CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Největší developeři válcují pražský trh s novými byty

25.7.2014, E15 - Praha Central Group Dušana Kunovského, Ekospol Evžena Korce, Finep Michala Kociána a jeho společníků a Trigema Marcela Sourala. Když se mezi ně vklíní ještě korporátní Skanska, vynoří se pětice největších developerů, která už není daleko od ovládnutí poloviny pražského trhu s novými byty. A to jak z hlediska tržeb, tak podle počtu prodaných bytů.

"Podíly na trhu nejvíce ovlivňuje přísun nových velkých projektů, který lze u první pětky očekávat pravidelně po dobu celého roku. Zisk nadpoloviční většiny trhu je otázkou krátkého časového horizontu. Zřejmě k tomu dojde již na konci tohoto roku," řekl deníku E15 majitel firmy Trigema Marcel Soural.

Koncentrace trhu probíhá na pozadí rostoucích prodejů. Podle společných údajů Ekospolu, Skansky a Trigemy se v metropoli jen ve druhém čtvrtletí prodalo 1500 bytů, což je meziroční nárůst o 30 procent. Optimistické proklamace developerů potvrzuje také Český statistický úřad. Počet zahájených bytů se v Praze od ledna do konce května zvýšil o 17 procent. "Z našich analýz vyplývá, že narůstá i počet bytů koupených na investici. V současné době se tento podíl pohybuje okolo třiceti procent," uvedl šéf Ekospolu Evžen Korec. Prodejům mimo jiné nahrávají nízké úroky hypoték.

Ani v této situaci ale podle ředitele Trigemy Sourala ceny novostaveb nijak zvlášť nerostou. Velcí stavitelé totiž sázejí hlavně na prodej velkých objemů a spokojí se tak s menší marží. O to riskantnější jsou pak ale pro ně neočekávané náklady typu daně z přidané hodnoty, kterou od letošního roku musejí developeři platit také za pozemky pod stavbami. Část z nich to riskla a vzala náklad na sebe. Další už ale museli zdražit.

Ceny pražských novostaveb přitom v posledním období hodně stlačila válka mezi Korcovým Ekospolem a Kunovského Central Group. Obě firmy se tvrdě střetly v Horních Měcholupech. Cena zůstává u klientů stále rozhodujícím kritériem. Naopak celkovou technickou kvalitu projektu lidé paradoxně příliš neřeší. Kromě ceny rozhoduje podle developerů i blízkost parků a klid v lokalitě. Svou roli hraje i dopravní dostupnost.

Central Group nyní tvrdí, že podobně ostrý nástup startuje v centru Prahy. Na Žižkově začne od září nabízet téměř sedm stovek jednotek. "Obdobně jako přede dvěma roky v Měcholupech, i v září půjde doslova o cenovou revoluci, jen tentokrát v širším centru Prahy," holedbá se Kunovský s tím, že v širším centru metropole nabídne celkem 1400 bytů za čtyři miliardy korun.

Developeři věští, že růst bude pokračovat. "Politickoekonomická stabilita spolu s výhodnými sazbami posilují spotřebitelskou důvěru. Předpokládáme proto, že chuť nakupovat byty bude ještě o něco větší," sdělila Naděžda Ptáčková, ředitelka vývoje projektů a akvizic Skanska Reality.

Budoucí realita se však může ubírat i jiným směrem. Napovídá to hodnota stavebních povolení na bytové stavby, které úřady udělily za prvních pět měsíců letošního roku. Podle statistiků tato suma klesla o devět procent na 10,9 miliardy korun.
Zdroj:
Vyšlo 25.7.2014 v E15

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.