CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Ministerstvo chce vzít Praze právo řídit vlastní zástavbu

22.7.2015, MF DNES - Ministerstvo pro místní rozvoj se rozhodlo "vymazat ze světa" Pražské stavební předpisy. To by mohlo znamenat méně výhod pro cyklisty, problémy v Karlíně či na Vinohradech, více žump či méně stromů.

Něco takového Praha léta nezažila. Ministerstvo pro místní rozvoj chce razantně omezit pravomoci magistrátu a zrušit dvě stě let staré privilegium, díky němuž si metropole sama řídila výstavbu. Plán úřadu v posledních dnech vyvolal na magistrátu pořádný rozruch. "Ministerstvo pro místní rozvoj v návrhu novely stavebního zákona vyškrtlo jeden odstavec – písmeno e) pod paragrafem 194. Považuji to za nešťastné," upozornil František Korbel, právník, který se podílí na nové podobě Pražských stavebních předpisů. Praha se o této změně dozvěděla teprve nedávno a hrozba se definitivně naplnila, když novelu ministerstvo vyslalo do připomínkového řízení. Místo vlastních pravidel by se pak metropole musela řídit celostátně platným stavebním zákonem.

Žádné předpisy, žádná regulace reklamy
Pražské stavební předpisy (PSP) mají chyby, ale jejich absenci by Pražané pocítili více než jejich současné nedostatky. Zavedly by totiž například pravidlo, že v ulicích širších než dvanáct metrů musí vznikat pruhy zeleně, omezují stavby žump. "Celostátní předpisy se pro Prahu nehodí, například v nich úplně chybí regulace reklamy," dodal další příklad Korbel.

Praha již proti změně protestovala podobně jako třeba komora architektů. Nadšení z plánu nejsou ani developeři, protože musí s každou takovou novinkou – a v posledních pár měsících prožili dvě takové velké změny – přepracovávat své projekty. Jejich příprava trvá déle, což těm, kteří větší akce stavějí z úvěrů, činí potíže.

"Když Praha nebude mít své předpisy, nebude moci vzniknout ani Metropolitní plán," upozornil na další z důsledků mluvčí developerské společnost Central Group Milan Jankovský. Přitom právě kombinace PSP a Metropolitního plánu měla zaručit to, že charakter třeba Vinohrad zůstane zachovaný. Pro každou oblast Prahy by totiž tyto dokumenty určily specifická pravidla pro výstavbu.

"Toto dosavadní zmocnění obsažené ve stavebním zákoně, které se navrhuje vypustit, zakládalo nerovnost mezi Prahou a obcemi či kraji, které takovou pravomoc nemají," vysvětlil motivy ministerstva jeho mluvčí Vilém Frček. Odchylky na požadavky na výstavbu v Praze a v jiných částech země byly podle něj "nesystémové a neodůvodněné". Mluvčí pak ještě dodal, že architektonicky cenné části Prahy může ochránit územní plán nebo památkáři. Pražské stavební předpisy jsou však v mnohém přísnější než celostátní norma a řeší i detailněji uspořádání veřejného prostoru než územní plán.

Názor Prahy na výšku budov, osvětlení přechodů, parkování
Dbají například na větší osvětlení přechodů pro chodce. Požadují, aby na veřejných prostranstvích ubývalo sloupů. Přesně definují výšku budov i to, jak daleko mají být od sebe. V centru vyžadují po developerech méně parkovacích míst než celostátní normy, aby doprava nebyla tak přetížená a aby lidé nechávali vozidla na okrajích a jezdili třeba metrem. Lpějí na servisu pro cyklisty a zřizují parkování pro elektromobily. "Je to šílený nápad," konstatoval včera architekt Jan Kasl, který se před volbami na přípravě PSP podílel. Kasl byl v letech 1998 až 2002 primátorem Prahy.

"Například rodinný dům má mít podle stavebního zákona nejvýše dvě patra a podkroví. Více podlaží u tohoto typu domu však má v husté městské zástavbě smysl," řekl Kasl s tím, že v malých obcích, kde je více prostoru, mohou být rodinné domy na větší ploše.

"Zkrátka. Myslím, že by ministerstvo mělo učinit opak. Mělo by umožnit i jiným velkým městům, jako je Brno, Ostrava či Plzeň, aby si stejně jako Praha vytvořila své vlastní stavební předpisy," dodal architekt. Faktem je, že metropole měla s ministerstvem neshody kvůli PSP již vloni, stejně jako mělo bývalé vedení města ohromné potíže s nátlakem a lobbingem billboardových firem. Těm se nelíbilo, jak Praha omezuje počet velkoformátových reklam na svém území.

PSP kvůli těmto sporům platily jen chvíli na podzim, pak ministerstvo pozastavilo jejich platnost, ale náměstek Matěj Stropnický (SZ) před pár týdny představil jejich novou podobu – ta je vůči billboardům v některých ohledech přísnější. I přes kroky ministerstva zatím stále platí plán magistrátu dokončit změny v PSP tak, aby platily od ledna 2016. Proces schvalování zákona potrvá asi rok až rok a půl. Pražské stavební předpisy by přestaly existovat až ve chvíli, kdy začne platit nový stavební zákon. Pokud ministerstvo nezmění názor – právě o to bude nyní Praha usilovat.
Zdroj:
Vyšlo 22.7.2015 v MF DNES

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.