CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Garážová stání stojí víc než ústecká garsonka

16.7.2015, MF DNES - Nejlevnějším bytem v přehledu MF DNES je průměrná 32metrová garsonka (či 1+1) v panelovém domě v Ústí nad Labem. Takový byt se podle dat z katastru nemovitostí, které vyhodnotil projekt cenovamapa.org, loni prodával za 312 384 korun.

Pokud by chtěl majitel tento byt za tuto cenu prodat a shánět si místo toho bydlení v Praze, nepochodil by. Za utržených 312 tisíc korun by se dalo z pražské garsonky v cihlovém domě pořídit pět a půl čtverečního metru, z panelákové šest a půl.

Takový byt samozřejmě v nabídce chybí, ale i tak se v Praze najdou nemovitosti spojené s rezidenčním bydlením, které se pohybují v cenové relaci ústecké garsonky. Nejsou to však byty, ale garážová stání. Tedy plocha velká zpravidla 14 čtverečních metrů, na kterou si může její majitel ve sdílené garáži zaparkovat auto.

Protože developeři musí zajistit na počet bytů odpovídající počet parkovacích ploch, musí nějakým způsobem udat i ona parkovací stání a také zohlednit jejich pořizovací hodnotu.

Velcí pražští developeři uplatňují různé strategie. Například Central Group započítává ceny parkovacích stání již do cen bytů, se kterými se prodávají. Samotné je tedy koupit nelze, ale podle mluvčího firmy Milana Jankovského se na konečné ceně bytu podílejí částkou od 172 tisíc až po necelých 900 tisíc u zamykatelné dvougaráže. "I zde hraje roli lokalita," dodává Jankovský.

Jiný postup volí Finep. Ten nabízí parkovací stání ve svých projektech úplně zvlášť - za ceny od 100 do 190 tisíc korun. Tedy od necelé třetiny oné modelové ústecké garsoniéry.

Samostatně v některých případech prodává parkovací stání i developer Ekospol. Jindy však volí odlišnou taktiku. Například v projektu Výhledy Barrandov, který má být dokončen příští rok, se cena garážových stání počítá zvlášť, ale kupec si je spolu s bytem musí pořídit.

A takto zvlášť vyčíslená cena garážových stání se pohybuje podle webového ceníku od 207 tisíc korun, na což by prodejce ústecké panelákové garsonky ještě měl.

Garážová stání, která náleží k třípokojovým bytům v barrandovském projektu, už však stojí 320 tisíc korun, tedy o trochu více než ústecká garsonka.

Cenovým vrcholem je potom několik garážových boxů patřících k největším a nejdražším bytům s rozměrnými terasami. Ty stojí od sedmi set tisíc výš, přičemž nejdražší je za 848 tisíc korun. V tomto případě už však nejde o několik metrů čtverečních ohraničených čarami, ale o uzamykatelný box, ve kterém zbude místo i po zaparkování dvou aut. Stojí však víc než dvě garsonky na severu.
Zdroj:
Vyšlo 16.7.2015 v MF DNES

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.