CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Po bytech je poptávka, i když zdražují

16.10.2015, Lidové noviny - Tolik optimismu tu už dlouho nebylo. Zájem o byty a další reality je letos vysoký a odborníci očekávají, že dobrá nálada na trhu vydrží i v příštím roce. A to navzdory tomu, že rekordně nízké úrokové sazby u hypoték se stávají minulostí a postupně se zvyšují. Koupit si nové bydlení tak začíná vycházet opět dráž.

"Překvapilo mě, jak prudce vzrostl počet prodaných bytů," komentuje situaci na českém trhu s nemovitostmi Josef Kříženecký z realitní kanceláře Century 21 New Home. Podle něj jde v případě nových bytů v meziročním srovnání o nárůst až desítek procent.

Ceny porostou i příští rok
Ceny nemovitostí se přitom již začaly zvyšovat a dá se očekávat, že vzhledem k silné poptávce porostou dál. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), který vychází z prodejních cen zkolaudovaných nemovitostí, stouply jen ve druhém čtvrtletí letošního roku tržní ceny nových bytů v Praze v meziročním srovnání o 5,5 procenta. Nezdražují ovšem jen nové byty, ale i ty staré. Růst cen pokračoval i v dalších měsících. Příští rok by mohly ceny nových bytů stoupnout o dalších 6,6 procenta, jak vyplývá ze studie společností CEEC Research a KPMG. "Růst předpokládá devět firem z deseti," komentoval výsledky průzkumu Jiří Vacek z CEEC.

Také developerská společnost Central Group potvrzuje, že se letos podařilo realitní trh rozhýbat. Firma očekává, že za celý rok by mohla prodat okolo tisícovky nových bytů. "Česká ekonomika roste jako jedna z nejrychlejších v celé Evropě a projevuje se to i na klesající nezaměstnanosti, a tím pádem větší důvěře lidí v budoucnost," vysvětluje vysokou poptávku předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský. Prodeje jsou nyní již tak vysoké, že se dostávají na podobné úrovně jako před začátkem finanční a následně ekonomické krize v roce 2008.

Ačkoli se odborníci shodují, že trh oživuje a prodeje rostou, dochází k rozporům v oblasti konkrétních čísel. Někteří velcí developeři totiž do svých statistik o prodaných nových bytech započítávají i jen předběžné rezervace, a tak opticky vylepšují své výsledky.

Zmatek ve statistikách
Byty, které vycházejí v jejich statistikách jako prodané, totiž nemusí být ve skutečnosti ještě ani fyzicky postavené, natož zkolaudované. Jedná se jen o potvrzení zájmu ze strany možných budoucích kupců. Jiní developeři ale uvádějí až skutečně reálně postavené a rezervované nebo prodané nemovitosti. "Ve statistikách je zmatek, každý do nich může započítávat něco jiného," upozorňuje šéf Central Group Dušan Kunovský s tím, že rozporuplné údaje z různých zdrojů by mohl vyřešit jedině nezávislý subjekt mimo developery. To se ale logicky některým hráčům na trhu nezamlouvá, protože by se ve výsledku ukázalo, že hrají na trhu menší roli, než se dosud zdálo.

Přestože poptávka po novém bydlení roste, je možné, že brzy vyčerpá stávající výstavbu. Ačkoli podle dat Českého statistického úřadu se v první polovině letošního roku začalo stavět nejvíc bytů v Praze za posledních šest let - celkem šlo o víc než 2600 bytů -, brzy nejspíš dojde ke zpomalení výstavby.

Podle developerů za to může skutečnost, že zejména v Praze je velmi těžké získat povolení pro nové projekty. Výstavba se tak protahuje o několik let proti původním záměrům investorů.
Zdroj:
Vyšlo 16.10.2015 v Lidových novinách

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.