CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Chcete nový byt? Na trhu panují dobré podmínky

20.3.2015, MF DNES - Široká nabídka, příznivé ceny a nízké úroky hypoték. To jsou důvody, proč se investice do nového bydlení právě teď vyplatí.

Podmínky pro pořízení nového bytu jsou dnes nejvýhodnější za několik posledních let, shodují se developeři. Trh je na vzestupu a podle odhadů by výstavba v Česku měla růst téměř o čtyři procenta. "V loňském roce byl poprvé překonán předkrizový rok 2007 a v Praze se prodalo 5 950 nových bytů, což byl meziroční nárůst o 19 procent," vysvětluje Evžen Korec ze společnosti Ekospol.

To, že se developerům začíná dařit, potvrzují i data Českého statistického úřadu. Podle Milana Jankovského ze společnosti Central Group z nich vyplývá, že loni v Praze vzniklo v nových bytových domech celkem 3 625 jednotek. "To představuje nejlepší výsledek pražského developerského trhu od nástupu hospodářské recese," upozorňuje Jankovský.

Za optimistickými čísly stojí především příznivé ceny, zlepšující se situace obyvatel Česka a historicky nejnižší úroky hypoték. "Pokud budou tyto vnější faktory zachovány i v letošním roce, je zde prostor pro zdravý růst trhu až o deset procent," předpokládá Korec.

Na zvyšující se zájem kupců upozorňuje také odborník na realitní trh Jiří Pácal z Central Europe Holding, podle něhož jdou na odbyt i takzvané ležáky, které byly postaveny již před více lety a doposud se neprodaly.

Mezi lokality se silnou výstavbou patří v posledních letech zejména Letňany, Horní Měcholupy nebo Zličín. "Nejvíce bytů se staví v Praze 5 a 10, následuje Praha 9, 4 a 3. Při výběru lokality hraje velkou roli dostupnost metra či blízkost zeleně," uvádí Pácal a dodává, že lidé rovněž upřednostňují byty s balkonem či terasou.

Vybere si každý, ceny ovlivňuje i lokalita
Nabídka nového bydlení je v současnosti opravdu široká a rozmanitá. "Zájemci si mohou vybrat od architektonicky i dispozičně standardních bytových domů v okrajových pražských lokalitách až po luxusní bytové projekty v atraktivních částech hlavního města, pod nimiž jsou podepsáni architekti zvučných jmen," přibližuje Jana Hrabětová z portálu kdechcibydlet.cz. Na území Prahy podle ní najdeme více než 250 bytových projektů, v nichž je alespoň jeden byt na prodej. Je zřejmé, že si vybere každý. Různorodé jsou i ceny, které určuje řada faktorů.

Průměrná cena nových bytů se v Praze pohybuje okolo 60 tisíc korun za metr čtvereční. Nejlevnější nový byt 1+kk lze v Praze pořídit za 1,6 až 1,7 milionu korun. "Samozřejmě můžete narazit i na byt levnější, ale takových je i v těch nejlevnějších bytových projektech jen pár," říká Hrabětová. Na hranici dvou milionů korun začínají nejlevnější 2+kk, ale vždy záleží na tom, jakou celkovou podlahovou plochou konkrétní bytová jednotka disponuje. "V nabídce developerů najdete jak byty 1+kk o 28 metrech čtverečních, tak tu samou velikostní kategorii o 45 metrech čtverečních. A to nemluvím o standardním vybavení daného bytu," popisuje Hrabětová.

Pokud lidé hledají v metropoli nejlevnější bydlení, měli by se vydat do Dolních Měcholup v Praze 10. Nízké ceny jsou podle Pavla Velebila z Tide Reality dány cenovým soubojem dvou velkých projektů společností Central Group a Ekospol. Obě nabízejí byty v cenách od 45 do 60 tisíc korun za m2.

Jinak jsou však finanční rozdíly značné. "Cena se odvíjí od lokality a charakteru projektu, dům s dvanácti byty na pražském nábřeží může mít čtyřikrát vyšší cenu než novostavba s 500 byty na okraji panelového sídliště. Garsoniéru v novostavbě dnes koupíte za 1,25 i za 3,5 milionu, stejně tak ceny bytů 2+kk sahají od 2,5 do 6 milionů korun," vysvětluje Velebil.

Central Group nabízí například nové byty 1+kk již od 1,45 milionu korun, 2+kk zde startují na 2,1 milionu korun. "Byty se samostatnou kuchyní o dispozicích 1+1 nebo 2+1 se dnes v nových developerských projektech v Praze spíše nestavějí, moderní trend upřednostňuje obývací prostor spojený s kuchyní," tvrdí Milan Jankovský.

Ovšem Jana Hrabětová má jinou zkušenost. "Při rozhovorech se zájemci o koupi nového bytu jsem v poslední době zaregistrovala zvýšenou poptávku po samostatných kuchyních, tedy bytech 2+1 a 3+1. Ty se však v hlavním městě nabízejí opravdu minimálně. O něco častěji se s nimi setkáme v mimopražských projektech," říká.

Malé byty stále v kurzu, zájem o větší roste Po nástupu hospodářské recese byl největší zájem o menší byty 1+kk a 2+kk. Od podzimu roku 2012, kdy se ceny v Praze dostaly na dno, však roste zájem také o rodinné 3+kk a 4+kk. Dobře se prodávají také velkorysejší 4+kk a 5+kk v cenách přes pět milionů.

"Poptávku v Praze,táhnou‘ byty 2+kk a 3+kk. Tomu odpovídá i nabídka developerů - v průměru zhruba třicet procent v bytovém projektu tvoří dispozice 2+kk následována byty 3+kk," říká Hrabětová.

Zájemce o nové bydlení tvoří čtyři hlavní skupiny klientů. Podle Milana Jankovského jsou to jednak mladé páry či singles, v poslední době i studenti a absolventi vysokých škol, kteří díky dostupným hypotékám již s nástupem do zaměstnání investují do vlastního bydlení. Dále jsou to tří- až pětičlenné ekonomicky aktivní rodiny a potom generace lidí mezi 50 až 65 roky, kterým odrostly děti a hledají menší bydlení. Poslední skupinu tvoří lidé, kteří si pořizují byt jako investici pro další podnikání nebo jako formu uložení úspor.

"Zhruba 30 % malých bytů si lidé kupují za účelem dalšího pronájmu. Je to zajímavé uložení peněz s průběžným výnosem," říká Jiří Pácal. Zároveň však varuje, že rizikem může být špatně fungující společenství vlastníků jednotek či nevhodná volba nájemníka. "Řešení neplatiče se může stát dlouhodobou a vyčerpávající záležitostí," dodává.

A jak připomíná Pavel Velebil, v případě "investičního bytu" jde lidem často o kombinaci dočasného pronájmu s výhledem pozdějšího bydlení pro dorůstajícího potomka.
Zdroj:
Vyšlo 20.3.2015 v MF DNES

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.