CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Dejte nám pravidla

30.3.2015, Euro - Nejsme nepřítelem města, ale neustálé změny nám způsobují velké škody, říká developer Dušan Kunovský. Souběh vlivů, které umrtvují development, začíná být neúnosný. "Může se stát, že se v jeden okamžik všechno zastaví a v Praze se přestane úplně stavět," soudí Dušan Kunovský, majitel společnosti Central Group – největšího rezidenčního developera v Česku.

Jak vnímáte rušení úprav územního plánu?
Úpravy územního plánu byly běžnou a obecně přijímanou praxí, která tu fungovala již od počátku platnosti současného územního plánu z roku 1999. Územní plán byl schvalovaný s tím, že se předpokládalo, že k jeho změnám bude na základě předložených konkrétních studií docházet. Panovala shoda, že s koeficienty je možné pracovat na základě konkrétního investičního záměru. Jestliže se soud následně přikloní k názoru, že to tak není možné, a toto rozhodnutí se aplikuje retroaktivně, má to pro developery hrozivě destruktivní dopady. My jsme se sice zatím v žádné naší lokalitě s precedentním judikátem Nejvyššího správního soudu o úpravě koeficientů nesetkali, ale například v Komořanech aktuálně předěláváme plánovaný projekt, kde soud zrušil celou úpravu územního plánu.

Budete chtít také náhrady škod?
My máme hodně projektů a nepracujeme s úvěry, pro nás tedy není rušení úprav otázkou bytí a nebytí. Vždy je v našem zájmu se konsenzuálně dohodnout, případně danou věc znovu projednat. Pokud se to ale nepodaří, právní kroky samozřejmě mohou být jednou ze zvažovaných možností. Zdůrazňuji však, že nechceme být nepřítelem města a státu, my tu chceme dál podnikat. Pravdou ale je, že nám vznikají velké škody. Za pozemky se platí podle předpokládané výtěžnosti a ta se kalkulovala na základě praxe, která fungovala řadu let. Kdyby to byla jediná věc, člověk si poradí. My ale už rok připravujeme projekty podle Pražských stavebních předpisů, které jsou nyní zakonzervované.

Takže další umrtvené projekty?
Spíš nás to zdrží o rok. Rozhodnutí, že všechny projekty předěláme, jsme přijali minulý měsíc. Jsem velmi skeptický k tomu, že se něco posune dál. Už nevěřím, že někdy budou při současné konstelaci účinné. Jen projekční, inženýrské a architektonické práce nás stály již nejméně dvacet milionů korun, o které jsme přišli. Problém je, že obecné celostátní předpisy neumějí pracovat se specifickým pražským prostředím. Neznají památkově chráněné zóny, metro a jeho vliv na dopravní obslužnost a podobně.

Jak chcete v takovém prostředí připravovat například projekt na Kavčích horách, na který jste ve spolupráci s městem pořádali architektonickou soutěž?
Teď hledáme cestu. Tady je ale situace jednodušší – koupili jsme projekt už s platným stavebním povolením. Nový návrh od architekta Pleskota, který vzešel ze soutěže deseti ateliérů, by přinesl více zeleně, vodní plochy, nabídli jsme i velkou investici do centrálního parku. Když se nám jej ale nepodaří prosadit, v určitém okamžiku sáhneme po tom původním projektu. Uvidíme, jaká bude politická vůle. I když v poslední době mám pocit, že developer rovná se zločinec.

Proč jsou podle vás developeři tak neoblíbení?
Nevím, ale sama jste viděla témata posledního volebního boje. Táhnout proti developerům je populární – nejsprostší slovo korupčník se vyčerpalo v minulých volbách, tak teď je to investor. Je to lump, kterého je potřeba zastavit. Zajímavé je, jak se všichni včetně ministra kultury a pražské primátorky shodnou, že Praha není cool a chybějí jí ikonické stavby. Praha by měla být moderní, když se ale má něco takového postavit, protitlaky jsou tak velké, že se politici leknou.

Nemůžete si za to trochu sami? Vytěžit území do mrtě a odejít, tak často vypadal development...
Ale my voláme po tom, abychom dostali jasná pravidla. Ať každý projekt deklaruje, čím prospěje veřejnému zájmu – zeleni, vylepšení infrastruktury, školství. Pokud budou existovat jasná a uchopitelná pravidla, která nebudou ekonomický nesmysl, my s nimi rádi budeme pracovat. Jsme připraveni přispívat na rozvoj území, kde podnikáme. Někde už takto působíme. Například v Letňanech jsme vyčlenili pozemek pro školku a převedli jej na městskou část. Přispíváme na křižovatky. Já chápu, že stavba může sousedy otravovat, nová výstavba ale obvykle zvyšuje hodnotu okolních nemovitostí. Hlavně ať jsou nějaká pravidla.

Mám pocit, že investorům už dochází trpělivost.
Podnikatelské prostředí se jen zhoršuje. Kumulace těch věcí začíná být neúnosná. Nejde jen o nový zákon o EIA. Čtyřikrát se před koncem roku změní DPH, je uměle oslabena koruna, přitom řada stavebních materiálů je vázána na euro. Oficiální odpůrce developerů vynesly volby do vedení radnic. Jsou městské části, kde ani pozemky nerozvíjíme. Žijeme ve specifické době. Nevím, kdo bude zaměstnávat lidi, jak bude fungovat ekonomika. Asi si politici představují, že najdou ropné vrty. Přitom na novou výstavbu jsou navázány statisíce pracovních míst.

Nemáte chuť se na development vykašlat?
To ne. Za těch dvacet let jsme už zažili ledacos. My máme v horizontu dvou tří let stále co stavět, i kdyby se všechno zastavilo. Na zhruba čtyři tisícovky bytů máme stavební povolení. Development je ale na řadu let, takže se může stát, že v jednom okamžiku už nebude nic.
Zdroj:
Vyšlo 30.3.2015 v týdeníku Euro

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.