CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Patrové vily jsou passé, letí bungalovy

5.11.2015, Lidové noviny - Z prodeje zelené louky, kde chcete stavět, se počínaje rokem 2016 bude platit DPH. Tohle zdražení, v Praze až o milion korun, postihne jen ty, kdo kupují parcelu od firmy, plátce DPH. V celé zemi však jde jen asi o pět procent novostaveb. Ceny rodinných domů rostou hlavně kvůli zdražení stavebních prací a materiálů i kvůli vyšší poptávce.

Plných 140 tisíc korun chce realitní kancelář za stavení, jež má jen deset čtverečních metrů. Má ale také pancéřové dveře a metr tlusté železobetonové zdi – jde o historický bunkr B1-100 poblíž jihomoravské obce Novosedly.

V nabídce rodinných domů figuruje jako rarita pro milovníky vojenské historie, ne pro bydlení. Je ale levný. A nízké ceny jsou hlavním parametrem rostoucího zájmu o rodinné domy. Levných stavení ubývá, ceny rostou.

"HB index ukazuje meziroční růst 2,2 procenta, je vyšší zájem," uvedl Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

Od druhého čtvrtletí roku 2013, kdy byl index nejnižší, se zvýšil o téměř devět procent. HB index Hypoteční banky vychází ze skutečně dosažených cen při prodeji rodinných domů a je souhrnem třiceti parametrů. V celé zemi se prodávají hlavně starší rodinné domy, podle Němečka tvoří až 90 procent prodejů, hlavně na venkově. V okolí Prahy převažují novostavby.

Ceny rodinných domů přitom ještě porostou,u novostaveb hlavně od ledna 2016 kvůli zavedení DPH z prodeje stavebních pozemků, k jejichž hranicím jsou přivedeny inženýrské sítě. Sice nejde o novou daň, v zákoně se jen mění definice pojmu stavební pozemek, dopadem této změny je ale placení daně z pozemků, z nichž se dosud neplatilo.

"U řadových rodinných domů bude dopad v řádech desetitisíců a u samostatných rodinných domů v řádech statisíců," připomněl Němeček. Podstatnějším faktorem zdražení je růst cen stavebních materiálů a prací, což se týká nejen novostaveb, ale i rekonstrukcí starších vil.

Nejen starší domy mají vady
Růst cen vede zájemce k vyhledávání starších domů, třeba i ve zchátralém stavu. Láká je možnost přestavby podle vlastních představ. Honba za nízkými cenami je ale riziková. Společnost Bytecheck, specializovaná na inspekci nemovitostí, prověřila 675 rodinných domů. "Stará okna sama o sobě vadou nejsou, ale to, že nejdou otevřít, vadou je. Více či méně závažné vady měly všechny domy bez výjimky," řekl Pavel Štáf, zakladatel a hlavní inspektor společnosti Bytecheck. Průměrná cena závad v případě nově postavených rodinných domů činila 177 tisíc korun, u starších objektů 365 tisíc korun.

"Nejvíce závad bylo v domech okolo Prahy, nejméně na jižní Moravě," připomněl Štáf. U novostaveb rodinných domů jsou nejčastějšími vadami problémy s úniky tepla, vzlínání vlhkosti, u starších domů také trhliny a nevyhovující elektroinstalace.

Pokud člověk odmítá ruinu a touží po starší vile ve slušném stavu, musí sáhnout hlouběji do kapsy. Především v Praze a středních Čechách. V Praze výrazně, průměrná cena deseti nejdražších vil činí 62,5 milionu korun, zatímco průměr deseti nejdražších novostaveb "jen" mírně převyšuje 13 milionů korun. Je to tím, že Praha je po staletí centrem moci, obchodu a kultury. Vily staré staletí jsou po rekonstrukcích vybaveny na současné úrovni a přitom jsou rozlehlé, mají i tisíc čtverečních metrů podlahové plochy.

Novostavby jsou podstatně menší. Satelity mají problémy
Bohatství metropole inspirovalo řadu developerů k výstavbě rodinných domů v okolí Prahy, kde jsou parcely levnější. Vznikly satelity bez občanské vybavenosti, které se stále více lidí snaží opustit. Někde ještě ani nevznikly, například v projektu Zámecké zahrady ve Vysokém Újezdě. Tam je připraveno 230 parcel s inženýrskými sítěmi, silnicemi, chodníky, stojí ovšem jen pár domů. Parcely se tam prodávají od necelého milionu po pět milionů korun, a pokud by klient chtěl i jeden z osmi typů navrhovaných domů, zaplatí až patnáct milionů korun. Domy se ale teprve budou stavět a málokdo sní o tom, že v sousedství jeho vily za miliony se bude deset let prášit a hlučet na stavbách.

Pokud se lidé rozhodnou pro novostavby, nechtějí třípatrové vily, sklepy a prádelny. Trendem jsou menší domy "V kurzu jsou třípokojové a čtyřpokojové domy, nutná je zahrada a garáž, prostory pro uložení kol a zahradního nábytku. Lidé hledají nízkopodlažní domy, maximum je přízemí a jedno patro," vysvětluje Milan Vršecký, majitel realitní kanceláře RE/MAX Synergy. Za tři čtvrtletí síť RE/MAX loni zaznamenala 2532 poptávek po rodinných domech, letos 3023 poptávek. Průměrná loni dosažená cena činila 2,39milionu korun, letos 2,66 milionu. Podle zkušenosti realitní kanceláře Sting roste poptávka po rodinných domech v celé zemi.

"Cílovou skupinou jsou zejména rodiny s dětmi, které preferují bydlení s možností využití pozemků u domů," uvedl Michal Kresta, obchodní ředitel Realitní kanceláře Sting. Pokud lidé chtějí nový rodinný dům, pak stále častěji volí rychle stavěné montované dřevostavby. Firma Atrium, která patří v Česku k předním dodavatelům energeticky úsporných dřevostaveb, loni prodala v zemi padesát domů za průměrné 2,65 milionu korun, letos šedesát domů v průměru za 2,75 milionu.

"Roste zájem o menší domy, které jsou nízkoenergetické. Rovněž se zvyšuje zájem o přízemní domy, bungalovy. Klesá zájem o domy s vestavěnými garážemi, s podsklepením," uvedl Vlastimil Makovec, obchodní ředitel Atria.

Největší český výrobce dřevostaveb firma RD Rýmařov loni prodala 292 domů, letos 345. Domy se přitom zdražily meziročně o sedm procent, především kvůli růstu cen materiálů. Průměrná loňská cena domu 2,35 milionu korun se letos zvýšila na 2,45 milionu.

Růst poptávky potvrzuje i developerská společnost Central Group, která vedle bytů staví na zakázku i rodinné domy. "Bytů letos prodáváme zatím o 18 procent více než loni, u rodinných domů je tento nárůst desetiprocentní," uvedl Milan Jankovský ze společnosti Central Group. Loni firma prodala zákazníkům 39 domů, letos za tři čtvrtletí 34. Jejich ceny meziročně vzrostly v průměru o desetinu.
Zdroj:
Vyšlo 5.11.2015 v Lidových novinách

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.