

Byty pro lidi s nadhledem
Co se týká bytových jednotek, znělo zadání soutěže na největší počet dispozic 2+kk, dále pak 1+kk a 3+kk. Jen doplňkově, ve vybraných vyšších patrech s výhledem je možné jednotlivě navrhnout byty až 5+kk, které by neměly přesahovat 120 čtverečních metrů. Výjimky mají být možné u přibližně deseti až 20 prémiových bytů v horních podlažích. Minimálně 90 procent bytů musí mít balkon, lodžii nebo terasu, případně zimní zahradu. S předzahrádkami se u výškových budov nepočítá. Přízemí by s ohledem na uživatelskou bezpečnost a komfort mělo být zvýšené.

Bydlení ve věžích bývá atraktivní pro investory a přitahuje také větší podíl cizinců než byty v běžných projektech. "Byty ve výškových budovách budou vyhledávat lidé ochotní připlatit si za atraktivní výhled a výjimečnost. Výhled do dalekého okolí a zároveň absence možných pohledů do nezakrytých oken dává bytům atraktivnost, která předčí některá negativa výškových budov, jako jsou například silný vítr, pocit nejistoty na lodžii nebo u otevřeného okna a špatná dostupnost bez použití výtahu," míní analytik realitní kanceláře Lexxus Ondřej Diblík. Nicméně přeceňování výšek vede někde architekty k projektování megalomanských, špatně využitelných dispozic, případně velkých teras. "Takové byty mohou být špatně prodejné z důvodu celkově vysoké ceny. Lepší variantou je ponechat možnost variabilního spojování bytů do větších až podle požadavků konkrétních zájemců," dodává Diblík.

Svoji zkušenost přidává projektový manažer investičního fondu RSJ Private Equity Martin Louda, který dřív řídil tuzemskou větev izraelského developera Sidi: "Obecně lze říct, a přesvědčil mě o tom projekt Byty Malešice, kde jsme postavili tři věže, že byty v tomto typu budov kupují převážně mladší, moderní, úspěšní lidé, pro které znamená život ve vysokých domech typicky městské bydlení uprostřed velké komunity. Evokuje v nich dost možná výškové budovy a životní styl v živých metropolích, jako jsou Londýn či New York. Určitě to není bydlení pro někoho, kdo vyhledává klid, soukromí, život mimo centrum dění. S nadsázkou řečeno – je to bydlení pro lidi s nadhledem."

Nejvyšší je Eliška
"Mrakodrap" s byty chystá na Pankrácké pláni také společnost PSJ Invest. Projekt Epoque, převzatý od už zkrachovalé firmy ECM, podle návrhu architekta Radana Hubičky by měl zahrnovat na 140 luxusních bytů ve 30 podlažích. Zatím je stále ve fázi schvalovacího procesu. Prvenství, pokud jde o nejvyšší budovu v Česku, v níž jsou kromě kanceláří také apartmány v nejvyšších patrech, aktuálně drží brněnská AZ Tower se 111 metry. Ta překonala o dva metry dosud nejvyšší tuzemskou kancelářskou budovu City Tower na Pankráci, dosahující výšky 109 metrů.

Nejvyšším bytovým domem v Praze je Rezidence Eliška s 25 nadzemními patry a výškou necelých 94 metrů, zkolaudovaná v prosinci 2013. V minulých, předkrizových, letech vyvolaly velký ohlas, ale i vlnu odporu občanských sdružení plány na výstavbu výškových budov v Holešovicích. Na pozemcích někdejší Tesly plánovala skupina J&T postavit "dvojčata" budov o 42 patrech dosahujících až do výšky 150 metrů. Výškové budovy o více než dvaceti podlažích chtěla stavět také Sekyra Group například ve svém stále plánovaném projektu na pozemcích bývalého nákladového nádraží na Žižkově. Aktuálně se ale Sekyra Group o možné výstavbě "pražských mrakodrapů" nechce vůbec bavit.

Metropolitní plán by se výšek nebál
Připravovaný nový územní plán Prahy, takzvaný Metropolitní plán, s jehož koncepcí přišlo bývalé vedení města v čele s tehdejším primátorem Tomášem Hudečkem, měl nově stanovit kompozici výškové hladiny pražské zástavby. "Podle současného územního plánu často vznikají solitérní výškové budovy na nevhodných místech, kde dostatečně nerespektují své bezprostřední okolí ani celoměstský kontext. To je špatně a vznikající Metropolitní plán má ambici tuto praxi změnit," tvrdil Tomáš Ctibor, dnes už rovněž bývalý šéf IPR, kde Metropolitní plán vzniká. Výšková hladina by měla respektovat specifika jednotlivých pražských lokalit a nebyla by tedy na celém území stejná. Obecně se IPR v minulém období nevymezoval proti další výškové zástavbě na Pankrácké pláni.

Zatím pozitivně vidí budoucnost svého záměru i Kunovský. "Věříme, že místo původního, už povoleného, projektu dostane přednost architektonicky unikátní návrh, který dotváří výškovou dominantu Pankrácké pláně a zahrnutím výškových staveb tak trochu vrací Prahu mezi skutečné metropole střední a východní Evropy, jakými jsou například Vídeň, Varšava nebo i Bratislava. Všechna tato města jsou totiž z pohledu praktického užití výškové multifunkční architektury mnohem dál," tvrdí šéf Central Groupu.
Zdroj:
Vyšlo 26.1.2015 v E15

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.