CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Město roste směrem na západ

22.5.2015, MfD - Během posledních tří let poskočil počet obyvatel Zličína na dvojnásobek. Nezadržitelně rostou Nové Butovice, Lužiny, Stodůlky, celá Praha 13. Rapidní nárůst obyvatel má na svědomí developerský boom v oblasti.

Na Zličíně uzavřel developer poslední etapu výstavby projektu Metropole se sedmnácti sty byty. Další byty přibydou letos v nedalekém projektu Trio Rezidence. Ve Stodůlkách se rodí například nová Britská čtvrť, v Nových Butovicích tři stovky bytů projektu Smart.

"Praha 13 je jedním z mála míst, kde lze naplánovat a postavit celé čtvrti nového bydlení," upozorňuje Pavel Smolka ze společnosti Jones Lang La Salle, která se věnuje analýzám realitního trhu. Přílivová vlna občanů mění dosavadní způsob života městských částí. V dobrém i v tom horším smyslu slova. "Samozřejmě, že příliv nových obyvatel je pro městskou část přínosem – jde především o rodiny s malými dětmi, takže celková populace mládne a s novými lidmi přicházejí i nové podněty do života městské části," říká Marta Koropecká, starostka MČ Zličín.

V nevelké městské části je dnes oficiálně přihlášeno asi šest tisíc lidí, radnice ovšem odhaduje, že další čtyři tisíce tam žijí, a přitom mají trvalé bydliště jinde. I proto se zvýšení populace nepromítne do místní kasy tak, jak by mohlo. "Více peněz získáváme na základě dotačních vztahů z MHMP podle počtu trvale hlášených obyvatel, ale významný nárůst finančních prostředků z daní jsme zatím nezaznamenali," dodává Koropecká.

Podobně mluví i starosta Prahy 13 David Vodrážka. "Nárůst ve stovkách obyvatel nepřináší z pohledu daňového žádný okamžitý efekt. Z ekonomického hlediska znamená vyšší počet obyvatel pro městskou část spíše vyšší náklady, musí zajistit různé služby, vybavenost a podobně," líčí Vodrážka. V Praze 13 žilo na konci roku 2011 celkem 59 874 obyvatel, ke konci roku 2013 to bylo 60 555 obyvatel a nyní radnice udává 61 tisíc. Bytová výstavba tam dnes bují, nejvíce se staví v oblasti takzvaného Západního Města, západně od Jeremiášovy ulice.

Tempu růstu obyvatel městských částí ovšem nestačí školy a školky, novým obyvatelům chybí sportovní vyžití nebo si přejí lepší cestu k metru. O tom mohou vyprávět například obyvatelé nově vybudované rezidenční čtvrtě na Zličíně.

Největší z největších
Zástavbu, která se skládá z 24 bytových bloků, dokončila společnost Central Group na sklonku loňského roku. Sama firma přiznává, že tak veliký projekt ještě nestavěla. A to její mluvčí Milan Jankovský dodává, že jsou největším rezidenčním developerem v Česku. "V rámci realizovaných projektů Central Group v případě lokality Metropole s celkovým počtem 1 722 bytových jednotek jde skutečně o největší lokalitu," říká Jankovský.

Prostředí sídliště je ještě doslova cítit novotou. Na to, jak je veliké, působí prostranství mezi domy překvapivě prázdným dojmem. Souseda aby tu pohledal.

"Je to velmi klidné bydlení na okraji Prahy, jsme tady spokojeni," říká jeden z majitelů nového bytu. Lidé ze sídliště ovšem také upozorňují na několik nedostatků. "Určitě bychom uvítali, kdyby se zvýšila možnost sportovního vyžití a kdyby se městské části podařilo zbavit zápachu z kanalizace, který je opravdu nepříjemný," upozorňuje na potřeby místních jedna z obyvatelek nové čtvrti na Zličíně. "Určitě by se měl odstranit zápach kanalizace, který tu je, ale jinak je to opravdu příjemné bydlení," říká další z obyvatel.

Chybějící sportoviště stejně jako nedostatečnou kapacitu škol a školek se už snaží vedení Zličína řešit. "V současné době je zpracována projektová dokumentace pro výstavbu nového sportovního zázemí na hřišti Fotbalového klubu FC Zličín," říká starostka městské části Praha Zličín Marta Koropecká.
Zdroj:
Vyšlo 22.5.2015 v MfD

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.