CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Developeři mění prázdné kanceláře na byty

30.1.2015, MF DNES - Neobsazený už je v Praze téměř každý pátý metr kancelářské plochy. Někteří developeři proto mění administrativní projekty na byty.

V Praze přibývají nové kanceláře rekordním tempem. Loni developeři dokončili 149 tisíc čtverečních metrů nových administrativních prostor, letos to má být dokonce 183 tisíc. Noví nájemníci však nepřibývají stejně rychle. Nové prostory se sice celkem daří plnit, ale velkou část jejich nájemníků tvoří ti, kteří se přestěhují odjinud. Výsledkem je čím dál víc prázdných kanceláří - zejména těch starších.

Na konci loňského roku činila neobsazenost pražských kanceláří 15,3 procenta. "Nyní je to přibližně 17,6 procenta a výhledově do dvou let padne i dvacetiprocentní hranice," říká Jiří Linhart z poradenské společnosti Knight Frank. Ještě horší je navíc situace v dalších větších městech, kde se trh začal rozvíjet před krizí a poté v podstatě zamrzl. Například v Ostravě dosahuje nenaplněnost kanceláří až padesátiprocentní hranice.

Jedním z důsledků tohoto vývoje je i to, že se někteří velcí developeři uchylují k poměrně náročnému předělávání původně kancelářských projektů na rezidenční. Trh s byty a poptávka po nich má totiž v současnosti výrazně rostoucí trend.

Například developer Finep předělal původně kancelářský projekt na Proseku. "V sousedství navazujeme na předchozí etapy našeho rezidenčního projektu. Zároveň skončila doba oportunistického developmentu, kdy se staví, kde se dá. Více se uplatňuje urbanismus a solitérní kancelářské projekty mimo vyloženě administrativní lokality to tak mají těžké," zdůvodňuje krok šéf Finepu Tomáš Pardubický. O další projekt, který by stejným způsobem přeměnil na byty, se podle svých slov aktuálně zajímá.

Kanceláře byly původně naprojektovány i do místa, kde nyní vzniká jeden z největších pražských bytových projektů. Řeč je o žižkovské parcele, kterou Central Group koupila v roce 2009 od tehdejší Telefóniky a dnes na ní staví sedm set bytů komplexu Residence Garden Towers.

"Domníváme se, že pro tuto lokalitu, která spojuje původní starý Žižkov na východě s velkým rozvojovým územím na západě, je mnohem vhodnější kombinovaná funkce bydlení a nerušících služeb," vysvětluje mluvčí developera Milan Jankovský.


Ani pro Central Group to není úplná výjimka - už letos dostavěl původně administrativní blok na Vinohradech a dal tak vzniknout bytové Rezidenci u Muzea.

O tom, že se v současnosti podobné kroky vyplácejí i finančně, jsou přesvědčeni i zástupci konzultantské firmy CBRE. "V lokalitách, jako jsou Vinohrady, Holešovice nebo právě Žižkov, může být rozdíl ve výnosnosti bytů oproti kancelářím i třicet procent," říká Jan Hospodář z CBRE.

Vzhledem k omezenému prostoru v žádaných lokalitách jde podle něj pro developery o logické řešení. Zůstane nejspíš u jednotlivostí Ani tak to však nevypadá, že se z tohoto chování developerů stane trend a ve velkém se začnou rušit naprojektované kanceláře. Je to totiž drahé a zdlouhavé.

"Přepracovat projekt a připravit ho do stadia stavebního povolení je v hlavním městě otázka tří až pěti let. To je v porovnání s predikcí kancelářského trhu, kdy se po čase očekává opětovné oživení, dlouho," vysvětluje Linhart z Knight Frank.

Roli podle něj hraje i fakt, že mnoho lokalit, kde se kanceláře plánují, se zkrátka pro rezidenční bydlení nehodí. Například se tam nedá postavit dostatek parkovacích míst. Přes navyšující se neobsazenost pražských kanceláří tak velký útlum v jejich výstavbě čekat nelze.
Zdroj:
Vyšlo 25.6.2015 v MF DNES

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.