CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Nové bydlení povstalo z popela

1.10.2014, Doma Dnes - Letošní čísla ukazují, že krize na trhu nových bytů je zažehnána. Roste nabídka i poptávka, ceny se nemění, navíc hypotéky jsou nejlevnější v historii. Byty se sice zmenšily, ale nabízejí vyšší kvalitu a více doplňkových služeb než dříve.

Letošní jaro a léto si developeři pochvalují. Zatímco začátkem roku byla v optimismu ještě nutná opatrnost, nyní už jsou čísla jednoznačná. Trh s novými byty se odrazil ode dna a pozvolna roste.

V nabídce přibyly developerské projekty, v prodeji je víc nových bytů než na začátku roku. "Tento rok je oproti minulým velmi silný. Většina developerů, kteří v posledních letech připravovali projekty nebo s nabídkou váhali, je spouští právě letos," říká Jan Kalaš z firmy Star Group.

Tento trend potvrzují i realitní kanceláře. Třeba do nabídky firmy RE/MAX se dostalo vloni mezi 1. lednem a 22. zářím celkem 4 696 nových bytů, letos za stejné období 5 150, tedy o 10 procent víc. Velcí developeři se též vracejí k větším projektům bez etap. "Taky se opět objevují projekty menších developerů," upozorňuje Lada Kuncová z firmy Geosan Development.

Rozhýbaly se i prodeje. Podle Ekospolu se za první tři měsíce letošního roku prodalo meziročně o 11 procent bytů víc, ve druhém čtvrtletí dokonce o třicet procent. "V Praze se vloni prodalo 5 015 nových bytů, letos čekáme nárůst zhruba o deset procent," odhaduje Evžen Korec z Ekospolu.

Na dokončení nečekejte
Ještě vloni kupující chtěli hlavně byty v dokončených projektech, ale už to neplatí. Asi 70 procent bytů se teď prodá nedostavěných, jen 30 procent po dokončení. "Tři čtvrtiny bytů, které mají být dostavěny v tomto roce, developeři již prodali," říká Petra Holubová z developerské skupiny Crestyl. Byty levné či na dobrých místech bývají dokonce prodané všechny, než je dům hotový. Naopak většina velkých bytů se prodá až po dokončení. Počet takzvaných ležáků se dlouhodobě nemění, zůstává jich na trhu kolem dvou tisíc. Tedy necelá třetina nabídky.

Úroky hypoték stále překonávají historická minima. Což koupě bytů podporuje. Trh však oživuje i z jiných důvodů. "Dalšími faktory jsou důvěra lidí v ekonomiku a výhodné ceny," vysvětluje Milan Jankovský z firmy Central Group. Podle Jana Koubíka z Bemettu jsou důležité i demografické vlivy, jako je stále silná generace Husákových dětí nebo rostoucí trend singles.

Odborníci zaregistrovali i rostoucí trend koupí bytů na investici. "Před dvěma a půl lety tvořil podíl takto prodaných bytů zhruba 12 procent, v současnosti se pohybujeme okolo 30 procent," počítá Evžen Korec. Týká se to hlavně levných bytů do velikosti 2+1. Jak vysvětluje Naďa Ptáčková z firmy Skanska Reality, nahrávají tomu právě nízké úroky hypoték a nízké ceny. "Ve střednědobém horizontu vidíme prostor pro růst v jednotkách procent," odhaduje Naďa Ptáčková.

Během podzimu se odhaduje pokračování zvýšené aktivity na trhu. Developeři čekají největší prodeje od roku 2008. "Na podzim přichází do prodeje mnoho nových velkých lokalit, nabídka se ještě rozroste. Myslím, že bude převyšovat poptávku, což podrží ceny," tipuje Jan Kalaš.

