CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Developeři budou muset překreslit plány

22.12.2014, MF DNES - "Nastane chaos," říkají developeři o ministerském úsilí zrušit Pražské stavební předpisy. Podle stavařů neustálé změny pravidel výstavby v Praze nikomu neprospívají.

Ještě letos v září mohly billboardové firmy stavět své nosiče všude mimo centrum, od října zase nesměly stavět ty velké skoro nikde. Za poslední čtyři měsíce se již potřetí mění pravidla pro výstavbu v Praze a příští rok to bude počtvrté. Nyní se ministerstvo pro místní rozvoj chystá pozastavit účinnost Pražských stavebních předpisů. To by znamenalo, že se rozvolní i výstavba ve městě a stavební trh opanují zmatky. Změny se totiž netýkají jen reklamy, ale všech developerských projektů, větších rekonstrukcí bytů a třeba i výstavby malých domků. V konečném důsledku to znamená zbrzdění výstavby v následujících měsících.

"Aktuální nejasnosti ohledně budoucnosti pražských stavebních předpisů jsou pro fungování trhu zcela destruktivní," říká Dušan Kunovský, předseda představenstva developerské společnosti Central Group.

Jak dodal, projekty se musí chystat léta dopředu. A to dost dobře nejde, pokud se pravidla často mění. Průměrná doba přípravy trvá i kvůli schvalovacím procesům sedm let, není výjimkou ani desetiletá lhůta. Developer všechny své současné projekty už připravil podle nových stavebních předpisů. Když se nyní změní, budou je muset přepracovat, což znamená vyšší náklady. "Sotva začaly předpisy v říjnu platit, už se v prosinci pozastavují a nikdo neví, co bude dál. Právní jistota pro praktickou stránku stavění je aktuálně nulová. Přitom hodnota projekčních prací, které přijdou v celé Praze vniveč, je v řádech desítek milionů korun," poukázal ředitel úseku přípravy projektů společnosti Finep Luděk Hruška.

Developeři budou překreslovat plány.
Nové pražské stavební předpisy chválila řada památkářů či architekti. Nelíbily se však části politiků, zaměstnancům stavebních úřadů městských částí a především billboardovým firmám, jež by přišly o peníze, pokud by v Praze mohly stavět reklamní nosiče jen velmi omezeně. A právě tlak těchto firem proti přepisům byl v posledních měsících výjimečně silný.

Autor předpisů, architekt Pavel Hnilička, upozornil, že pokud ministerstvo skutečně tento týden pozastaví platnost předpisů, budou mít stavebníci potíže. Ze dne na den totiž přestanou platit pravidla výstavby.

Podle stávajících pravidel výstavby mají firmy připravené projekty a nyní je budou muset předělávat na celostátní normy. Někde budou muset v návrhu zvýšit stropy obytných místností, na okrajích města pak budou moci developeři snížit počet parkovacích míst. Pro některé lokality totiž pražské stavební předpisy diktovaly firmám větší parkoviště než celostátní normy.

Hnilička: Zhorší se povolovací proces
"Celostátní stavební předpisy také nerozlišují území záplavové a území, které je již proti zaplavení chráněno protipovodňovými opatřeními. Proto i v tomto, v Praze však již chráněném území bude nově nutné obytná podlaží navrhovat tak, aby nosná konstrukce podlah byla nad úrovní hladiny vody," upozornil autor Pražských stavebních předpisů architekt Pavel Hnilička na další příklad, který se negativně dotkne třeba Karlína.

Tady byla při povodni v roce 2002 hladina vody zhruba o tři metry výš, než je běžné. "Případným zrušením dnes již účinných Pražských stavebních předpisů by tak došlo k naprosto neočekávané skutečnosti, která velmi zhorší povolovací proces," dodal architekt. Další potíže bude mít město s Metropolitním plánem. "Bez platných předpisů nelze schválit hotový návrh Metropolitního plánu, na nějž město čeká již léta," řekl zástupce ředitele Institutu pro plánování a rozvoj Kamil Kubiš.

Město bude k reklamě tvrdší Náměstek Matěj Stropnický (Trojkoalice) chce urychleně připravit novelu Pražských stavebních předpisů tak, jak si ji přeje ministerstvo i s notifikací u Evropské komise.

"Co se týče reklamy, kterou celostátní vyhláška neupravuje, připravím soubor opatření. Například můžeme vydat generální nesouhlas s billboardy jako účastníky řízení," uvedl Stropnický konkrétní příklad. Již dříve uvedl, že jeho novelizované předpisy budou k reklamním nosičům ještě přísnější než ty současné.
Zdroj:
Vyšlo 22.12.2014 v MF DNES

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.