CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Na každý pád s Dušanem Kunovským

25.11.2015, ihned.cz - Dobrodruh, kterému neodolá severní pól, Himaláje či Velký bariérový útes. Milovník rychlých vozů, pro něhož je účast na Rallye Dakar i Silk Way výzvou. Společensky zodpovědný člověk, podporující už více než osm let Nadační fond pro zdraví dětí.

Kdo? Dušan Kunovský (D.K.).
Šéf, jehož firma CENTRAL GROUP působí na tuzemském developerském trhu už bezmála 22 let.

D.K.: Čeho bych chtěl ještě v životě dosáhnout?
Na Everest lézt nechci, a ani se nehodlám potápět v Mariánském příkopu. Člověk nemládne, a tak je mým cílem najít především nějakou rozumnou rovnováhu mezi prací a soukromým životem. Všechny věci, které dělám, a to jak v práci, tak ve svém volném čase, mě neuvěřitelně baví a jsou zajímavé.

Ve firmě chci projekty rozvíjet tak, aby byly přínosem nejenom pro lidi, ale i pro místa, na kterých vznikají. Nové byty stavíme především v Praze a tak to nejspíš i zůstane. Jako firma ale významně expandujeme - od jednotlivých samostatných budov jsme se postupně dopracovali až k tvorbě celých městských čtvrtí, rozvíjíme spolupráci se skvělými českými architekty, naše práce získává další rozměr. Za příklad může sloužit připravovaný projekt na Kavčích horách, na kterém spolupracujeme s architektem Pleskotem, či návrh na konverzi skladového areálu Westpoint v Praze 6, pod nímž je podepsán architekt Cigler. To jsou projekty, jejichž realizace bude trvat delší dobu a na jejichž konci budou doslova nové městské čtvrti se všemi potřebnými funkcemi - rozsáhlou zelení počínaje, infrastrukturou se službami, obchody a objekty veřejné vybavenosti konče.

Spolupráce s externími architekty zvučných jmen je u vás ve firmě novinkou...
CENTRAL GROUP disponuje týmem osmi architektů s šedesátkou lidí v projekci, jsme tedy jednou z největších tuzemských architektonicko-projekčních kanceláří. Díky různorodosti a zkušenosti těchto týmů, zásluhou lidí s různým stylem a pohledem na věc, dokážeme sice realizovat i velmi rozdílné projekty, ale jsou území, která si zaslouží pohled zvenčí. Jedná se o velké, často komplikované územní celky, které mají celoměstský význam - a ty je třeba řešit komplexně. Proto jsme se rozhodli v těchto případech naše znalosti a zkušenosti spojit se zkušenostmi nejlepších architektů, za nimiž stojí zajímavé a oceňované stavby. A musím říci, že je to ku prospěchu věci, protože se tak propojuje názor investora s architektonicko-uměleckým pohledem na velká území a širší vztahy. Naše diskuse nad daným územím jsou zajímavé a přínosné a mě osobně opravdu hodně baví. Navíc lidé to, že spolupracujeme s architekty zvučných jmen, vnímají pozitivně. Do projektu vstupuje ne architekt developera, ale nezávislý architekt, což je určitě přidaná hodnota.

D.K.: Čemu vděčím za úspěch?
Za úspěchem firmy a tím, že jsme na trhu už víc než dvacet let a stále expandujeme, máme možnost pracovat na zajímavých projektech a lidé mají o naše byty a domy zájem, stojí určitě několik faktorů. Spousta práce, vůle překonávat překážky, tým skvělých lidí, sebereflexe. A samozřejmě i trocha toho štěstí, které při mně po většinu času stálo. Taky musím přiznat, že jsem pragmatik, který nerad riskuje. A tak jsem sice za ta léta podnikání určitě přišel o některé zajímavé příležitosti, ale zároveň jsem se v mnoha případech vyvaroval obrovských problémů. Raději stojím nohama pevně na zemi, než abych se zabýval vzdušnými zámky.

Prvních deset patnáct let jsem žil jen prací. Dnes, kdy je firma zralá a já jsem obklopen týmem schopných lidí, kterým naprosto důvěřuju, se snažím žít i něčím jiným. Nejsem příliš fixovaný na věci. Velkou část roku, zhruba polovinu, tak trávím na cestách, díky nimž získávám zážitky, které mě obohacují, umožňují mi nadhled, poskytují jiný úhel pohledu na problémy, kterými tady žijeme. Cesty jsou to většinou hodně dobrodružné, cestuji s batohem na zádech. A když jsem zpátky v Praze, vracím se ke svým poznámkám, které jsem si na cestě dělal, a díky nim vidím spoustu věcí jinak. Když o tom tak přemýšlím, uvědomuju si, že jsem šťastný člověk, protože se vlastně permanentně těším. Když jsem doma, těším se na cestu, když putuju po světě, těším se domů, do práce.

