CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Na západě Prahy vznikne nové "superměsto" pro
15 tisíc lidí

4.11.2014, Pražský deník - Počet obyvatel šesté městské části se má v budoucnu zvýšit zhruba o patnáct tisíc lidí. Zřetelnější podobu dostává plán na zastavění třinácti hektarů současných málo využívaných skladových, průmyslových a vojenských ploch na území ležícím mezi Hvězdou a Divokou Šárkou. Část příslušných pozemků už v létě skoupila developerská skupina Central Group.

"Společnost je připravena ve spolupráci s předními architekty, vedením hlavního města i místní samosprávou přistoupit ke komplexnímu rozvoji a kultivaci tohoto unikátního území," potvrdil obchodní ředitel CentralGroup Jiří Vajner. Dodal zároveň, že na podrobnosti je vzhledem k neurčitému časovému horizontu realizace záměru zatím příliš brzy.

I přesto je prý zřejmé, že "superměsto Nová Ruzyně" má kromě moderního bydlení nabídnout kompletní infrastrukturu, občanskou vybavenost včetně škol, i dostatek zeleně.

Občané Prahy 6 plán vesměs přijali. Jsou přesvědčeni, že jde o krok k rozvoji městské části na vhodném území. Poněkud jiného názoru jsou ale pochopitelně lidé žijící v těsném sousedství předmětných pozemků.

Obavy z markantního nárůstu dopravy
Především obyvatelé Liboce, Nové Šárky a dalších obytných zón podél Evropské třídy se nervózně obávají pravděpodobného markantního nárůstu dopravy. Ačkoliv jsou plány zatím jen na papíře a schází i potřebná změna územního plánu, v inkriminovaných částech Prahy 6 se čile diskutuje o tom, že již dnes velmi frekventovaná Libocká ulice se stane jedním z dopravních přivaděčů nové čtvrti. Řeč je také o vybudování nové mimoúrovňové křižovatky mezi ulicemi Navigátorů a Evropskou, která by se měla stát doslova vstupní branou ke zmiňovanému developerskému projektu.

Tří až sedmipatrové obytné domy pro patnáct tisíc nových obyvatel Prahy 6 doplněné veškerou potřebnou infrastrukturou – školkami, školami, obchody, službami. To vše v lukrativní lokalitě Prahy 6 mezi oborou Hvězda a Divokou Šárkou. V chátrajících místech, kde se dnes nachází málo využívaná skladiště.

Vyplývá to z podkladů pro změnu územního plánu, které už byly zaslány pražskému magistrátu pod označením "Transformace industriálního území Ruzyně na novou obytnou čtvrť Prahy 6." Návrh vesměs souhlasí s dosavadní koncepcí magistrátu, která pro další "rozrůstání města v jeho hranicích" počítá právě s rozvojem takzvaných "brownfieldů", tedy nevyužívaných průmyslových a skladových zón.

„Rozrůstání města v jeho hranicích"
Návrh změny územního plánu týkající se třinácti hektarů pozemků, které už v létě skoupila developerská skupina Central Group, zdůrazňuje, že nová obytná čtvrť se má stát místem, kde "lidé žijí, pracují a také tráví volný čas." "Prostor, jenžmá vlastní občanskou vybavenost i plochy pro sport a odpočinek, je tak soběstačný a nezávislý na jiných částech města. Prostor, jenž není ani mrtvým územím skladů (jako nyní) ani pouhou hromadnou noclehárnou, ale nabízí dostatek pracovních příležitostí ve službách, administrativě a obchodu," uvádí dále mimo jiné návrh změny územního plánu.

Čtvrť má být nezávislá na okolní zástavbě
V těžišti nové čtvrti je pak navržen centrální park zakončený na okrajích náměstími. Nová čtvrť má prý sice být nezávislá na okolní zástavbě, přesto se počítá s jejím otevřeným napojením na sídliště Dědina, na křižovatku ulic Vlastina a U Silnice, "kde je plánována nová stanice tramvaje," vstupní branou v Ledecké ulici na oboru Hvězda s průhledem na letohrádek a v neposlední řadě na plánovanou železniční stanici Ruzyně budoucí rychlodráhy Praha – Letiště – Kladno v Drnovské ulici.

Toto vše obyvatelé Prahy 6 vesměs vítají. Přestože jde o dlouhodobější horizont vývoje, jak potvrdil obchodní ředitel společnosti Central Group Jiří Vajner. O něco intenzivnější jsou obavy stávajících obyvatel Liboce a Nové Šárky, kteří zřejmě oprávněně varují před nárůstem dopravy v ulici Libocká a před možnou výstavbou mimoúrovňové křižovatky mezi ulicemi Navigátorů a Evropskou, která by se měla stát jakousi branou do nové čtvrti.

Odcházející vedení Prahy 6 se sice ústy místostarosty městské části Reného Pekárka (ČSSD) snažilo místní uklidnit s tím, že "pohybovat se zde budou pouze vozidla, která zde jezdí i dnes." Podle občanského zpravodaje Liboc info ale místní těmto ujištěním nevěří a předpokládají, že chystané developerské projekty napojené na Evropskou třídu dopravní zátěž naopak výrazně zvýší.

Nové bytové domy se chystají i v Modřanech a Komořanech. Kvůli větší vzdálenosti od metra tam developeři budou sázet na nižší ceny bytů, takzvané startovací bydlení. U dražších rezidenčních projektů požadují lidé snadnou dostupnost metra. "Za perspektivní považujeme rozvojové zóny blízko centra města a umístěné na metru. Vzhledem k tomu, že firmy se stěhují do centra a povrchová doprava v Praze bude stále komplikovanější, význam metra bude dále růst," upozorňuje realitní poradce Soták.

V oblasti se chystá i další výrazná změna Mezi ulicí Drnovskou a Pražským okruhem, v blízkosti Ruzyně a sídliště Dědina, má vyrůst obří obchodní centrum. Právě k němu se má protáhnout tramvajová trať z Dejvic. Počítá se zde s parkovištěm až pro 350 vozů a vzhledem k předpokládanému nárůstu dopravy pak i s rozšířením ulice Drnovské na tři jízdní pruhy. Základním půdorysem nového obchodního centra má být trojice hal. Konkrétně hlavní prodejna, centrum stavebnin a zahradní centrum a také centrum specializovaného sortimentu. Výška nejvyšší haly se odhaduje na jedenáct metrů nad terénem. Místní obyvatelé se obávají především toho, že nové obchodní centrum "přitáhne" nakupující ze Středočeského kraje.
Zdroj:
Vyšlo 4.11.2014 v Pražském deníku

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.