CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Developeři vítají doporučení ČNB

2.6.2015, Právo - Většina českých rezidenčních developerů zaujímá příznivý postoj k chystanému doporučení České národní banky (ČNB) ohledně poskytování nových hypotečních úvěrů.

Podle předběžně avizovaných kroků doporučí již v nejbližších dnech ČNB všem komerčním bankám na českém trhu, aby pokud možno přestaly poskytovat hypotéky se splatností delší než 30 let a zvážily také další poskytování tzv. 100% hypoték. Těmito kroky reaguje centrální banka na obrovský zájem o nové hypotéky v posledních letech i na dlouhodobě rostoucí prodeje nových nemovitostí. Jen za první kvartál letošního roku poskytly banky hypotéky za zhruba 37 miliard korun, což je o čtvrtinu více než za stejné období loňského roku. Letošní rok tak již nyní aspiruje na nový rekord v objemu poskytnutých úvěrů.

"Historicky nejnižší úroky hypoték v kombinaci s příznivou cenou nových nemovitostí způsobují, že dnes novostavby kupují i lidé, kteří ještě před dvěma roky uvažovali spíše o pronájmu, maximálně o nákupu staršího panelového bytu. Nové bydlení je dnes dostupnější než kdykoli dříve," říká Dušan Kunovský, předseda představenstva největší developerské společnosti Central Group.

Na druhou stranu ale mohou dlouhodobě nízké úroky vést také k tomu, že banky ve snaze nalákat co nejvíce klientů přistoupí k poskytování hypoték tzv. na krev. Tedy úvěrů s velmi dlouhou dobou splatnosti a na celou kupní cenu nemovitosti tak, že kupující své celkové splátky unesou jen s malou měsíční rezervou nebo dokonce zcela bez rezervy.

"Takové hypotéky ale mohou v dlouhodobém horizontu způsobit dlužníkům i velmi vážné problémy. Nikdo dnes nedokáže přesně říci, kde se budou úrokové sazby nacházet v době, kdy vyprší dnes nejčastěji využívaná pětiletá fixace," varuje Kunovský.
Zdroj:
Vyšlo 2.6.2015 v deníku Právo

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.