CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Městu hrozí chaos. Stavební předpisy asi porušují zákon

12.12.2014, MF DNES - Nová magistrátní koalice má jen deset dní na záchranu Pražských stavebních předpisů. Ty přitom platí teprve od 1. října.

Ministerstvo pro místní rozvoj Praze pohrozilo, že zruší nové Pražské stavební předpisy. Pokud by se tak stalo, nastal by chaos – původní stavební předpisy už neplatí a tím pádem by stavbaři nevěděli, co se v metropoli smí a co ne. "Nejasnosti ohledně budoucnosti Pražských stavebních předpisů nemohou být pozitivní pro nikoho. Stavebnictví potřebuje více než cokoli jiného zejména jasná pravidla a předvídatelnost ze strany veřejného sektoru," řekl předseda představenstva developerské společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Nové stavební předpisy schválila už v červenci bývalá rada a platí od 1. října. Ministerstvo pro místní rozvoj už v polovině října vyzvalo Prahu k jejich úpravě. Podle něj totiž některá technická ustanovení nejsou v souladu se zákonem. Praha navíc předpisy měla notifikovat (oznámit) Evropské komisi (EK).

Problém nyní řeší nové vedení města a zejména radní pro územní rozvoj Matěj Stropnický (Trojkoalice), který jej převzal po Tomáši Hudečkovi (exTOP 09). Už v úterý má Stropnický předložit upravený návrh, který musí rada schválit. Je ale otázkou, zda s úpravou bude spokojené i ministerstvo.

Město neví, jak stavět, protože Pražské stavební předpisy asi porušují zákon
Magistrát společně s Institutem plánování a rozvoje (IPR), který je autorem předpisů, plánují využít celostátních stavebních předpisů. Právě z nich Pražské stavební předpisy vycházejí, ale přizpůsobují je potřebám metropole.

"Vyřešíme to tak, že určitá ustanovení, která chce ministerstvo notifikovat, z Pražských stavebních předpisů vyjmeme a v těchto případech se odkážeme na celostátní předpis. Dokument s vyňatými částmi pak Matěj Stropnický předloží ke schválení radě. Poté vyřazené části do dokumentu vrátíme – tím vznikne nový návrh a ten magistrát zašle Evropské komisi. Notifikovat lze totiž pouze návrh, nikoliv účinné předpisy. Proto nemůže magistrát poslat EK současné předpisy," popsal hlavní body plánu na záchranu Pražských stavebních předpisů jejich autor Pavel Hnilička z IPR.

Hudeček: Na ministerstvo tlačí billboardová lobby
Nové předpisy regulují mimo jiné reklamu ve městě. Z toho vyplývá i nižší zisk billboardových firem, kterým se to zákonitě nelíbí. O sporu firmy BigBoard s bývalým vedením metropole psala MF DNES už před časem. Exprimátor Tomáš Hudeček tvrdí, že na ministerstvo zatlačila právě firma BigBoard. "Veškerá argumentace je pouze zástěrkou pro lobby společnosti BigBoard, která svými billboardy hyzdí město," napsal MF DNES Hudeček. Dodal, že politici chtějí být vidět a tyto společnosti jim nabízejí výhodné plochy za různé protislužby.

Firma BigBoard Hudečkovo tvrzení striktně odmítá. "Pan Hudeček nemá na obranu nekvalitně připravených Pražských stavebních předpisů jiné argumenty než opakované výpady na adresu billboardových společností," uvedl předseda představenstva BigBoardu Richard Fuxa. Zároveň podotkl, že výtky ministerstva k předpisům nemají s billboardy nic společného. Podle jeho slov se jedná o rozpor předpisů se zákonem. Vyjednavači BigBoardu už minulý pátek slíbili, že pokud město přistoupí na vyjednávání ohledně nových předpisů, ustoupí BigBoard od arbitráže. K té se rozhodla kvůli omezení velkoplošné reklamy a protežování firmy JCDecaux městem.

O několik dní později se skutečně setkali s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO). "Pan Fuxa mě požádal o schůzku, na níž mi sdělil své stanovisko k Pražským stavebním předpisům. Já jsem ho vzala na vědomí," napsala Krnáčová v SMS zprávě MF DNES. Město nyní doufá, že se s ministerstvem dohodne. "Pracujeme ale také na právní analýze toho, co se stane, když ministerstvo účinnost předpisů pozastaví," přiznal radní Matěj Stropnický.
Zdroj:
Vyšlo 12.12.2014 v MF DNES

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.