CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Nabídka bytů na investici se zaručeným výnosem roste

15.7.2015, Hospodářské noviny - Levné hypotéky motivují kupovat byty na investici i lidi, kteří by za jiných okolností s jejich pořízením otáleli. A kdo chce mít jistotu příjmu z nájmu a žádné starosti, může si koupit byt s garantovaným výnosem. Tento produkt je u nás zatím málo rozšířený, ale příští rok jej chystá spustit například největší tuzemský rezidenční developer Central Group.

Nově začíná garantovaný výnos nabízet společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). "Naše služba Rentiér spočívá v tom, že vlastník se o nic nestará," říká Marek Padevět, ředitel bytových projektů Pražské správy nemovitostí. V praxi to znamená, že investor si koupí byt a ostatní záležitosti spojené se sháněním nájemníků a provozem bytu za něj obstará externí firma najatá Pražskou správou nemovitostí. Ta za majitele bytu bude chodit i na shromáždění vlastníků jednotek a zajistí také platbu daně z nemovitosti. "Rentiér jen sleduje, jak mu chodí peníze na účet. Kdežto pronajímatel se musí starat o byt, jednat s nájemci," dodává Padevět.

Záskok na schůzi vlastníků jednotek
PSN zatím nabízí garantovaný výnos při koupi bytu ve vybraných domech, jako je Club Ocean v Praze-Hostivaři. Od konce léta se podle Padevěta bude vztahovat i na byty v Kladně. "Službu garantovaného výnosu budeme chtít časem nabídnout ve všech našich projektech," říká Padevět.

Realitní kancelář Maxima Reality slibuje, že za investory převezme veškeré starosti. "Vyřizujeme nájemní smlouvy a převod energií, ale chodíme také na schůze vlastníků jednotek a především –kontrolujeme,případně i vymáháme platby nájemného," popisuje službu ředitel Maxima Reality Vladimír Zuzák. Firma standardně shání i nájemníky a kontroluje stav bytu po jejich odchodu.

Projekt Club Ocean je připravený pro investory. Všech jeho 130 bytů je malometrážních a PSN předpokládá, že bydlet v nich budou hlavně mladí, svobodní lidé a studenti. Převážnou část tvoří dvacetimetrové garsonky, největší byty jsou dvoupokojové. Ceny bytů jsou nižší nejen díky velikosti, ale i proto, že se na ně nevztahuje DPH.

Central Group slibuje nějméně čtyři procenta
Byt se smluvně garantovaným výnosem z pronájmu lze koupit i v projektu Rezidence Eliška, který vyrostl předloni v pražských Vysočanech. Zbývá v něm doprodat posledních pár bytů. V nejvyšším bytovém domě v Česku nabízí firma Gaudí při koupi bytu k následnému pronájmu garantovaný roční výnos 3,1 procenta s tím, že smlouva se uzavírá na pět let.

"O produkt je zájem. Celkem z 355 bytů jich bylo prodáno s garantovaným výnosem kolem 30," říká makléřka Lenka Novotná. Agentura Gaudí podle ní nabízí byty k dlouhodobému pronájmu na rok a déle, ale i krátkodobě – třeba na jednu noc, když přijedou lidé do nedaleké O2 areny na koncert. Byty k pronájmu nabízí firma na portálech typu Booking.com.

Prodávat byty s garantovaným výnosem se chystá i největší rezidenční developer na českém trhu Central Group. "Výnos budeme garantovat po dobu tří až pěti let. Neradi bychom šli pod čtyři procenta, ideálně bychom se chtěli dostat k šesti procentům," říká mluvčí společnosti Milan Jankovský s tím, že Central Group dosud tento produkt nenabízel.

Společnost má podle něj již vytipované developerské projekty, které by díky jejich lokalitě a velikosti bylo vhodné od začátku navrhnout pro investory. Na investici by v nich byly vyčleněny buď všechny byty, nebo jen část. "Zatím uvažujeme o dvou projektech v širším centru Prahy, kdy v každém z nich je kapacita pro 150–200 bytových jednotek. Produkt by mohl být na trhu příští rok," přibližuje Jankovský.

Právě byty blízko centra s dobrou občanskou vybaveností a dopravní dostupností se lépe pronajímají. Central Group k myšlence nabízet garantovaný výnos přiměl aktuálně velký podíl bytů, které firma prodává na investici – v průměru 25 procent, a to i v okrajových částech Prahy.


Prodej investičních bytů s garantovaným výnosem není podle odborníků v Česku úplnou novinkou. "Objevoval se u různých developerů jak v době krize, kdy sloužil jako motivace pro prodej klientům, kteří chtěli uložit hotové peníze do nemovitostí, tak i v době konjunktury – tedy zejména v posledním roce, kdy je často kombinován s hypotékami díky jejich nízkým sazbám," říká zakladatel poradenské firmy Hyposervis Milan Roček.

Developer podle něj díky garantovanému výnosu prodá více bytů a i ty méně povedené – například s horším výhledem či byty přímo nad vjezdem do podzemních garáží. "Rizikem developera může být pochopitelně pokles nájemného nebo neschopnost byt pronajmout. V porovnání s tím, že rychle prodá, je to ale obvykle riziko zanedbatelné. Určitou nevýhodou může být pro investora nižší výnos z nájmu, než jakého by mohl případně dosáhnout sám, ale na druhou stranu jej má jistý a nemusí se o nic starat," doplňuje Roček.
Zdroj:
Vyšlo 15.7.2015 v Hospodářských novinách

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.