CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Nové byty jdou na dračku

15.5.2015, Téma - Developeři se radují, doba hojnosti se vrátila. Stavebnictví velmi rychle zasypává příkop, který tu nastal po roce 2008, kdy začala ekonomická a finanční krize. Pomalu se tak blíží na předkrizovou úroveň. Podle údajů Českého statistického úřadu se loni v Česku dokončilo 23 881 bytů včetně těch v rodinných domech. A developeři věští, že růst bude pokračovat.

Základem trhu je bydlení v Praze, až 60 procent nových bytů se totiž prodá v hlavním městě. V loňském roce byl poprvé překonán předkrizový rok 2007 a v Praze našlo majitele celkem 5950 nových bytů, což byl meziroční nárůst o 18,6 procent. Letos se tady očekává dokonce až 6 000 prodaných nových bytů. Za tímto růstem stojí lepšící se ekonomická situace obyvatel České republiky, rekordně levné hypotéky a neustále doplňovaná nabídka takzvaných super levných bytů. "Podpůrnými faktory rostoucí poptávky jsou dlouhodobé trendy nákupu bytů jako formy investice a také příliv zahraničních kupujících, zejména ze Slovenska a zemí bývalého SSSR," podotýká Milan Jankovský z Central Group.

Co se kupuje
Nejvíce se prodávají tzv. super levné byty v cenové hladině okolo 45 tisíc korun za metr čtvereční. Takové byty o rozloze 2+kk tvoří zhruba 37 procent trhu. "V Praze se vždy nejlépe prodávaly malé a cenově nejdostupnější byty 1+kk a 2+kk," tvrdí Peter Višňovský z realitní kanceláře Lexxus. "Nejčastěji zastoupenou skupinou jsou zájemci o byty 2+kk. Tuto kategorii kupují jednotlivci, mladé páry, rodiny s jedním dítětem a pak také rodiče, kteří přenechávají větší byt svým dětem," podotýká Tomáš Pardubický, generální ředitel Finepu.

Jaké jsou ceny?
Velcí stavitelé sázejí hlavně na prodej velkých objemů a spokojí se tak s menší marží. Ceny nových bytů v Praze v loňském roce tak vzrostly jen v průměru o 2 až 5 procent. Nejvíce podražily byty v tzv. superlevných projektech s cenou do 45 tisíc korun za metr čtvereční. Tady bylo zvýšení ceny až o pět procent. Naopak prakticky beze změny zůstaly ceny u bytů s cenou nad 55 tisíc korun za metr čtvereční. Garsonku dnes koupíte v Praze za 1,5 milionu, 2+kk vyjde na 1,8 až 2 miliony a třípokojový byt seženete pod 3 miliony. Vzhledem k nízkým úrokovým sazbám je výhodnější byt koupit než si ho pronajímat.

Pražský trh s byty ovládla pětice developerů
Pražský trh s novými byty válcuje jen několik developerů - Central Group Dušana Kunovského, Ekospol Evžena Korce, Finep Michala Kociána a jeho společníků a Trigema Marcela Sourala. Spolu s korporátní Skanskou tvoří pětici největších developerů, která ovládá téměř polovinu pražského trhu s novými byty. A to jak z hlediska tržeb, tak podle počtu prodaných bytů.

Co nás čeká
Rekordní poptávku po novém bydlení využívají pražští developeři k zahajování nových rezidenčních projektů. Nahrávají tomu pokračující rekordně nízké úroky hypoték, vysoká poptávka a trend stěhování za prací z regionů do Prahy.

"Myslím, že růstový trend z poslední doby se nezmění. Nepředpokládáme ani dramatický růst hypotečních úroků, takže motivace pro nákup nemovitosti by měla zůstat velmi silná. A to jak pro zájemce o bydlení, tak pro drobné investory," podotýká Peter Višňovský z realitní kanceláře Lexxus.

Bude však ještě kde stavět? "Nastane přesun k takzvaným brownfieldům (nevyužívané území, často jde o chátrající průmyslové nebo zemědělské objekty, pozn. red.). Dříve o ně nikdo nestál, protože představují hodně komplikací, jejich využití je totiž dražší, musí se provést mnoho průzkumů. Ale dnes se na nich staví.

Průměrné ceny nových rodinných domů v Praze (Kč/m2)
Průměrné ceny nových bytů v Praze (Kč/m2) Nejdražší byty jsou zákonitě v centru. Při srovnání cen ve stejné lokalitě během posledních tří let (leden 2012 - březen 2015) stouply nejvíc v Liboci (o 51,2 %), v Dolních Chabrech (o 50,4 %), ve Veleslavíně (o 45,4 %) a v Braníku (o 37,2 %). Ceny ale vzrostly úplně všude. Nejméně šly nahoru na Starém Městě (o 6,4 %), ve Vršovicích (o 6,7 %), v Horních Měcholupech (o 7,7 %), na Vinohradech (o 8 %), v Břevnově (o 9,4 %) a na Malé Straně (o 10,2 %).

Nejdražší rodinné domy jsou v Dejvicích, v Troji, v Břevnově a v Kunraticích, nejlevnější v Čakovicích, v Újezdě nad Lesy, v Kolovratech, v Horních Počernicích a Čimicích. Při srovnání cen ve stejné lokalitě během posledních tří let (leden 2012 - březen 2015) stouply nejvíc v Horních Měcholupech (o 40,9 %) a v Troji (o 32,9 %). Ve více než polovině ze 40 sledovaných lokalit šly dokonce ceny dolů. Nejvíce zlevnily rodinné domy v Suchdole (o 21,1 %), na Zbraslavi (o 21 %) a ve Stodůlkách (o 20,9 %).

Strašák z Evropské unie
Evropská unie požaduje, aby se v budoucnosti stavěly jen energeticky úsporné budovy. Už od roku 2016 budou muset mít "téměř nulovou" spotřebu energií veřejné budovy větší než 1500 metrů čtverečních, o dva roky později přijdou na řadu také všechny ostatní budovy stejně velké. Od roku 2020 se povinnost "téměř nulové" spotřeby energií týká všech nových budov. Nízkoenergetické byty s technologií řízené rekuperace v současné době tvoří velmi zanedbatelnou část z celkového množství bytů - jde zhruba o 3 procenta. Developeři se tak budou muset zaměřit na tzv. zdravé byty s řízenou výměnou vzduchu. "Centrální větrání s rekuperací tepla udržuje v interiéru příjemnou stabilní teplotu, a přitom zajišťuje neustálý přísun čerstvého vzduchu, který cirkuluje a zároveň se i filtruje," tvrdí Jan Řežáb, ředitel developerské skupiny JRD, která se na energeticky úsporné a zdravé bydlení specializuje. Systém rekuperace zužitkovává přirozené teplo vydávané lidskými těly, vařením, domácími spotřebiči, ale i slunečními paprsky pronikajícími okny.
Zdroj:
Vyšlo 15.5.2015 v týdeníkuTéma

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.