CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Byty jdou skvěle na odbyt

7.10.2015, Hospodářské noviny - Ceny bytů se pomalu dotahují na úroveň před krizí z roku 2008

Obchodům s nemovitostmi se letos mimořádně daří. Ceny bytů díky vyšší poptávce pokračují ve svém růstu a ceny rodinných domů již dotahují hodnoty z období před krizí z roku 2008. Byty jen za poslední rok vzrostly o necelých pět procent. "V žádném segmentu nebyl zaznamenán zárodek cenových bublin. Očekáváme obdobný vývoj i ve druhém pololetí 2015," píše se v aktuální analýze Hypoteční banky.

Zápisy v katastru nemovitostí dokládají, že se v Česku prodává více bytů než loni. "Mezipololetně se zvýšil počet dokončených realitních obchodů téměř o 10 procent, nejvíce u novostaveb – o více než 27 procent," říká Milan Roček, jenž ve spolupráci s poradenskou firmou Deloitte údaje o prodaných bytech z katastru nemovitostí zpracovává do cenové mapy. Za první letošní půlrok tak v krajských městech, v Praze a čtyřech vybraných okresních městech podle katastru změnilo majitele 22 397 bytů.

Trend potvrzují i největší realitní kanceláře s celorepublikovým pokrytím. "Naše obraty za první tři čtvrtletí meziročně vzrostly o 25 procent," říká výkonný ředitel Re/Maxu Hanuš Němeček. Poptávku táhnou vzhůru levné hypotéky a pozitivní vývoj ekonomiky. "Lidé přestali být úzkostlivě zdrženliví k zadlužení," říká Němeček. Nyní lze získat hypotéku s úrokem pod dvě procenta a výhodné sazby zůstanou i v příštím roce.

Byly to banky, které obchody s nemovitostmi rozhýbaly. Ještě před dvěma lety se průměrná úroková sazba pohybovala kolem tří procent, letos v srpnu byla na 2,11 procenta. Na hypotéku proto dosáhne mnohem více lidí, kteří navíc zatím nemají příliš potíže s jejím splácením. Podíl nesplácených hypoték se podle České národní banky za poslední rok snížil přibližně o desetinu a nyní je na úrovni 20,9 miliardy korun. Centrální banka letos přesto omezila takzvané stoprocentní hypotéky – tedy bez potřeby předem naspořených peněz.

Růst cen nemovitostí není podložen dostatečným růstem příjmů. A to si ČNB vyhodnotila jako možné budoucí riziko. Bankéři navíc upozorňují, že případné zdražení hypoték by mohlo části lidí způsobit problémy se splácením.

Ceny rodinných domů podle Hypoteční banky již tento rok smažou ztráty, které jim způsobil příchod finanční krize v roce 2008. "U nových bytů se očekává smazání ztráty zhruba do jednoho roku, u starších bytů to bude více než dva roky," odhaduje Hypoteční banka. Ve třetím čtvrtletí byty podraží o jedno procento.

V Praze, kde se staví přibližně tři čtvrtiny nových bytů v Česku, obchody nezvolnily ani o letních prázdninách. "Standardní léto je vždy v útlumu, ale to letošní bylo abnormální proto, že celý rok je abnormálně dobrý," komentuje Milan Jankovský, mluvčí společnosti Central Group. Ta je největším developerem bytů v tuzemsku, v Praze má rozestavěných téměř 1800 bytů. Za prvních 10 měsíců letošního roku prodal Central Group podle Jankovského 660 bytů a z toho téměř 200 v červenci a v srpnu.

Konkurenční Ekospol ve třetím čtvrtletí prodal o 20 procent bytů více než za stejné období loňského roku. "Ceny nových bytů v Praze letos mírně vzrostly, nejčastěji mezi dvěma a pěti procenty," říká šéf Ekospolu Evžen Korec.
Zdroj:
Vyšlo 7.10.2015 v Hospodářských novinách

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.