Nikdy jste tedy nezalitoval toho, že jste se nevěnoval právu, které jste vystudoval?
Byl jsem blízko toho, abych se stal právníkem. Po ukončení studií práv v Cambridge jsem dostal zajímavé nabídky na práci v právnických kancelářích v Anglii, které jsem nějakou dobu hodně zvažoval. Významnou roli při rozhodování, čím budu, ale sehrál fakt, že jsem spíš tvůrčí člověk. A práce, kterou dělám, rozhodně tvůrčí je. Zůstává za mnou víc než jen popsané papíry, podepsané smlouvy nebo vedení sporů. Navíc - mám moc rád Prahu a neumím si představit, že bych měl žít někde jinde.

D.K.: Co bych nejraději vymazal ze své paměti?
Jestli byla v mém životě nějaká epizoda, rozhodnutí, věc, na kterou bych chtěl zapomenout...? Za ta léta jsem udělal věci a rozhodnutí správná i méně správná, ale žádné z nich nebylo takové, abych si přál na něj zapomenout. Vše se událo v nějaké době, v určitém kontextu. Jsou věci, které se hodně povedly, a jsou jiné, které mohly dopadnout lépe. Ale že bych před něčím vědomě prchal, nechtěl se k tomu vracet, to asi ne.

Ani na svých cestách jste neprožil něco, co byste znovu zažít nechtěl?
Nevzpomínám si. To, když na vás někde vojáci míří zbraní, je sice nepříjemné, ale ne kritické. Nakonec se vždycky nějak s každým dokážete domluvit.

Jestli to spíš nebude tím, že máte hranici toho, co je nebezpečné, jinde než většina populace.
Drobné škádlení jsem zažil v Nepálu, když jsme projížděli zónou, v níž operovaly místní bojůvky. Ty zabraly most a při vjezdu na jimi kontrolované území nám zabavily auto a odmítaly nás pustit dál a auto vrátit, dokud nedostanou výkupné. Nikdy jsem se ale neocitl uprostřed válečného konfliktu, i když je pravda, že v horách v Pákistánu, Jemenu či Sýrii existují místa, jimiž se mi necestovalo příjemně, a nejspíš bych se tam už vracet nechtěl.

Rád se naopak vracím do Nepálu, severní Indie, Bhútánu. Miluju tamní hory, místní lidi, spirituální prostředí. Tam získávám elán do další práce a tolik potřebný nadhled.

D.K.: O čem přemýšlím, když nemůžu spát?
Naštěstí spím dobře, a pokud už se vzbudím, tak většinou si plánuji další cestu. A mám-li už nějaký výlet před sebou - a může to být i cyklistika na Šumavě, přemýšlím, kam přesně se vypravím a co všechno si musím sbalit.

A nesníte třeba o tom, že byste ve spolupráci s věhlasným zahraničním architektem v Praze postavil stavbu, o níž by se psalo v průvodcích?
Ptáte se, jestli bych si tu chtěl vybudovat pomník? Tak to asi ne. Ani si nemyslím, že by naše investory či architekty musel nutně "vychovávat" někdo ze zahraničí. Máme spoustu skvělých architektů. Vidím to i na soutěžích, které vypisujeme. V rámci nich se vždycky objeví několik zajímavých a neotřelých nápadů, které by v zahraniční konkurenci lehce obstály. Praha by si ale bezesporu nějakou další zajímavou moderní stavbu zasloužila. Na druhou stranu si nemyslím, že by taková převratná stavba patřila do centra města nebo do památkové zóny. Ta je naprosto unikátní a podle mne by měla zůstat nedotčená.

D.K.: Kým bych byl, kdybych nebyl developerem?
O tom jsem vlastně nikdy nepřemýšlel, ale když se mě teď ptáte, asi bych se ani podruhé nestal právníkem a zůstal bych zase u domů nebo u jiné kreativní práce.

S Dušanem Kunovským jsem se sešla v 19. patře budovy, v níž jeho firma na pražské pankrácké pláni sídlí, a i díky úžasnému výhledu na Prahu, který se mi z této výšky otevřel, jsem si nemohla odpustit poslední otázku...

Jaké pocity zažíváte, když jedete Prahou a snad v každé městské části míjíte svoje domy?
Určitě je to dobrý pocit, stav, který člověka nabíjí. Za ty dvě dekády jsme postavili spousty bytů a domů. Musíte si uvědomit, že proces přípravy projektu a vlastní výstavby je velmi náročný a komplikovaný, zkrátka běh na opravdu dlouhou trať. Od první myšlenky po okamžik, kdy je stavba dokončena, uběhne mnoho let, někdy i víc než celá dekáda. Tak tomu bylo třeba i v případě našeho exkluzivního projektu na pražské Nikolajce, na kterém jsme pracovali neskutečných třináct let. Přesto ale můžu s klidným svědomím říct, že za naprostou většinou toho, co za námi zůstává, si stojím. A věřím, že i lidé jsou s tím, co jsme pro ně postavili, spokojení. A to i proto, že po celou dobu vnímáme klientské preference, trendy. Je pro nás důležité, aby naše projekty byly cenově dostupné a dobře se v nich žilo. A já jsem pyšný na to, že můžu konstatovat, že pro klienty hledající bydlení jsme dnes jednoznačnou první volbou.
Zdroj:
Vyšlo 25.11.2015 na ihned.cz

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.