CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Originální pohledy ze země i z výšky

27.10.2014, E15 - Atraktivní téma pro architekty nepředstavují pouze veřejné stavby za desítky či stovky milionů typu škol, nemocnic nebo knihoven. V okamžiku, kdy vyhlásí obec nebo město soutěž na architektonickou podobu rozhledny, byť i za jednotky milionů, nezájmu kreativců se obávat nemusí. Na architekty působí jako magnet.

Regionální dominanty bývají pro obyvatele tak významné, že samosprávy o jejich výstavbě pořádají referenda, která se těší velké účasti. Zadavatelé potom neváhají investovat čas a peníze do soutěží, aby si mohli vybrat z více návrhů. Originální nápady tak získali pro rozhlednu Šibeník, Náklo, Hýlačka nebo pro novou pražskou rozhlednu.

Archetyp zvítězil
Naposledy se rozhodli nechat architekty soutěžit o podobu rozhledny v Novém Hrádku. Uchazeči hledali způsob, jak nejlépe revitalizovat větrnou elektrárnu na vrchu Šibeník a jak ji transformovat na rozhlednu. V klání, které s městysem spolupořádala Společnost Petra Parléře, se sešlo 21 nápadů. Porotě se nejvíce líbil archetypální elegantní typ rozhledny s jednoduchým schodištěm na nosném tubusu elektrárny a zázemím s vysokými okny v kavárenském duchu, který vytvořil pražský architekt Pavel Suchý.

Přednost dostala před originálním návrhem od ateliéru H3T architekti, který odkazuje ke kamenným věžím v krajině. Nahoru by vedla kolem tubusu šroubovice dvou schodišť, jedno pro výstup a druhé pro sestup turistů. Kolem rozhledny by byl dvojitý síťový ocelový plášť. Tam by přišel stavební materiál z demolice starého transformátoru a lidé by tam mohli sami přinášet kameny, jež by původní tubus měly nakonec úplně zakrýt. Porotci o tom však pochybovali. Starosta Nového Hrádku Zdeněk Drašnar si liboval, jak lehce nalezli zástupci samosprávy s odbornými porotci shodu. On sám fandil dvěma zmíněným návrhům.

Raději ocel než beton
O poznání dramatičtější průběh měla soutěž o podobu rozhledny na vrchu Hýlačka. Ta bude stát na místě původní dřevěné vyhlídkové věže, která za nejasných okolností shořela na Nový rok 2012. Zanikla tak nejstarší dřevěná rozhledna na území České republiky z roku 1920. Soutěž vyhlásil táborský Klub českých turistů, majitel původní rozhledny. Ten také uspořádal na novou dominantu vrchu sbírku, do které přispělo například město Tábor. Tři první oceněné návrhy z celkem 45 se lišily mnohým včetně materiálu.

Vítězný návrh od táborského architekta Ladislava Mládka počítal s betonem, druhou cenu získal pražský architekt Michal Bartošek za dřevěnou rozhlednu, verze, kterou si turisté nakonec vybrali, bude kovová. Na návrhu Ladislava Mládka, kterému udělili porotci první cenu, působí Hýlačka jako betonový monolit. Nevzhledný holý povrch mít ale neměla. Speciální beton plný skleněných kuliček měl rozhlednu rozzářit. Díky odrazu světla bude hořet, a přitom neshoří, popisovali autoři. "Novými výrazovými prostředky návrh reflektuje původní tvar a charakter rozhledny Hýlačka. S minimálními prostředky bylo dosaženo výtvarně a funkčně výrazné stavby – trvanlivé a bezúdržbové," ocenili hodnotitelé.

Přesto se tento návrh nakonec nezhmotní. Řešení totiž nevzbudilo jen pozitivní emoce. Vznikla proti němu dokonce petice. Turisté se nakonec rozhodli pro třetí návrh. Tvar rozhledny vychází z původní husitské hlásky. Rozhlednu tvoří ocelová konstrukce bez obvodového pláště. Tubus schodiště bude uzavřen nerezovou sítí vypnutou na lankách. K pohnutému konci původní rozhledny odkazuje opálené dřevo, které opláští zázemí. Turisté dali tomuto návrhu přednost kvůli finanční výhodnosti – měl by stát kolem šesti milionů korun.

Rozhledna pro Prahu
Když přede dvěma lety zvolila developerská společnost Central Group jako téma své každoroční studentské soutěže novou pražskou vyhlídkovou věž, evidentně zacílila správně. Sama porota byla překvapena, když se jí sešlo 64 návrhů – historicky nejvíc. Řešení hodnotila v pěti kolech. Studenti dostali volnou ruku i s výběrem místa, kde by měla stát. Porotci si libovali, že studenti objevili i několik zajímavých lokalit, kde by mohla rozhledna vyrůst, a k úkolu jich řada přistoupila netradičně. Místo klasické vertikály navrhovali vyhlídkové trasy či mobilní zařízení.

Někteří se také rozhodli využít stávající dominanty – například starý tovární komín – a adaptovat je pro nový účel. Také navrhované materiály byly různorodé: od dřeva, oceli, betonu nebo kamene až k plastům a ke sklu. Stylově návrhy tvořily pestrou mozaiku od minimalismu přes high-tech, dekonstruktivismus nebo organiku. Studenti navrhli například netypické letenské molo s možností nevšedních nadhledů. Několik rozhleden umístili na Kavčí hory. Využili i střechu obchodního domu Kotva nebo třeba navrhli nový kontroverzní doplněk Staroměstského náměstí. Jeden autor přišel dokonce s nápadem na mobilní rozhlednu, kterou by bylo možné umístit do pražských parků. Variabilita rozhledny spočívala mimo jiné v možnosti sestavit stavbu z různého počtu základních jednotek, ale také v příležitosti komponovat "výhledy na míru” pomocí pootáčení jednotlivých modulů vůči sobě.

Porota nakonec vybrala tři návrhy, které každý reprezentují trochu jiný přístup k danému tématu. Vyhrál vtipný a výrazný návrh studentů pražského ČVUT Dionýza Hutára a Vojtěcha Ružbatského, který sice atakuje památkově chráněnou romantickou zříceninu Na Babě z 19. století, ale činí tak ohleduplně, do historických zdí prakticky nezasahuje a hranol vyhlídkové věže vestavuje mezi obvodové zdi původní stavby.

"Materiálově pak tvoří k původnímu objektu vhodný kontrast. Pro umístění byl navíc zvolen velmi zajímavý pozorovací bod umožňující nejen výhledy do údolí Vltavy, ale i rozhledy opačným směrem," usoudili porotci.

Nová pražská rozhledna se zatím zrodila pouze v hlavách studentů, věž s výhledem do krajiny by ale mohla skutečně vyrůst v Českém Švýcarsku. Uvažuje o ní správa národního parku. Česká komora architektů jí už nabídla pomoc při pořádání soutěže.
Zdroj:
Vyšlo 27.10.2014 v E15

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.