CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Byty v Praze jsou stále dražší a nabídka klesá

25.4.2016, MF DNES - Průměrná cena nového bytu v Praze překročila v letošním roce hranici 60 tisíc korun za metr čtvereční. Nabídka bytů se stále zmenšuje a poptávka ji začíná převyšovat.

Vloni touto dobou platili lidé při koupi nových bytů v Praze o čtyři tisíce korun za metr čtvereční podlahové plochy méně než nyní. Meziročně vzrostla průměrná cena nového bytu v hlavním městě z původních 56 177 na 60 517 korun za metr čtvereční. Údaje vyplývají ze společného průzkumu developerských společností Trigema, Skanska a Central Group, který se uskutečnil v prvním čtvrtletí letošního roku.

"Domácí trh s novým bydlením se dostal do situace, kdy průměrná cena prodaných bytů dosáhla úrovně, která byla před třemi roky," vysvětluje generální ředitel společnosti Trigema Marcel Soural. Podle něj je hlavním důvodem nárůstu cen zejména vysoká poptávka po novém bydlení a neustále klesající zásoba dostupných bytů. Jejich počet se totiž na trhu jen v hlavním městě meziročně snížil o více než tisícovku, z původních 6 450 na 5 250 bytů.

"Reálně opravdu není z čeho vybírat. Obzvlášť pokud chcete bydlet relativně brzy v novostavbě," potvrzuje Jiří Knecht z portálu Reality.iDNES. cz. Oproti prvnímu kvartálu roku 2015 podle něj poklesla nabídka novostaveb v Praze o třicet procent, ve středních Čechách dokonce o padesát. I proto prý porostou ceny bytů obdobným tempem ještě minimálně tento rok. Ekonomka Markéta Šichtařová očekává, že se jejich růst zastaví až v průběhu roku 2018. "U domů a pozemků ale bude růst cen trvat i v případě hospodářského poklesu," míní Šichtařová.

Investoři nestíhají stavět
Nedostatečnou nabídku kromě stále se zvyšující poptávky podle developerů prohlubuje také prodlužující se proces schvalování nových projektů ze strany úřadů. V hlavním městě se k tomu navíc přidává absence strategického plánu jeho dalšího rozvoje a nevyjasněnost okolo budoucnosti Pražských stavebních předpisů, takže investoři často nevědí, podle jakých pravidel mají své projekty připravovat. I proto stavebnictví v současné době trochu stagnuje.

"Ekonomika sice momentálně roste rekordně, ale stavebnictví se příliš nevede. Paradoxem navíc je, že je nyní v celé republice i v Praze rozestavěno více bytů, než bylo loni," tvrdí Markéta Šichtařová. Podle ní měli v předchozích dvou letech developeři "velké oči", rozestavěli spoustu projektů a nyní si nemohou dovolit začínat nové.

Situace se však netýká jen novostaveb. Podle průzkumů společnosti Reality.iDNES.cz rostou ceny všech bytů, a to i starších realit. Za posledních dvanáct měsíců vzrostly průměrně o jedenáct procent napříč všemi kraji. Průměrné ceny bytů se tak zvýšily z částky dva miliony korun na hodnotu 2,22 milionu. V Praze podražily všechny byty v průměru o 11, 29 procenta.

Developeři, realitní makléři i ekonomové se shodují na tom, že ještě minimálně rok ceny bytů obdobným tempem porostou.

Zájem o koupi neopadá
Poptávka po nemovitostech se i přes růst cen stále zvyšuje. Pomáhají tomu zejména výhodné úroky hypoték. Lidé také čím dál více vnímají koupi bytu jako dobrou investici. "Reality se momentálně stávají coby alternativní investice velice zajímavé a lidi se k nim obracejí proto, že nemají moc kam jinam uložit peníze," říká Markéta Šichtařová.

Podobně výhodnou investicí je podle ní momentálně už jen zlato. Výnosy z penzijních a podílových fondů, dluhopisů i akcií jsou podle ní velmi nízké a lidem se často nevyplatí. To je podle ní další důvod, proč ceny bytů porostou i v případě, že by hospodářský růst poklesl.

V prvním čtvrtletí letošního roku se v hlavním městě prodalo asi 1 600 bytů. Nejprodávanější kategorií v Praze a okolí jsou momentálně byty 2+kk, které mají rozměry okolo šedesáti metrů čtverečních.
Zdroj:
Vyšlo 25.4.2016 v MF DNES

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.