CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Mrakodrapy jsou opět ve hře

12.2.2015, MF DNES - Sotva v Praze zazní pojmy mrakodrap či výšková budova, zpravidla okamžitě se začnou šikovat odpůrci a proti výstavbě protestovat. Po dlouhé době, kdy se v metropoli do výšky nestavělo a radnice většinou zamítaly žádosti o stavební povolení, nastala změna.

Na pankrácké pláni aktuálně stavbaři budují druhé patro budoucího mrakodrapu, který ponese název V Tower. Už samo jméno napovídá, jak bude třicetipatrový kolos vypadat. Dvě věže opíší tvar písmena V. Architektonický návrh ocenili architekti z celého světa. Koncem roku projekt dokonce získal dvě ocenění v mezinárodní soutěži International Property Awards pro výškové stavby.

"Bude to netradiční a krásná budova, a hlavně v ní nebudou kanceláře, nýbrž byty, čehož si v dnešní době velmi cením. Praha potřebuje kvalitní novou architekturu, aby se nemusela chlubit pouze minulostí," říká historik architektury Zdeněk Lukeš.

Nová dominanta za 3 miliardy korun doplní pražské panoráma v říjnu následujícího roku, kdy má být dokončena. Se svými 104 metry bude nejvyšší čistě rezidenční stavbou v Česku.

"Véčko" však nezůstane poslední mnohapatrovou budovou, která na Pankráci vyroste. Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR), který aktuálně pracuje na přípravě nového Metropolitního plánu, v rámci výškové regulace počítá, že by měl magistrát právě na Pankráci povolit výstavbu více výškových staveb.

Ty by mohly vzniknout i v dalších lokalitách Prahy. Podle ředitele IPR Petra Hlaváčka to však neznamená, že by v Praze okamžitě začaly růst budovy vysoké několik desítek metrů. "Musíme si uvědomit, že stavba mrakodrapu je obrovská investice a pro investora není snadné prostory takové budovy obsadit," řekl v rozhovoru pro MF DNES.

Na Pankráci se zapíše i Pleskot
Vícepatrové budovy plánuje na Pankráci budovat také společnost Central Group. Chce stavět podle návrhu významného českého architekta Josefa Pleskota projekt Rezidence Park Kavčí Hory. Ten bude tvořit pět věží o velikosti od jedenácti do dvaadvaceti pater. Developer však zatím teprve žádá o nutná povolení. Konkrétně zažádal o změnu územního plánu.

U ledu zatím zůstává projekt Malá ledová věž. Mělo se jednat zhruba o 70 metrů vysokou budovu na rohu ulic Budějovická a Vyskočilova. Stavět se zatím nezačne ani projekt několik desítek metrů vysokých staveb v rámci projektu Rezidence Výhledy Pankrác.

Dvojici nejvyšších budov v Česku pojmenovaných Prague Eye Towers, které se mají nacházet v těsné blízkosti dálnice D1 a obchodního centra Chodov, má v plánu dlouhodobě budovat společnost Office Star Five ze skupiny PPF. Rekordy ale v dohledné době na Chodově padat nebudou. Projekt dvou mrakodrapů je zatím v přípravě a jeho osud závisí mimo jiné na postoji tamní radnice.

Lokalitou, kde by mohli mít developeři do budoucna lepší podmínky pro výstavbu, by mělo být okolí Písnice a také Vídeňské ulice v blízkosti budoucí linky metra D.

Více pater si budou developeři moci pravděpodobně dovolit i u dalších významných dopravních staveb a frekventovaných ulic hlavního města. Po schválení Metropolitního plánu by mezi takové lokality mohly patřit například pozemky sousedící s Evropskou ulicí v Praze 6.

Podle IPR je klíčové, aby při stavbě vyšších budov nebylo narušeno pražské panoráma. Výjimkou je v tomto ohledu právě zmiňovaná oblast Pankráce, kde se již výškové budovy nacházejí a do panoramatu Prahy tak zasahují. "Další stavby podobného rázu tak lokalitu naopak doplní a odstraní dojem ‚rozeklaných zubů‘ kterým nyní působí," říká Lukeš.

Vyšší stavby by podle urbanistů mohly pravděpodobně vyrůst v oblasti Vysočan a Dolních Holešovic, konkrétně v nezabydlených průmyslových oblastech, které mají vyhlídnuté právě developeři. Ve hře zůstávají Štěrboholy.

Nejvyšší pražskou budovou a současně druhou nejvyšší v Česku zůstává 109 metrů vysoký mrakodrap, který nese jméno City Tower. Stojí na Pankráci v těsné blízkosti právě vznikajícího projektu V Tower. Výškových budov je však v Praze celkově málo. Stavby vyšší než 35 metrů tvoří jen 1,4 procenta ze všech budov metropole.
Zdroj:
Vyšlo 12.2.2016 v MF DNES

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.