CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Nové byty zdražují. Po mnoha letech

7.4.2015, Týden - Koupi nového bydlení by lidé neměli odkládat. Hypotéky jsou rekordně nízké a ceny nemovitostí dosáhly dna. Developeři hlásí, že teď už budou zdražovat: šedesátimetrový byt o sto tisíc korun a více.

Češi mají po letech vyčkávání opět zájem o koupi nového bydlení. Výstavba nových bytů proto nabrala dech a developeři jich začali loni stavět 6657, tedy o dvě pětiny více než v roce 2013. "Lidé se zkrátka přestali bát a už nákup nového bytu neodkládají," potvrzuje Milan Roček ze Společnosti pro cenové mapy, která sleduje počty uzavřených smluv.

Zájem podporují i rekordně nízké hypotéky. Úvěr na bydlení má nyní více než 530 tisíc lidí. Jenom v únoru jich podle posledních dostupných údajů přibylo téměř sedm tisíc, což je podstatně více než loni stejnou dobou.

Průměrné úrokové sazby u hypoték dosáhly podle posledních údajů 2,27 procenta. Pokračoval tak několikaletý trend, kdy se jejich výše postupně snižovala. Nyní ale zlevňování končí. "Předpokládáme, že se sazby nebudou výrazně hýbat ani směrem nahoru, ani dolů," potvrzuje Marie Mocková, mluvčí Hypoteční banky.

Důvodů dosavadního poklesu bylo podle analytiků několik: jednak snaha České národní banky udržet levnou korunu, kdy centrální bankéři intervencemi tlačí dolů i úrokové sazby úvěrů na bydlení. A jednak cenová politika hypotečních ústavů samých.

"Pokles úrokových sazeb byl tažen aktivitou největších bank, které bojují o každého klienta," tvrdí Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum sestavující index hypotečních úrokových sazeb.

Kupujících přibývá
Vyšší čísla prodejů hlásí i developeři. "Například v Praze se v loňském roce prodalo celkem 5950 nových bytů, což bylo zhruba o 19 procent více než v roce 2013," konstatuje Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol. Vedle snahy bank přitáhnout nové klienty nízkými úroky za to podle něho může i lepšící se ekonomika a nabídka takzvaných superlevných bytů. Tedy těch, kde cena za metr čtvereční včetně daně z přidané hodnoty nepřesahuje v hlavním městě 45 tisíc korun.

Největší zájem je o byty 2 + kk, které tvoří zhruba 38 procent z celkových prodejů. "Tuto kategorii kupují jednotlivci, mladé páry, rodiny s jedním dítětem a pak také rodiče, kteří přenechávají větší byt svým dětem," tvrdí Štěpán Havlas, finanční ředitel developera Finep.

Ne že by lidé neměli zájem o větší bydlení, ale podle slov prodejců jsou jiné byty často nad jejich finanční možnosti. A pak jsou tu další, kteří větší byt nekoupí, i když na něj mají. Naučili se prý žít v "krizové realitě" a vyhovuje jim to.

Růst o desetitisíce
Průměrná cena za nový byt se loni například v Praze pohybovala podle Společnosti pro cenové mapy na úrovni 57 298 korun za metr čtvereční. Z toho museli nejvíce sáhnout do kapsy zájemci o bydlení v prvním obvodu, kde metr čtvereční stál 115 642 korun. V Brně se dalo nové bydlení pořídit za 43 169 korun za metr čtvereční a v Plzni za 34 489 korun. Za šedesátimetrový byt tak Pražané dali v průměru 3,44 milionu, Brňané 2,59 milionu a Plzeňané 2,07 milionu korun.

Ještě loni průměrné ceny nových bytů ve většině krajských měst klesly. Nejvíce to bylo v Ostravě - o osm procent. V hlavním městě loni průměrné ceny klesly o 0,89 procenta, záleželo ovšem na čtvrti. Například v Praze 7 narostly ceny téměř o 15 procent a podobně tomu bylo v Praze 4, kde nárůst přesáhl 11 procent. Poklesy cen jsou už ale minulostí, naopak postupně šplhají nahoru. "V případě naší nabídky zhruba o sedm procent," řekl pro speciál TÝDNE 111 nejlepších míst na bydlení 2015 majitel společnosti Central Group Dušan Kunovský.

O zdražování mluví i další developeři. Například podle Evžena Korce z Ekospolu ceny nových bytů v Praze od začátku roku vzrostly zhruba o tři procenta. To se týká především těch levnějších nemovitostí, u dražších bytů podle Korce ke zvýšení cen příliš nedocházelo. Pro bližší představu to znamená, že pokud si někdo letos koupí v Praze nový šedesátimetrový byt, oproti loňsku - při předpokládaném nárůstu o pět procent - průměrně připlatí více než 172 tisíc korun. V Brně to bude zhruba 129 500, v Plzni 103 500, v Olomouci 100 250 a v Ostravě 94 260 korun.

Další růst cen se údajně dá očekávat i nadále. Například podle Štěpána Havlase ze společnosti Finep by to mělo být v jednotkách procent: "Potvrzují to realizované prodeje za poslední tři roky." Výjimkou podle něho mohou být některé starší či neprodejné byty.

Central Group očekává další zdražování mezi pěti a deseti procenty. Na zvyšování cen budou podle mluvčího společnosti Milana Jankovského tlačit nejen nízké úrokové sazby, ale i větší finanční požadavky stavebních firem, které navyšují náklady, a také poptávka ze strany cizinců.
Zdroj:
Vyšlo 7.4.2015 v časopiseTýden

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.