CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Nové byty meziročně podražily téměř o šest procent

14.10.2015, MD DNES - S tím, jak se daří ekonomice, ožívá také trh s nemovitostmi. Developeři v počtu prodaných nových bytů v hlavním městě přepisují rekordy. Pořád však převládá zájem především o menší byty.

Cena nových bytů jde nahoru. Ne nijak dramaticky, ale podle dat Českého statistického úřadu meziročně vzrostla o 5,5 procenta, což představuje nejvyšší meziroční nárůst za posledních šest let. Ceny zvyšují nejen stále rostoucí ceny stavebních prací a materiálů, ale především velká poptávka v kombinaci s velmi nízkými úroky hypoték.

A je tu ještě jeden nový prvek. "Od loňského podzimu zaznamenáváme stále větší zájem o nové byty v lokalitách blíže centru Prahy," říká Dušan Kunovský, předseda představenstva developerské společnosti Central Group. "Právě díky levným hypotékám si totiž lidé v rámci svých předem stanovených měsíčních nákladů nyní mohou dovolit nejen cenově dostupné bydlení na okraji metropole, ale také v nových projektech v širším centru Prahy." A jelikož tyto projekty patří mezi ty dražší, jejich vyšší prodejní cena zvyšuje i celkový průměr.

Kde a za kolik se staví
Výstavba developerských projektů je tak vzhledem k příznivé situaci v plném proudu. Většina velkých developerů rozvíjí lokality, v nichž stavějí své další etapy projektů. Například Finep rozšiřuje projekty Britská čtvrť ve Stodůlkách, Nová Harfa ve Vysočanech a již několikátou etapu projektu Nad Přehradou v Hostivaři. Central Group zase dále rozvíjí své projekty v Letňanech a Horních Měcholupech. Obecně se výběr lokalit, kde developeři stavějí, odvíjí od cen pozemků a kapacitních možností výstavby v daném místě. Roli hrají i další aspekty – například nyní po prodloužení trasy metra A se dá očekávat vyšší zájem o lokality poblíž nových stanic. Zde již v současnosti vyrůstá například projekt Green Motol developerské společnosti YIT. Na atraktivitě ještě více než dosud získá i Praha 6. "V okolí nových stanic šly skutečně ceny bytů ještě nahoru," potvrzuje Helena Petříčková z Maxima Reality.

Byty 2+kk stále v čele
V jednom se však situace nemění. Největší zájem je stále o byty 2+kk, jejichž podíl na prodeji v metropoli nemá daleko ke 40 procentům. "Klienty jsou nejen singles, ale hlavně mladé páry, rodiny s jedním dítětem a rodiče, kteří vyslali děti do světa," říká Tomáš Pardubický, generální ředitel Finepu. Postupně sice mladé páry "dozrávají" a mají zájem i o větší byty o třech a čtyřech pokojích, přesto budou podle developerů i v blízké budoucnosti nejžádanějším artiklem malé byty. Mimo jiné i proto, že jsou stále více poptávané i jako investice. Narůstá také počet cizinců, kteří si v Praze byty kupují. Někteří developeři hlásí, že podíl cizinců je až 20 procent.

"Na druhém místě jsou byty 3+kk. Jejich podíl je v hlavním městě necelých 30 procent," říká Radek Polák, tiskový mluvčí společnosti Trigema. A nárůst poptávek i prodejů zaznamenaly rovněž byty 1+kk, jejichž podíl na celkových prodejích vzrostl na 23 procent z loňských 21,7 procenta.

"Zájem o konkrétní byt totiž výrazně ovlivňuje jeho konečná cena a pochopitelně i finanční možnosti kupujících," vysvětluje Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol. Každý by chtěl 3+kk, ale nakonec se musí mnozí spokojit s menším bydlením.
Zdroj:
Vyšlo 14.10.2015 v MF DNES

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.