CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Oprášené čtvrti

30.1.2015, CITY LIFE - Kdo se bojí Vysočan nebo Holešovic? Zítra si je zamilujete. Jsou v Praze místa, kam byste se před deseti lety dobrovolně nenastěhovali. Dnes je těžké tam sehnat byt, takový je o ně zájem. Třeba Anděl: kdysi zašlá průmyslová čtvrť na okraji města, dnes rušné centrum s nespočtem kaváren, restaurací a bohatou kulturou. A rozkvétají i další čtvrti.

Praze se konečně daří oprašovat zašlé čtvrti po obvodu historického centra. Kam jste včera šli se strachem, jdete dnes za kulturou nebo do vyhlášené restaurace. Potíž je v tom, že co se týče bydlení, většina lidí si přerodu čtvrti všimne, až když jsou ceny bydlení i služeb na vzestupu. To už bývá na koupi pozdě. Nabízíme vám tedy pár pohledů do blízké pražské budoucnosti. Zeptali jsme se realitních společností, které mají přehled o celém trhu, kde očekávají v příštích dvou třech letech největší změny.

Život pro mrtvá nádraží
Podle databáze poradenské společnosti CBRE, která mapuje, kde všude se chystají nové bytové a komerční projekty, bude zajímavé dál sledovat proměnu Holešovic a z dlouhodobého pohledu také Vysočan. "V Holešovicích se teď staví podél vody v jihovýchodní části a určitá aktivita je také kolem tržnice. Prostředí kolem nádraží Holešovice však developeři zatím sledují obezřetně. V severní části čtvrti se připravují různé zajímavé projekty, ale ještě potrvá, než budou vidět," popisuje Jan Hospodář, vedoucí oddělení pozemkových a nemovitostních akvizic společnosti CBRE.

Rozsáhlé pozemky mezi stanicemi metra Vltavská a Nádraží Holešovice ovládá od roku 2008 společnost Orco, která s nimi má ambiciózní plány za miliardy korun. Zdá se však, že nějakou dobu ještě zůstanou jen na papíře. Nejde jen o to, že si společnost prošla těžkým obdobím. Nedávno ji získala pod kontrolu realitní skupina CPI Radovana Vítka. Potíž je především v tom, že nová infrastruktura si vyžádá zásadní investici. O zajímavé části tohoto území má zájem spousta firem, většinou ale narážejí na to, že se v celé lokalitě nejprve musí postavit páteřní vedení inženýrských sítí za desítky milionů korun. Jakékoliv dělení území mezi větší počet subjektů proto předpokládá, že se na těchto investicích všichni shodnou.

Realitní a poradenská společnost Cushman & Wakefield počítá, že by se Bubny na území bývalého nádraží mohly revitalizovat po roce 2017. "Lokalita je to velmi dobrá, navíc tunel Blanka odkloní část dopravy z Argentinské ulice. Pravděpodobně zde vznikne velké obchodní centrum, které mimo jiné i lépe propojí stanici Vltavská s okolím, čímž významně zkvalitní celou lokalitu," předpovídá Michal Soták, který ve společnosti Cushman & Wakefield vede oddělení průzkumu trhu.

Velká proměna, podobná té, jakou zažil Karlín po povodních, čeká ve výhledu deseti let také Vysočany. "Bude to obrovská změna k lepšímu. Nyní se tam připravuje asi sedm rozsáhlých rezidenčních projektů. Některé jsou před územním rozhodnutím, jiné čekají na změnu územního plánu. Podél celé Kolbenovy ulice jde o území o velikosti několika desítek hektarů," dodává Jan Hospodář z CBRE. Novou tvář získá celá linie od náměstí OSN do Hloubětína. "Díky tomu, kolik projektů tam na sebe navazuje, projde území rozsáhlou změnou jako Karlín po roce 2002," dodává. Jakmile čtvrť ožije, rozvine se tam i obchod a další služby. Kromě bývalého nádraží Bubny se chystají developeři vdechnout nový život ještě dvěma nádražním lokalitám. Ve světě jde o běžnou praxi, s revitalizací železničních staveb mají zkušenosti ve Francii, Británii, Španělsku a Nizozemsku, ale i v Polsku.

Jedním z těchto míst je Nákladové nádraží Žižkov, kde má výstavbu pod kontrolou společnost Discovery. Nevýhodou lokality je větší vzdálenost od metra, plusem je její rozloha. Stavět se tam bude vše - byty, kanceláře i obchodní centrum, a to od roku 2016.

Na Žižkově také právě vzniká Residence Garden Towers. Developer stavby, společnost Central Group, ji vydává za největší rezidenční developerský projekt realizovaný v centru Prahy v novodobé historii. Nabídne 700 bytů i obchody. S kolaudací se počítá na rok 2016. Třetí z nádražních areálů je smíchovské nádraží. Jde o obrovskou rozvojovou zónu s dobrým propojením s centrem města, kde se počítá opět se vším -vzniknout tu mají byty, obchody i kanceláře.

Nové centrum Palmovky
Dva nebo tři projekty vyrostou na Rohanském ostrově a v Libni, kde stavějí developeři Sekyra Group a Crestyl, nebo na Palmovce (Metrostav). Tam vzniká atypický objekt, jehož investorem je Praha 8. Pod jeho střechu se vejde celá radnice a občané tu najdou všechny její úřady, dosud rozeseté v několika objektech v Libni. Otevření pro veřejnost je plánováno na první čtvrtletí 2016. Pronájem obchodních prostor, který má na starosti společnost Cushman & Wakefield, je už rok před otevřením zajištěný z 99 procent.

