CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Developeři rozjíždějí byznys s družstvy

18.9.2014, E15.cz - Bytová družstva scházela v posledních dvou dekádách na úbytě. Nyní ale první developeři začínají zjišťovat, že pro část lidí je družstevní bydlení stále lákavé. A že družstva jim současně mohou pomoci realizovat i takové projekty, které by s vlastnickým bydlením tak nefungovaly. "Renesance družstevní výstavby tu zjevně je, evidujeme více projektů než v minulých letech," uvedl předseda Stavebního bytového družstva Stavbař František Sojka. Většina projektů je ale teprve v přípravě.

Z developerů zatím došel ve spolupráci s družstvy nejdále Finep. Tímto stylem už postavil několik set bytů. "V současné době máme v nabídce tři projekty družstevní výstavby. Počítáme s tím, že v průběhu roku 2015 spustíme další dvě až tři nové etapy na Proseku a ve Stodůlkách. Celkem půjde zhruba o 250 až 300 nových bytů," sdělil finanční ředitel Finepu Štěpán Havlas.

Byznys s družstvy připravuje také developerská dcera Metrostavu. "Zvažujeme spolupráci s bytovými družstvy na našem projektu Na Vackově v Praze 3. Hlavním důvodem je to, že projekt má deset etap a spolupráce s družstvy tak urychlí výstavbu celého areálu," řekl obchodní ředitel Metrostavu Development Ondřej Buršík.

Vstup do sféry družstevního bydlení zvažuje rovněž developer YIT Stavo. "Pro řadu lidí, kteří nemají dostatek prokazatelných příjmů pro získání hypotéky, je družstevní bydlení vhodnou alternativou," poznamenal výkonný ředitel firmy Vladimír Dvořák.

Jiní velcí developeři typu Central Group nebo Ekospol se družstevníkům naopak zdaleka vyhýbají. Rizika jsou prý příliš velká a družstevní trh marginální. Podle generálního ředitele Ekospolu Evžena Korce jsou bytová družstva dokonce "reliktem socialismu". Ta tomu oponují poukazem na tradici až do první republiky a současně na živou družstevní výstavbu v západní Evropě a severských zemích.

Vedle developerů hledají cestu k družstevnímu bydlení i banky. První peněžní ústavy již vymýšlejí, jak klientům půjčit na pořízení družstevního bydlení a současně tento byt použít jako zástavu. Zatím ale ve většině případů stále platí, že hypotéka zajištěná družstevním bytem je sci-fi.
Zdroj:
Vyšlo 18.9.2014 na E15.cz

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.