CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Koupě bytu je bezpečnou investicí

20.3.2015, MF DNES - Úrokové sazby na spořicích účtech v bankách jsou minimální a tomu odpovídá i zhodnocení uložených peněz. Do čeho tedy investovat, aby finance neztratily hodnotu? Dobrou volbou je koupě nemovitosti.

Obecně se dá říct, že investice do nemovitostí je vhodná pro konzervativní investory, kteří se chtějí vyhnout rizikům. "Nemovitosti mají poměrně dlouhou reakční dobu na různé ekonomické krize - obvykle je tak stačíte prodat dříve, než jejich ceny klesnou," vysvětluje Vladimír Zuzák, generální ředitel Maxima Reality. Navíc nemovitosti chrání peníze před inflací. Což se například při uložení na spořicí účet v bance rozhodně říct nedá.

"Trend zvýšeného nákupu zejména menších bytů za účelem investice pozorujeme již od podzimu roku 2012," říká Dušan Kunovský, generální ředitel Central Group. Podíl takto pořizovaných bytů podle něj tvoří 10-30 procent z prodaných bytů v závislosti na konkrétní lokalitě. V průměru se pohybuje okolo 25 procent. Tento trend potvrzují i další developeři. Například Geosan Development uvádí 20 procent.

Zvýšený zájem o pořízení bytů na investici zaznamenali developeři rovněž v souvislosti s intervencí České národní banky do kurzu české koruny.

Kdo nakupuje
Tyto investice jsou přitom vhodné pro každou věkovou skupinu. Například pro lidi, kteří chtějí zhodnotit své peníze nebo chtějí pořídit byt třeba svým dětem či vnoučatům. Je to jedna z nejjistějších cest, jak svému dítěti spořit na dobu jeho dospělosti. Koupíte byt a pronajmete ho. Ze zisku ho splácíte, případně doplácíte svůj menší podíl. Vaše dítě či vnouče tak v plnoletosti dostane svůj vlastní byt, ve kterém může bydlet, pronajímat ho nebo ho prodat.

Dalšími zájemci jsou investoři, kteří hledají alternativu k investicím do akcií, dluhopisů či fondů, která je bezpečná a především má poměrně garantovaný výnos.

"A překvapil nás také zájem o investování do nemovitostí u střední třídy a mladších ročníků," říká generální ředitel Finep Tomáš Pardubický. Podle něj jde o reakci na dlouhodobě neřešený problém penzijního zajištění.

Významnou roli při tom hrají nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů i skutečnost, že ceny bytů již určitě klesat nebudou. Naopak v atraktivních lokalitách pomalu začínají stoupat. "Investoři také často používají hypotéku jako páku - namísto jednoho investičního bytu za hotové koupí raději dva a na oba čerpají hypotéku," popisuje Kunovský.

Jaký byt je vhodný
Podle odborníků lze dosáhnout výnosu přes pět procent ročně. Konečná výše však záleží na mnoha faktorech.

"Nejvhodnější jsou byty kategorie 2+kk okolo 50 metrů čtverečních," říká Lada Kuncová z Geosan Development. "V poměru kupní cena versus výnos z nájmu totiž vycházejí pro investory nejlépe." Navíc ve dvoupokojovém bytě může bydlet jak singles, tak pár i mladá rodina s dítětem. Výjimkou nejsou ani koupě bytů 3+kk a větší. Ovšem u těch se výše výnosu adekvátně snižuje o pořizovací cenu.

Ještě důležitější je lokalita. Vybírejte místo s potřebnou infrastrukturou a s dobrým dopravním napojením. Lepší je koupit menší byt v širším centru Prahy nebo u stanice metra či tramvaje. Byty si často pronajímají také studenti a lidé cestující za prací, kteří hledají dočasné bydlení. Pokud jde o umístění v domě, lidé upřednostňují byty od druhého do předposledního patra.

Realitní odborníci však upozorňují, že je třeba počítat v každém roce až se dvěma měsíci, kdy bude byt prázdný. I to ovlivňuje výši výnosu, který koupí bytu na investici získáte.

Nájem do sedmi tisíc a měsíční kauce
Významnou roli hraje správné nastavení ceny. Levné byty 1+kk, 1+1 do sedmi tisíc měsíčně se podle realitních makléřů pronajmou téměř okamžitě, maximálně do týdne. A stále častěji se nájemci rozhodují i podle měsíčních poplatků. Zajímavé jsou z tohoto pohledu byty v nízkoenergetických či energeticky pasivních projektech.

Důležitá je i kauce, kterou musí nájemce při podpisu smlouvy složit. Standardní je v současnosti ve výši jednoho měsíčního nájmu. V nových bytech se často platí kauce dvouměsíční. To je však maximum, které jsou nájemníci ochotni platit. Šestiměsíční kauce, kterou umožňuje zákon, je nereálná.

A že byste případného neplatiče z bytu nedostali, to se již nemusíte obávat. "Nový občanský zákoník totiž přinesl ve výpovědích z nájmů podstatnou změnu," upozorňuje advokát Jiří Hartmann z advokátní kanceláře HJF. "Nájemní smlouvu můžete ukončit okamžitě, tedy bez výpovědní doby, v případě, že některá ze stran porušuje smlouvu zvlášť závažných způsobem." A tím je i neplacení nájemného.
Zdroj:
Vyšlo 30.3.2015 v Mladé frontě Dnes

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.