Za dva roky se má začít měnit i okolí Vítězného náměstí v Praze 6 v okolí stanice metra Dejvická. Zónu tam má pod kontrolou Sekyra Group, PPF a několik dalších developerů. Kromě bytů přibude v okolí "Kulaťáku" zhruba 80 tisíc m2 kanceláří. Co se týče obchodních center, je to poslední očividně prázdné místo na mapě Prahy. V plánu je zde proto velké nákupní centrum, které přinese do lokality služby a gastronomii.

Vzdálenější oblasti Prahy, jako je Zličín a Stodůlky, už mají největší stavební boom za sebou, ale i tam se budou developeři pokoušet o nové bytové projekty. "Nový development však už pomalu začíná narážet na odpor místních lidí a politiků," podotýká Hospodář. Přesto Central Group, který loni dokončil poslední etapu velkého projektu Metropole, prodal 98 procent bytů z 1 722. Volných již je tedy jen třicet bytů. Další projekty už budou v této oblasti spíše menší.

Nové bytové domy se chystají i v Modřanech a Komořanech. Kvůli větší vzdálenosti od metra tam developeři budou sázet na nižší ceny bytů, takzvané startovací bydlení. U dražších rezidenčních projektů požadují lidé snadnou dostupnost metra. "Za perspektivní považujeme rozvojové zóny blízko centra města a umístěné na metru. Vzhledem k tomu, že firmy se stěhují do centra a povrchová doprava v Praze bude stále komplikovanější, význam metra bude dále růst," upozorňuje realitní poradce Soták.

Bydlení pro náročné
Nekončí však ani stěhování za město. O další rozrůstání satelitů sice není zájem - lidé se mnohdy, když děti odrostou, vracejí do měst - uplatnit se však mohu náročnější projekty. Jedna z takových čtvrtí vyroste v Průhonicích. Společnost Imoba tam hodlá postavit několik desítek velkorysých rodinných domů. "Naším úkolem bylo předělat výrobní areál a pozemky na obytné území. Měli jsme volnost stran velikosti parcel i typu zástavby. Vsadili jsme na velké parcely a velké rodinné domy, které odpovídají obecné představě o Průhonicích jako rezidenční lokalitě spojené s Průhonickým zámkem, parkem a dendrologickou zahradou. Plánujeme i náměstíčko a zachovali jsme vzrostlé stromy," popisuje architekt Ivan Kolář ze studia A32, které projekt zpracovalo.

Investor s konceptem souhlasil. "Je to dnes výjimečné. Většina nových projektů jde cestou malých pozemků a domů," dodává architekt. Velikost parcel je od 900 do 2,5 tisíce m2 a zastavěná plocha domů 260 m2, užitná pak ještě asi o polovinu větší. "Rádi bychom začali stavět na přelomu roku a projekt dokončili počátkem roku 2017," dodává Jindřich Archalous z developerské firmy Imoba.

Velký projekt nových bytů a rodinných domů má například v Pitkovicích i Central Group. Ve vzdálenější budoucnosti se společnost chystá postavit i zcela novou čtvrť v Praze. Vloni koupila skladový areál mezi oborou Hvězda a Evropskou ulicí v Praze 6, kde plánuje dva až tři tisíce bytů. "V současnosti se soustředíme na pronájem volných skladovacích ploch ve skladovém areálu Westpoint, který chceme provozovat nejméně do roku 2019," uvádí předseda představenstva a majitel Central Group Dušan Kunovský.

Dalších pět tisíc bytů má v plánu postavit jeho hlavní konkurent Ekospol. Ten však sází na okrajové části Prahy, jako jsou Kyje nebo Uhříněves, ale má i větší projekt s kolaudací v roce 2016 na Barrandově. Shrnuto - podle odborníků mají největší šanci na růst hodnoty bytů v Holešovicích, v oblasti Bubnů, a na Palmovce. "Ceny jsou tam dnes nižší než v Praze 3, 4, 5, 6 a v Karlíně, přitom jsou to lokality velmi blízko centra," soudí Michal Soták z Cushman & Wakefield.

Residence Garden Towers
Žižkovské terasy Společnost Central Group začala stavět na Olšanské ulici na Žižkově velkolepý projekt pěti osmnáctipatrových věží s názvem Residence Garden Towers. Bude mít 682 bytů nebo ateliérů o dispozicích od 1+kk po 4+kk. Ceny začínají na 41 300 korunách za m2, v průměru se pohybují na 57 800 korunách /m2. Přízemí bude tvořit podstavec věží coby samostatný blok s atriem a vnitřním soukromým parkem, unikátní budou také střešní zahrady s lavičkami a pergolami. Je to největší nový rezidenční projekt v užším centru Prahy po roce 1989. Zakázku na tuto stavbu za dvě miliardy vyhrála společnost Metrostav. Přímo v objektu bude i restaurace a supermarket. Výhodou mnoha bytů bude výhled do okolí nebo na panorama Prahy včetně Hradu. K nastěhování má být vše připraveno v půlce roku 2016. V areálu budou kamery a na recepci bezpečnostní služba, jejíž cena by u menších bytů neměla přesáhnout 350 korun měsíčně.
Zdroj:
Vyšlo 30.1.2015 v CITY LIFE

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.