CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Nové byty zdražují a tento trend bude pokračovat

17.6.2015, Hospodářské noviny - Vyšší poptávka po novém bydlení umožňuje prodejcům zvedat ceny v řádech jednotek procent. Přibývá také kupujících z ciziny.

Developeři plánují zdražit nové byty v letošním a příštím roce v průměru kolem dvou procent. Vyplývá to z průzkumu, který mezi nimi provedla analytická společnost CEEC Research ve spolupráci s poradenskou firmou KPMG. Firmy svou studii včera veřejně představily. Navýšit ceníkové ceny bytů plánuje v letošním a příštím roce drtivá většina developerů (87 procent), zbývající část se do ceníků zasahovat nechystá, zlevňovat prý nebude nikdo z nich. Růst cen bytů, a to nejen těch nových, potvrzují i údaje Českého statistického úřadu a České národní banky.

Zdražení až o sedm procent
"Rostoucí poptávka a riziko omezení nabídky vede vždy ke stejnému výsledku – tlaku na růst ceny. Ceny stavebních nákladů mají rovněž tendenci růst. Jako výsledek očekávám růst cen srovnatelných nemovitostí kolem tří procent," soudí generální ředitel společnosti Finep Tomáš Pardubický. Od začátku letošního roku podle zjištění HN zvedlo ceny několik developerů v bytových projektech různých cenových kategorií, v některých případech i o sedm procent.

Zdražovat plánuje i společnost Ekospol, jež staví levnější byty často v okrajových částech Prahy. "Největší růst cen bude především u menších bytů a bytů v takzvaných superlevných projektech s cenou do 45 tisíc korun za metr čtvereční včetně DPH," uvedl ředitel Ekospolu Evžen Korec.

Přibližně polovina oslovených developerů v průzkumu zároveň přiznala, že lidem dávají slevu z bytu, ovšem v průměru se jedná jen o 3,2 procenta. Některé firmy nabízejí bezplatné změny nebo úpravy bytu, kuchyni či parkovací místo v ceně.

Marketing i služby v ruštině
Zdražování umožňuje aktuálně vysoká poptávka po bydlení, kterou podporují rekordně nízké úrokové sazby z hypoték. I díky tomu tvoří odhadem čtvrtinu prodaných bytů ty na investici, což platí především pro Prahu.

Dalším fenoménem jsou cizinci. Developer Central Group loni prodal 28 procent bytů kupcům ze zahraničí, z nichž řada pochází ze zemí na východ od Česka. Webové stránky jednotlivých bytových projektů tak mají vedle verze v angličtině i ruskou verzi.

Přestože nejvíce jsou mezi cizinci zastoupeni Slováci, silnější zájem o koupi bytu z řad rusky hovořících potvrzuje i zprostředkovatelská firma Lexxus. Podle ní tvoří rusky hovořící zájemci o koupi bytu v Praze osm až deset procent z celkové poptávky.

"Poměr nákupu nemovitosti pro investici a pro vlastní bydlení je zhruba stejný," říká Denisa Višňovská z Lexxusu. Kupující podle ní nejčastěji pocházejí z Moskvy. Lexxus kvůli těmto klientům zřídil samostatné oddělení s rusky hovořícími makléři z bývalého SSSR. Někteří developeři však podle zjištění HN kupce z bývalého Sovětského svazu odmítají, aby neodradili zájem místních.

Podle odhadů developersko-stavební skupiny Trigema se v letošním roce v Praze prodá možná přes 6500 nových bytů. Za první čtvrtletí vzrostly prodeje novostaveb meziročně o 37 procent. Central Group očekává podle svého šéfa Dušana Kunovského "největší nápor poptávky na podzim". Vedle hlavního města jsou s prodeji bytů spokojeni i v Brně.

"Krajská města budou těžit z pražského optimismu, takže i zde se projeví nárůst poptávky a zejména nabídky," odhaduje předseda představenstva Trigemy Marcel Soural. Na trhu se podle něj čím dál častěji objevují bytové domy s průměrnou cenou nad 60 tisíc korun za metr čtvereční včetně DPH. Nejlevnější byty s cenou do 45 tisíc korun na metr si podle něj dlouhodobě kupuje zhruba desetina lidí.

Kámen úrazu: legislativa
Firmy také hrozí zdražováním bytů v souvislosti s nejasnou legislativou a neustále se protahující přípravou projektů. Od koupě pozemku po získání stavebního povolení uplyne v průměru 3,6 roku, v Praze to je ale často déle. Pavel Satorie ze společnosti Abbey podotkl, že v centrální části Paříže trvá tento proces 1,5 roku.

Za největší bariéry podnikání označují developeři chybějící pražské stavební předpisy a novelu zákona o posuzování vlivu na životní prostředí, která podle nich výstavbu prodlouží. Náměstek primátorky Prahy Matěj Stropnický včera odbornou veřejnost ujistil, že stavební předpisy vstoupí v účinnost 1. ledna 2016. Nyní jsou v připomínkovém řízení u městských částí. Ministerstvo pro místní rozvoj ale v novele stavebního zákona zvažuje zrušit Praze výjimku, hlavní město by tak nemohlo vydávat vlastní stavební předpisy. To by podle Stropnického destabilizovalo právní prostředí.

"Největší aktuální riziko pro development představuje pozastavení účinnosti pražských stavebních předpisů. Ačkoli podle našeho názoru mají předpisy jisté limity, jako je přístup k nucenému větrání budov, který nepovažují u většiny budov za nutný, řeší například problémy s definicí hrubé podlažní plochy, s odstupy staveb či s počty parkovacích stání," uvedl ředitel developerské společnosti JRD Martin Svoboda.
Zdroj:
Vyšlo 17.6.2015 v Hospodářských novinách

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.