CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Nechte nám stavební předpisy, píše Stropnický na ministerstvo

1.8.2015, Pražský deník - Chystaná novela stavebního zákona může Praze odejmout možnost řídit se do budoucna vlastními stavebními předpisy (PSP). Na tuto variantu už dříve upozornila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO). Pokud nebudou schváleny zastupitelstvem hlavního města a notifikovány Evropskou komisí do března příštího roku.

Náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ, Trojkoalice) aktuálně odeslal připomínky ke zmiňované novele, která již s odejmutím výjimky Praze počítá. Žádá, aby Praha nadále měla možnost řídit se podle vlastních PSP. Chce také zachování plánovacích smluv pro zapojení developerů do výstavby městské infrastruktury.

Pokud Praha přijde o výjimku ze stavebního zákona a nemohla by se nadále řídit vlastními stavebními předpisy (PSP), pak by to podle některých významných developerů, architektů a projektantů znamenalo katastrofu. "Rozvoj Prahy by na několik let zcela ustrnul," obává se generální ředitel přední stavební a projektantské společnosti Trigema Marcel Soural.

Pokud by Praze byla odňata zmíněná výjimka, pak by se nejen soukromí investoři, ale i samotné hlavní město muselo řídit obecnými předpisy. "Jenže to v Praze nelze. Podle obecných předpisů se tu stavět nedá. Pokud se tak stane, pak v Praze nikdo několik let nic nepostaví," dodal Soural. "Pro fungování trhu by to bylo destruktivní," zmínil šéf velké developerské firmy Central Group Dušan Kunovský.

"Vlastní předpis máme přesně dvě stě let a potřebujeme jej i nadále. Celostátní předpis je pro Prahu příliš obecný, neboť na místa, která rozhodují, není tolik vidět, jako na menším městě nebo v obci. Proto pražské stavební předpisy natvrdo regulují i to, co lze jinde řešit úvahou stavebního úřadu," konstatoval Stropnický.

Kromě PSP usiluje o zachování tak zvaných plánovacích smluv. I ty hodlá Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) z novely stavebního zákona vypustit. Přitom umožňují uzavřít s investorem smlouvu o vybudování dopravní a technické infrastruktury. "Je naprosto nepochopitelné, proč chce ministerstvo znemožnit zapojování soukromých financí do veřejné výstavby související infrastruktury," dodal Stropnický. Praha v tomto směru našla zastání u Ministerstvo kultury a obrany, Úřadu vlády či Ministra pro lidská práva a legislativu Jiřího Dienstbiera.

"Standardní problémy většího či poměrně velkého města se mění v odlišné, nesrovnatelně složitější otázky provozu velkoměsta, plnícího své funkce i v mezinárodním kontextu. Na řešení těchto otázek univerzální pravidla nestačí, často se nelze obejít bez atypických a jinde dosud neověřených postupů," vzkázal Dienstbier.

Ministerstvo problém řeší už dva roky
Podle šéfa odboru poradců ministryně pro místní rozvoj Lukasze Kryńského má MMR důvod pro vypuštění PSP z novely stavebního zákona. "Ministerstvo už PSP řeší dva roky. Předchozí novela byla nevykonatelná, proto ministerstvo přistoupilo k jejímu pozastavení. Pokud Praha odstraní naše výtky a projde to notifikací, tak bude mít své oživené stavební předpisy. Pokud však předpisy nebudou do března 2016 přijaty, tak paní ministryně Karla Šlechtová (za ANO) už několikrát upozornila, že Praze toto oprávnění odebere. Na to musí reagovat i stavební zákon," vysvětlil Kryński.

Proti PSP v Praze vznikla i petice, iniciovaná vedením Prahy 11 a občanskými iniciativami Jihozápadního města. Na základě obavy, že PSP umožní zahušťování zástavby na sídlištích.
Zdroj:
Vyšlo 1.8.2015 v Pražském deníku

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.