CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Developeři přecházejí na stavbu úspornějších domů

3.2.2016, Hospodářské noviny - Blíží se doba, kdy se v Evropské unii budou smět stavět pouze budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Každá země si požadavky na takový dům nastavuje sama. V Česku se jedná o energeticky úsporné objekty, ale název nulová budova je zavádějící, původním záměr evropské směrnice byl ambicióznější. Pro tuzemské stavitele proto tato povinnost převratnou revoluci nepředstavuje, ačkoliv před lety se změny obávali. Požadavky na nulové budovy splňují i některé nejnovější projekty velkých developerů. A ceny těchto bytů jsou na trhu konkurenceschopné.

Od letošního roku se povinnost dotkne velkých veřejných budov, za dva roky větších bytových domů a od roku 2020 i rodinných domů. Z rozsáhlého průzkumu Hospodářských novin vyplývá, že požadavky na takzvané nulové budovy již zcela nebo takřka splňuje více než třetina nových bytových domů v Praze.

Ze vzorku 94 bytových domů jich za nulové lze označit 21, dalších 15 se této definici blíží. Dokládá to zhruba stovka protokolů k průkazu energetické náročnosti budovy, které HN od developerů nebo prodejců bytů obdržely. Jde o domy, které jsou rozestavěné, nedávno dokončené nebo zatím v přípravě, ale developer v nich již prodává byty. Do průzkumu se zapojili největší developeři jako Central Group, Ekospol, Skanska Reality, Trigema, YIT, Crestyl, Penta, ale i celá řada menších firem.

"Snižování energetické náročnosti novostaveb bytových domů řešíme s developery již řadu let, vždy se však jednalo spíše o výjimky progresivních společností s jasnou vizí. V posledních dvou letech jsme však zaznamenali nárůst zájmu o energetickou náročnost i u běžných developerských společností, které k lepšímu energetickému standardu nutí legislativa. Mají zájem plnit její požadavky a projekt současně řešit ekonomicky efektivně," sdělil HN Michal Čejka, specialista na energetiku budov ze společnosti Porsenna.

Nový standard
Drtivá většina budov, na něž se HN ptaly, spadá do třídy energetické náročnosti B, tedy velmi úsporných. To přitom samo o sobě neznačí, že jsou zároveň "nulové", ale často snesou označení nízkoenergetické. Horší známku C, což je zároveň zákonem požadované minimum, má jen velmi malá část bytovek. Zpravidla se jedná o starší projekty – tedy ty, které byly navrženy před delší dobou. "Většina domů je ve třídě B, výjimečně A nebo C," potvrzuje Denisa Višňovská, partnerka realitní kanceláře Lexxus. Ta se na prodej novostaveb dlouhodobě specializuje.

O tom, jak moc dům je, nebo není úsporný, sice napoví písmeno, ale více odhalí údaj o měrné roční spotřebě tepla na vytápění. Developeři však většinou inzerují jen to, že je dům ve třídě A, B nebo C. Otevřený je v tomto směru lídr trhu Central Group, jenž lidem umožňuje stáhnout si z webu celý protokol průkazu, tedy nejen grafickou část takzvaného štítku. Některé developerské projekty ale o energetické náročnosti domu vůbec neinformují. "V mnoha případech je to lajdáctví, ze začátku to byla i neznalost developerů," říká Višňovská. Přitom v inzerátech je ze zákona povinné uvádět minimálně třídu – písmeno A, B nebo C. Státní energetická inspekce může hříšníky potrestat.

"Nyní se mimo jiné zaměřujeme na kontrolu dodržování povinnosti uvádět klasifikační třídu energetické náročnosti v informačních a reklamních materiálech v případech prodejů a pronájmů budov," uvedla ředitelka odboru kontroly Státní energetické inspekce Marcela Juračková.

Domy samy dýchat neumí
Lidé se podle zkušeností Višňovské vedle ceny nemovitosti stále více zajímají o další náklady spojené s užíváním bytu, mezi něž patří i výdaje za energie. Přitom rozdíl ve spotřebě energie na vytápění mezi nejlepší a nejhorší novostavbou je v případě středně velkého bytu i přes 10 tisíc korun ročně při takzvaném standardizovaném chování.

Projektanti tak poukazují na to, že nyní je potřeba přesunout pozornost k úsporám při ohřevu teplé vody. Ale i na její spotřebu, což však závisí na obyvatelích domů.

Nízkoenergetické bytovky jsou dnes běžné. Projektanti a další odborníci ale čím dál více upozorňují na to, že je třeba řešit vnitřní prostředí budov. Ty jsou díky kvalitní izolaci utěsněné a nedýchají. Průzkum HN ukázal, že drtivá většina developerů systémy řízeného větrání do bytových domů nedává. Obyvatelé novostaveb jsou tak odkázáni na pravidelné větrání okny. Jenže to často nedodržují, aby ušetřili výdaje za vytápění.
Zdroj:
Vyšlo 5.2.2015 v idnes.cz

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.