CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Ceny nových bytů rostou, láká investiční bydlení

16.7.2015, MF DNES - Pražští developeři mají radost. Kromě toho, že víc prodávají, roste i cena jejich bytů. Češi si navíc oblíbili byt coby investici.

Ceny novostaveb začínají opět stoupat, developeři už nyní zaznamenávají růst cen o jednotky procent. Nejlépe to dokazuje pražský trh s novým bydlením, kde se točí nejvíc bytů. "V posledních třech čtvrtletích zaznamenáváme růst cen nových pražských bytů. A to jak cen transakčních, tak i nabídkových," říká Milan Roček, jehož projekt cenovamapa.org oba typy cen sleduje. Nabídkové ceny jsou ty, které developeři inzerují. Podle expertů se nyní zpravidla shodují s cenami reálnými, neboť zejména u nejprodávanějších menších bytů není při současném oživení pro vyjednání slevy moc velký prostor.

Zatímco na konci loňského prosince činila průměrná nabídková cena v Praze 63,2 tisíce korun za čtvereční metr, na konci února to bylo už 65,9 tisíce a v dubnu 67 tisíc.

Potvrzují to i sami developeři. "V posledním období průměrná cena za metr čtvereční rostla, nejvýrazněji v předcházejícím i letošním roce," říká například ředitel developera Ekospol Evžen Korec, který počítá s tím, že ceny budou nepatrně růst i nadále.

Již od roku 2012 pozorují roční růst svých cen o tři až pět procent i v Central Group. "Stojí za tím rostoucí ceny stavebních prací, oslabující koruna vůči euru, která zdražuje řadu materiálů, a také rostoucí náklady na přípravu a povolování staveb vlivem dlouhodobého legislativního chaosu," vysvětluje mluvčí skupiny Milan Jankovský.

V loňském roce stouply průměrné prodejní ceny o tři procenta i podle publikace Trend Report 2015, jejíž autoři předpokládají podobný růst i pro letošek.

Až třetina bytů na investici
Souběh rostoucích cen a výhledu na jejich další růst, stále ještě nízké úrokové sazby u hypoték a relativně vysoké ceny pražského nájemného lákají k investičnímu bydlení. Tedy k tomu, že si lidé pořizují pomocí hypotéky byt, ve kterém neplánují v nejbližších letech bydlet. Místo toho jej pronajímají.

"Při současných úrokových sazbách totiž činí splátky hypotéky méně než tržní nájemné za srovnatelný byt a řada lidí si dokáže spočítat, že půjčit si za dvě procenta ročně a byt pronajímat za výnos odpovídající zhruba pěti procentům se jednoduše vyplatí," říká Jankovský.

Růst zájmu o byty, které se pořizují na investici, registruje i šéf developera Finep Tomáš Pardubický. Trend nákupu investičních bytů podle něj zesílil po intervenci ČNB proti kurzu české koruny. Pardubický se navíc domnívá, že se cílová skupina rozšiřuje. "Překvapil zájem o investování do nemovitostí u střední třídy a mladších ročníků. Předpokládáme, že jde o reakci na dlouhodobě neřešený problém penzijního zajištění," dodává.

Otázkou je, jaký výnos lze od tohoto druhu investice očekávat. Převládající konzervativní odhady mluví o třech procentech ročně, ale například šéf Ekospolu Korec dlouhodobě uvádí při správném nastavení nájmů jistotu pětiprocentního výnosu.

Mnohé od pomyšlení na investici do bytu odrazuje fakt, že by se o něj (jeho nájemníky) museli starat. Často se také obávají, že by vhodné nájemníky po delší dobu nesehnali a z výnosu by se tak stala ztráta.

Investice bez rizika
I na tuto cílovou skupinu se už však developeři a další hráči na trhu snaží zaměřit. Slouží k tomu například koupě bytu s takzvaným garantovaným výnosem. Ta spočívá v tom, že koupený byt na určitou dobu spravuje externí firma, která má na starosti jeho provoz, shánění nájemníků a může majitele například i zastupovat na schůzích vlastníků.

Investor se za to vzdá části svého výnosu, ale zase získá jistotu. Riziko na sebe totiž bere developer, kterého láká, že díky této službě může dříve prodat nabízené byty.
Zdroj:
Vyšlo 16.7.2015 v MF DNES

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.