CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Jak dlouho vydrží bytový boom?

30.11.2015, E15

1. Kolik předpokládáte, že letos prodáte bytů?
2. Kdy odhadujete, že skončí nynější vlna zvýšené poptávky a proč? V jakých lokalitách?

Naďa Ptáčková, generální ředitelka, Skanska Reality
1. Loni jsme prodali přes 400 bytů a letos naše ambice dál vzrostla, za první tři kvartály překračujeme loňská čísla o víc než jednotky procent a věřím, že budeme atakovat přinejmenším 500 prodaných jednotek. Hlavní skupinou kupujících jsou lidé mezi 23 a 47 lety, kteří tvoří zhruba 70 procent. Přes polovinu klientů pochází ze stejné lokality, ve které vybírají novou nemovitost, což je dáno především tím, že zde mají určité sociální vazby – lékaře, školu a tak dále. Někteří se vracejí a nakupují i více bytů. Ať už pro děti, pro rodiče nebo jako investici. Výjimkou nejsou ani investoři, kteří kupují celé portfolio od pěti až po 40 bytů. Co se týče lokalit, v nichž jsme prodali nejvíce bytů, jde o Prahu 10, 11 a 5.

2. Domnívám se, že nynější vlna zvýšené poptávky bude trvat ještě následující dva až tři roky. Nabídka s poptávkou jsou dnes de facto vyrovnané, proto považujeme trh za zdravý. Co se týče cenových relací, mohli jsme už letos aktivně pracovat s ceníky a všechny naše projekty jednou nebo opakovaně zdražovaly, což je dáno především stoupající poptávkou motivovanou růstem spotřebitelské důvěry a cenou a dostupností hypoték. Srovnáme-li aktuální průměrnou cenu pražského developerského trhu s rokem 2010, jsou dnes ceny na 95 procentech, a pokud půjde trh stejným tempem jako dosud, na úrovni před krizí budeme už v příštím roce.

Evžen Korec, generální ředitel, Ekospol a. s.
1. Zájem o nové byty od Ekospolu je letos rekordní. Táhne ho hlavně nejnovější velký projekt Ekocity Hostivař, který jsme zařadili do nabídky letos na jaře. Za pět měsíců od zahájení prodeje jsme na rezervační smlouvu prodali jen v tomto projektu přes 460 bytů, což je rekord. Proto jsme třetí etapu tohoto projektu se 124 byty uvedli do prodeje o rok dřív, než jsme původně plánovali. Velký zájem je také o naše byty v dalších projektech. Očekáváme, že celkové prodeje Ekospolu letos budou atakovat hranici 900 bytů. To bude absolutní rekord ve třiadvacetileté historii společnosti.

2. Rostoucí poptávka potrvá ještě několik let. Na začátku roku jsem prognózoval, že se letos v Praze prodá rekordních sedm tisíc bytů. Současné statistiky mi dávají za pravdu. Letošní rekord bychom měli v příštím roce ještě překonat. Myslím si totiž, že Praha by vzhledem k demografickému vývoji zvládla roční prodeje kolem osmi tisíc bytů. Ekonomika je ale odvětví, které se vyvíjí v cyklech, po růstu přichází zákonitě pokles. Je jasné, že boom nepotrvá věčně. Odhaduji, že ho ukončí recese, která přijde kolem let 2019 a 2020. Poklesu ekonomiky, který není žádnou katastrofou, ale normálním vývojem, se nemůže vyhnout ani rezidenční development.

Musím ale zmínit ještě jedno velké riziko, kterému bytová výstavba v hlavním městě aktuálně čelí. Tím je nepřátelská legislativa, která jde proti přirozenému rozvoji města. Typickým příkladem jsou stále chybějící takzvané Pražské stavební předpisy, jejichž více než dvouletá příprava a schvalování přinesly do přípravy staveb neuvěřitelný zmatek a chaos. Dalším limitujícím faktorem je náš systém stavebního práva, který je nejsložitější v celé Evropě. Vše navíc zhoršila nedávná novela zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Konec boomu bytové výstavby tak může v nejhorším scénáři přijít ještě dřív, než nastane cyklický ekonomický pokles. Jednoduše proto, že nebude co stavět.

Dušan Kunovský, předseda představenstva, CENTRAL GROUP a. s.
1. Rádi bychom se přiblížili k hranici tisíce prodaných bytů koncovým kupujícím. Máme dobře nakročeno. Za tři čtvrtletí jsme prodali téměř 750 bytů, přičemž poslední čtvrtletí bývá tradičně prodejně nejúspěšnějším obdobím v roce. Jde přitom o byty, které jsou už ve výstavbě, a ne o virtuální prodeje neexistujících projektů na rezervační smlouvy. Co se týče lokalit, máme největší nabídku cenově dostupných i luxusních bytů na českém trhu. Jde o deset lokalit v centru i na okrajích Prahy. V centru prodáváme nejvíc v Residenci Garden Towers na Žižkově, kde se v krátkém čase vyprodala polovina nabízených bytů. Na okrajích patří mezi tradičně vysoce poptávané cenově dostupné lokality Javorová čtvrť v Horních Měcholupech a Letňanské zahrady v Praze 9.

2. Všechny důležité faktory, jako jsou růst české ekonomiky a nízké úrokové sazby hypoték, rozumné tempo růstu poptávky i udržitelný vývoj cen nemovitostí nasvědčují tomu, že i v příštím roce bude potenciál realitního trhu velmi slibný. To, kdy a zdali vůbec se trend opět obrátí, lze dnes jen velmi těžko odhadovat.

Marcel Soural, generální ředitel, Trigema a. s.
1. Za tento rok prodáme kolem 200 až 300 bytových jednotek. Byty u projektu 2Barevné Letňany jsme letos na jaře vyprodali po šesti měsících od kolaudace. O vzrůstajícím zájmu svědčí také skutečnost, že se poslední etapa letňanského projektu prodala téměř ve stejnou dobu jako jeho předchozí. V tuto chvíli doprodáváme několik posledních bytů projektu Smart Byty, který vzniká v Praze 5 v blízkosti stanice metra Nové Butovice. Do prodeje jsme na podzim navíc dali bytový dům Chytré bydlení BLV@Horní Měcholupy, který po dokončení nabídne téměř 70 jednotek. První zájem o bydlení v Měcholupech nás až zaskočil, zaregistrovali jsme už stovky žádostí o informace o projektu.

2. Podle vývoje prodejů za prvních devět měsíců očekáváme, že se za celý rok prodá v Praze až okolo sedmi tisíc nových bytů. Poslední tři měsíce roku bývají totiž zpravidla obchodně nejúspěšnější. Hypotéky jsou pořád na přijatelné úrovni a do nového bydlení se stále vyplatí investovat. Ani v horizontu dalších dvou let nepředpokládáme, že by se situace nějak dramaticky měnila. Hypotéky, které poptávku významně ovlivňují, by se neměly zásadně zvyšovat. Co bude dál, si netroufáme v tuto chvíli předpovídat.
Zdroj:
Vyšlo 30.11.2015 v E15

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.