Náklady stejné v Praze i v Aši
Vše uvedené se zatím týká především Prahy. V hlavním městě se nejvíc staví v obvodech Prahy 5, 9 a 10, méně v Praze 4 a 8. V jiných regionech však moc nových bytů nepřibývá. "Problém je, že stavební náklady jsou identické ve všech oblastech. V místech s nižší cenou nemovitostí jsou pak novostavby těžko prodejné, neboť jsou zásadně dražší než původní zástavba," vysvětluje Daniel Kotula z realitní kanceláře RE/MAX Center.

Na nové byty lze tedy narazit spíš v Brně a v krajských městech, třeba v Plzni či Liberci. Většinou se ale doprodávají starší projekty. Jinak jsou v prodeji rekreační nemovitosti jako horské apartmány. Zatímco nových bytů je víc, hromadná výstavba rodinných domů je na ústupu. Na vině je mimo jiné trend stěhovat se zpátky do větších měst. Lidé také většinou nemají tak velkou hotovost, takže si nejdřív jen koupí pozemek a pak teprve staví dům. "Významnou roli tedy hraje individuální výstavba," říká Milan Jankovský. Právě tu také podporují levné hypotéky. "V tomto roce zaznamenáváme významný nárůst počtu realizovaných staveb, zvláště mezi mladými lidmi ve věku 20-30 let," potvrzuje David Mencl z Ekonomických staveb.

Výstavbu rodinných domů však komplikuje omezená nabídka stavebních pozemků. "Roste počet společností, které dokážou postavit rodinný dům za ceny, které jen o málo převyšují cenu bytů. A jediným zádrhelem je najít pro klienta vhodný pozemek," podotýká Michal Kresta z RK Sting. Pokud přece jen lidé kupují rodinné domy v hromadné výstavbě, jsou to často domy s přidanou hodnotou, obvykle nízkoenergetické. "U řadových domů vidíme zájem o solární ohřev vody nebo tepelná čerpadla, mají je prakticky všechny nové domy, jejich návratnost je velmi rychlá," uvádí Jan Koubík z firmy Bemett.

Kino v domě
Nejprodávanější jsou dvoupokojové byty o velikosti 50-60 metrů čtverečních, následovány jednopokojovými a třípokojovými. "Jsou univerzálně použitelné jako startovací bydlení nebo pro mladé rodiny s dětmi. Žádané jsou i z hlediska pronájmu," hodnotí Pavla Temrová z Finepu.

Ceny nových bytů začínají na 25 tisících korun za metr čtvereční. V Praze jsou ceny vyšší, většinou začínají na 35 tisících a v průměru se pohybují mezi 56 a 59 tisíci korun za metr čtvereční. "Nejdražší byty se nacházejí v Praze 1, kde průměrná cena přesahuje 133 tisíc korun za metr čtvereční," říká Petra Holubová. Nejvíc projektů má velikost 50200 bytů. Většinou jsou ve velkých projektech nižší ceny a v malých vyšší. Při prodejích je důležitá cena, ale lidé více než dřív sledují kvalitu. Zvyšuje se architektonická úroveň, přibývají doplňkové služby jako kvalitní hřiště, sportoviště nebo kina.

Rychle se vyprodají levné byty, třeba v Praze do 45 tisíc korun za metr čtvereční. Těch je nyní větší nabídka než dřív. Jinak lidé upřednostňují hlavně dobré místo. "Výjimkou ale není ani rychlý prodej projektu, který je něčím atypický, byť je třeba i ve vyšší cenové kategorii," srovnává Lada Kuncová. Příkladem je poloha u vody, zeleně či cykostezky.

"Developeři sázejí i na energetické úspory. Objevují se projekty s rekuperačními jednotkami, které zajišťují nejen úsporu energie, ale i zdravější způsob života," popisuje Michal Kresta.

Náročnější jsou lidé hlavně v Praze, neváhají si připlatit za kvalitu. Je to dáno i vysokými cenami starších bytů, kdy rozdíl mezi novou výstavbou a rekonstruovaným panelákovým bytem není tak propastný jako jinde.
Zdroj:
Vyšlo 1.10.2014 v Doma Dnes

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.