CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Nové obytné čtvrti bývají noclehárnami bez služeb

29.7.2015, Hospodářské noviny - Stovky bytů a obchod či restaurace v nedohlednu? Projektů, které počítají jen s bytovými plochami, by mělo postupně ubývat.

Většina lidí, kteří si kupují byty v developerských projektech, si přeje mít v místě svého nového bydliště obchody a služby prakticky "u nosu". Jenže jejich provoz nemusí být pro podnikatele ziskový. Dokazují to příklady dlouhodobě nepronajatých komerčních prostor v přízemí nových bytových domů.

Kombinace bydlení, nákupů, služeb, gastronomie a relaxace na jednom místě dává smysl u velkých obytných čtvrtí a tam se bude i častěji objevovat. "Jen tak lze rezidenční projekty oživit, zlidštit a zbavit je stigmatu pouhých nocleháren," uvedl předseda představenstva společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Přitom tato firma dosud komerční prostory ve svých rezidenčních projektech typicky nestavěla, a když už, tak spíše ve velmi omezeném rozsahu. V nové čtvrti s více než 1700 byty na pražském Zličíně developer připravil pouze tři komerční jednotky. Mluvčí Central Group Milan Jankovský argumentuje tím, že občanskou vybavenost obyvatelům zajišťuje nedaleké obchodní centrum Metropole Zličín, i když prodejna potravin by se tam podle něho uživila.

Konkurenční developer Ekospol zase staví v pražských Kyjích sídliště téměř s tisícem bytů. A není v něm ani jeden obchod nebo trafika. Podobně jsou na tom další rezidenční projekty v okrajových částech Prahy, jako jsou Horní Měcholupy.

Obchody a služby? Jen když není zbytí
Developeři podle realitních makléřů s výstavbou a prodejem nebytových prostor nechtějí mít starosti. "Pokud k tomu není developer okolnostmi nucen, nebytové prostory nestaví," řekla partnerka realitní společnosti Lexxus Denisa Višňovská. Developeři podle ní považují nebytové prostory za noční můru a mají v nich spoustu "umrtvených" peněz.

"Požadavky na výstavbu komerčních prostor přicházejí nejčastěji ze strany místní samosprávy. Tyto požadavky se však obvykle rozcházejí s reálnou tržní poptávkou - zájmem obchodníků po těchto prostorech," uvedl šéf Ekospolu Evžen Korec.

Například developer Sidi vyčlenil v projektu Byty Malešice ve stejnojmenné pražské čtvrti velkorysé množství prostor pro obchody a služby - 5500 metrů čtverečních komerčních ploch. Areál s 550 byty vyplnil mezeru mezi paneláky v rušné Počernické ulici. V přízemí domů dokončených v dubnu 2013 je z 18 nebytových jednotek stále sedm prázdných. A některé z již prodaných provozoven nabízejí realitky k pronájmu. Patří mezi ně například jedna na Počernické u zastávky autobusu, kde se za poslední dva roky vystřídaly dvě restaurace a nyní je prostor už téměř půl roku opět volný. Dalším je obchodní prostor, v němž podle realitního makléře provozovatel "neutáhl" cukrárnu. Přitom součástí sousedních domů, které se právě staví, bude dalších 17 komerčních jednotek. Sidi má v neprodaných komerčních prostorech desítky milionů korun.

Opuštěné jsou i nebytové prostory v jiných lokalitách. V dalším bytovém komplexu, taktéž v Počernické ulici, ukončila provoz lékárna a volný je i vedlejší obchod. K pronájmu jsou volné komerční prostory i v projektu Prague Marina z roku 2009 v Holešovicích.

Klidné bydlení versus školka pod okny bytu
Z nedávno zveřejněného průzkumu společnosti Central Group vyplynulo, že více než 57 procent lidí by uvítalo přímo ve svém domě nebo v bytovém areálu večerku, restauraci či kavárnu nebo "nerušící služby". Do průzkumu se dle Central Group zapojilo přes 500 lidí, kteří si v minulosti od největšího tuzemského rezidenčního developera již byt zakoupili.

"Lidé v našich projektech nejvíce oceňují volnočasové plochy, místa pro sport a relaxaci, na která klademe velký důraz," uvedl Tomáš Pardubický, generální ředitel další velké developerské firmy Finep. Dále zmínil také menší obchody, restaurace, kavárny a cukrárny.

U větších projektů žádají obce developery o výstavbu školky. Podle Višňovské z Lexxusu si ale lidé nepřejí pod okny svého bytu školky ani hřiště. V bytovém areálu v Praze-Podbabě si rezidenti dokonce odhlasovali, že tam kvůli hluku hřiště nechtějí, připomněla.

Podle Korce vadí majitelům bytů i provoz sousedního obchodu. "Navíc ceny zboží v těchto malých obchodech jsou mnohem vyšší než ve velkých nákupních centrech, kde většina lidí nakupuje. Malé obchůdky pak zejí prázdnotou, mnohdy nevydělají nájemci ani na zaplacení nájmu a dochází k velmi častému střídání provozovatelů," sdělil Korec.

Central Group podle Jankovského nyní "prakticky ve všech svých nově připravovaných bytových areálech sází na kombinovanou funkci bydlení, obchodu a reprezentativních nerušících služeb".

"V rezidenčních projektech takové plochy přibývají i v důsledku vyčerpání pozemků, kde je povolena čistě obytná výstavba bez podílu nebytových prostor. Proto je třeba myslet na nebytové prostory již ve fázi projektu, a to jak v rámci průzkumu lokality, tak s ohledem na její potenciál," podotkl ředitel Re/Max Commercial Tomáš Wildt.
Zdroj:
Vyšlo 29.7.2015 v Hospodářských novinách

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.