CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Dům postavený svépomocí

27.6.2015, ČT 1/Události - Roste počet lidí, kteří staví rodinný dům svépomocí. Každým rokem asi o pětinu. Jen loni jich takto vznikalo víc než 6 tisíc. Proč? Češi šetří. Pokud zapojí vlastní síly, vyjde je stavba o třetinu levněji.

Hana VORLÍČKOVÁ, redaktorka:
Na klíč, nebo vlastníma rukama. Jan Jakl ze středních Čech se rozhodl, že to zkusí svépomocí. A vyplatilo se.

Jan JAKL, stavař:
Na klíč by ten barák mohl vyjít na nějakých devět milionů s těma materiálama, co tady mám. A ta celková cena počítám, že by mohla bejt někde přes šest milionů.

Pavel TESÁREK, ředitel iniciativy Svépomocí.cz:
Kde stavebníci svépomocní už šetří, jsou, jsou vlastně základy. To, co my víme, je, že stavebník, který si nechá napočítat cenu na vybudování základů, dostává se na částky v rozmezí 300 - 400 tisíc korun, potom při následném budování svépomocí se dostává na částku, která bývá zpravidla poloviční.

Hana VORLÍČKOVÁ, redaktorka:
Velmi dobře se dá ušetřit i při zdění. Například pomocí stavby z broušených cihel. Naopak na takové práce, jako jsou topení, střecha, elektro a vodoinstalace, si najmou profesionály.

Michaela NOVÁKOVÁ, redaktorka:
Pokud se lidé například rozhodnou postavit takovýto dům o rozloze 150 metrů čtverečních, ušetřit můžou až milion a půl.

Hana VORLÍČKOVÁ, redaktorka:
Bez kvalitního stavebního dozoru to ale nejde. Právě ten by měl být schopen odhalit případné chyby a upozornit na nedostatky rodinného domu. Počet lidí, kteří díky svépomocí šetří při stavbě peníze, každým rokem roste. Přesto jsou lidé, kteří svépomocí stavět nechtějí. A dům si kupují přímo od developera. Nejvíc takových investorů je v hlavním městě.

Milan JANKOVSKÝ, mluvčí, Central Group:
V Praze a nejbližším okolí tvoří velkou část nákladů na výstavbu rodinných domů právě cena pozemků, kterých je v Praze nedostatek. Tím, že developer staví několik desítek zpravidla těch rodinných domů, tak koupí pozemky vždycky levněji než individuální kupující.


Hana VORLÍČKOVÁ, redaktorka:
Cena domu není ale závislá jen na tom, zda je investor staví svépomocí. Důležitou roli hraje i místo. S nejvíc penězi musí počítat Češi v Praze. Tady je to 5,5 milionu korun. Naopak na Plzeňsku, Ústecku, Královéhradecku a v kraji Vysočina je to nejmíň, a to rovné 3 miliony.
Zdroj:
Vyšlo 27.6.2015 v pořadu Události ČT 1

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.