CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Nové předpisy výrazně změní výstavbu v Praze

12.8.2014, E15 - Regule, které začnou platit v říjnu, si opatrně pochvalují i developeři

Nové pražské stavební předpisy, kterými se musí v metropoli od října řídit stavebníci a developeři, jsou podle oslovených firem malou revolucí. V pozitivním smyslu. Smiřují se s nimi překvapivě lehce, Prahu podle nich přibližují k vyspělým velkoměstům. Pravidla řeší třeba výšku domů, šíři chodníků či "oslunění" objektů.

Podle obchodního ředitele společnosti Central Group Jiřího Vajnera výrazně zpřehledňují a zjednodušují technický standard nových nemovitostí. "Současná soustava norem je velmi nepřehledná," sdělil serveru E15.cz Vajner. Jako klad vnímá to, že pravidla poskytují právní rámec pro zpomalení plošného růstu pražské aglomerace, a naopak nahrávají jejímu zahušťování. Plus je podle něj i to, že norma ruší požadavek na oslunění. "Eliminují se některé méně smysluplné požadavky bývalé vyhlášky, například požadavek na přímé osvětlení schodiště, který je v době výtahů anachronismem," poznamenal.

Oslunění vnitřních prostor dosud stavebníky významně limitovalo, podle ředitele developmentu společnosti Sekyra Group Leoše Anderleho nebylo možné severně orientovaný byt kolaudovat jako bytovou jednotku, nýbrž jako jiný nebytový prostor – ateliér nebo ubytovací jednotku. Podobně zásadní jsou podle něj také změny v odstupových vzdálenostech budov. Anderle dodává, že nově se pro stavebníky definují požadavky na parkovací stání. Významně se liší požadavky na parkování v periferiích Prahy a v centru. "Je zřejmé, že si norma klade za cíl, aby se ve vnitřním městě zvyšoval podíl hromadné dopravy," uvedl. Dopad nových pravidel na projekty firma stále vyhodnocuje. "Zatím se nám jeví, že v existujících návrzích nové požadavky plníme, jen v okrajových částech města máme deficit parkovacích stání," řekl Anderle.

Současný stav, který v oblasti stavebnictví v hlavním městě panuje, je nepřehledný také podle tiskové mluvčí společnosti Finep Pavly Temerové. "Vítáme jakoukoli smysluplnou snahu o zlepšení," uvedla.

Jakým způsobem pravidla ovlivní výstavbu, ukáže podle Veroniky Pitákové ze společnosti Orco až čas a jejich uvedení do praxe. "Jejich schválení naše společnost vnímá jako opravdu zásadní změnu a zcela nový přístup k věci," řekla.
Zdroj:
Vyšlo 12.8.2014 v E15

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.