CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Máte půdičku? Klienti jsou ostražitější a nabídka nikdy nebyla větší

30.1.2015, MfD - Developeři v Praze aktuálně nabízejí téměř 300 nových bytových projektů. Volných pozemků ubývá, a tak jsou někdy rezidence jen pár kroků od sebe. Víc se staví i ve starých průmyslových areálech.

"Nezlobte se na mě, že vás obtěžuju, já jsem se ještě zapomněla zeptat..." "Věro, kterej klíč je od půdy?" "No to je ale pěkná půdička. Tohle jsem nečekala. Takovouhle pěknou půdičku. Čistá. Ta se vám povedla, ta půdička, pane Knotek. Tady se mi to bude věšet."

Paní Jechová, která málem sabotovala největší stěhovací akci v dějinách, vlastně dobře věděla, co dělá. Chtěla mít všechno pod kontrolou, jen jí to trvalo trochu déle. Jedna z hlavních postav filmu Kulový blesk s trochou nadsázky byla prototypem nového typu klientů. Typu, který developeři potkávají stále častěji. Jak potvrzuje třeba Marcel Soural ze společnosti Trigema, která v současné době staví u stanice metra Nové Butovice projekt SMART byty, nepřipravený klient je dnes už opravdu vzácností. Téměř nikdo si byt nepřichází převzít sám, bez doprovodu kamaráda odborníka či rovnou inspektora nemovitostí.

Máňa říkala, že to není směroplatný
"Mnohdy nejde o klientův první nákup nemovitosti, čemuž nahrávají i aktuální nízké úrokové sazby hypoték a s tím související trend kupovat nemovitosti i na investici. Klienti tedy vědí, co mohou očekávat a na jaké technické záležitosti si mají dávat pozor," potvrzuje Peter Višňovský, šéf firmy Lexxus, která se na prodej bytů z developerských projektů specializuje.

Ostražitost je jistě na místě. Nabídka, jakou teď mají zájemci o nové bydlení v hlavním městě, je bohatá jako ještě nikdy. A tak, jak široká je škála aktuálně nabízených projektů, jichž na území Prahy najdete bezmála 300, tak velký je rozptyl v jejich cenách a nabízených standardech. Tedy v tom, jak je bytová jednotka či rodinný dům od developera vybaven. Od podlahové krytiny až po baterie v koupelně. Navíc v některých pražských lokalitách, z nichž lze zmínit třeba Vysočany, Letňany, Hloubětín, Veleslavín či Barrandov, je koncentrace nových bytových projektů tak silná, že je od sebe mnohdy dělí jen pár kroků.

Klišé, které platí: Lepší čas na koupi bytu ještě nebyl
Zkrátka. Chcete nový byt nebo rodinný dům? Připravte se na to, že z toho budete mít nejspíš pořádně zamotanou hlavu. Konkurence i nabídka jsou tak veliké, že možností je nepřeberné množství. Na druhou stranu – to své si dnes na trhu najde opravdu každý. A když přihlédneme k příznivé situaci panující v oblasti hypoték, nelze než konstatovat, že lepší čas pro koupi nemovitosti jste si opravdu nemohli vybrat. Je to tak, i když se to může zdát jako dokola omílané klišé. A platí to jak pro nemovitosti určené pro vlastní bydlení, tak pro byty na investici.

Jak vyplývá z analýzy, kterou pravidelně zpracovávají developerské společnosti Trigema, Ekospol a Skanska Reality, stále jdou nejrychleji na odbyt bytové jednotky ve velikostní kategorii 2+kk, následovány byty 3+kk.

To potvrzuje například i Petr Tomášek, ředitel developerské společnosti Landia Management, který však dodává, že podle jejich zkušeností v současnosti vzrůstá i poptávka po čtyřpokojových bytech. A tento trend chce zohlednit v další fázi bytového projektu Rajský vrch v Praze 9, která by měla nabídnout více bytů v kategorii 4+kk.

Nejvíce se v Praze již tradičně prodávají nové byty ve středním cenovém segmentu, to znamená za cenu mezi pětačtyřiceti a šedesáti tisíci korunami za metr čtvereční včetně DPH. Ty v současnosti tvoří téměř 60 procent všech prodaných bytů v metropoli.

Nijak výrazně se teď nemění ani průměrná cena prodaných jednotek. "Meziročně vzrostla o půl procenta a činí zhruba šestapadesát tisíc korun za metr čtvereční," říká Marcel Soural z developerské společnosti Trigema. Lze však zaznamenat mírný nárůst zájmu o byty v nejvyšší cenové hladině, tedy v ceně nad 60 tisíc korun za metr čtvereční. A vzrůstá i průměrná nabídková cena nového bydlení v Praze, a to o 2,3 procenta na zhruba 63 300 korun za metr čtvereční včetně DPH.

Město ve městě
Stále více kupujících odmítá slevit ze svých požadavků na vybavenost lokality a její dopravní dostupnost. Body tak sbírají dobře umístěné projekty, jejichž developeři navíc myslí i na jejich obyvatele. V rámci takových bytových areálů pak vznikají školky, hřiště, parky, prostory pro relaxaci a případně i drobné komerční prostory. K podobným patří například Čakovický park, projekt postupně rostoucí v sousedství zámeckého parku v Praze 9.

Zdá se tedy, že doba bytových komplexů, nelichotivě označovaných jako sídliště naležato, které byly budovány bez jakékoli infrastruktury a téměř mezi poli, se pomalu stává minulostí. Volných pozemků v Praze, a to i v širším centru, logicky ubývá. Jednou z cest, po níž se developeři ubírají, je částečná či naopak naprosto kompletní rekonstrukce již nevyhovujících bytových domů, případně revitalizace nevyužívaných průmyslových objektů a kontaminovaných pozemků.

K aktuálním developerským projektům, budovaným v kdysi životem tepající lokalitě, patří polyfunkční areál Waltrovka developerské společnosti Penta. Vzniká na místě bývalé továrny Walter Motors v pražských Jinonicích a v rámci jeho výstavby tu vyroste i bytový projekt Rezidence Waltrovka.

Zásadní změna čeká i bývalý areál Tesla ležící podél Vršovické ulice v Praze 10. Ten se pod křídly developerské společnosti Crestyl do konce roku 2016 promění v rezidenční projekt pojmenovaný 4Block. Nového života se v rámci projektu Liberty Building developerské společnosti Geosan Development dočkala i ETA-Regula, budova stojící na rozhraní Michle a Vršovic. Dokončení druhé etapy projektu, která představuje rekonstrukci této bývalé továrny, je naplánováno na letošní léto.

Anděl jako dobrý příklad
Třeba společnost Central Group oznámila záměr vybudovat ve Vysočanech rozsáhlý rezidenční komplex se 700 byty. "Nevyužívané, chátrající nebo kontaminované brownfieldy jsou jizvou na tváři Prahy. Snažit se pro ně nalézt nový smysl a nové funkční využití by mělo být hlavním úkolem nejen soukromých investorů, ale i představitelů města. Chtěli bychom jít příkladem, a proto právě komplexní urbanistický rozvoj brownfieldů bude do budoucna naší hlavní činností," říká šéf představenstva Central Group Dušan Kunovský.

Pokud se na revitalizace zanedbaných lokalit zaměří i další developeři – a bude to obnova citlivá, může to být pro Prahu dobrá zpráva. Stačí se přece podívat, jakou proměnou prošel pražský Smíchov v oblasti Anděla, jak se mění Karlín v okolí metra Křižíkova i zmíněné Vysočany a Libeň.
Zdroj:
Vyšlo 20.5.2015 v MfD

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.