CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Počet prodaných bytů dál poroste

26.1.2016, MF DNES - Typickým kupujícím pražského bytu byl loni devětatřicetiletý muž, který už měl trvalé bydliště v metropoli. Příbytek kupoval pro sebe, svou rodinu nebo jako investici. Dohromady se tak prodalo sedm tisíc nových bytů za více než 22 miliard korun. A letos bude toto číslo díky stále nízkým úrokovým sazbám stoupat – podle developerů až o deset procent.

"Na hypotéku teď dosáhnou i ti, kteří by si ji ještě před pár lety nemohli dovolit a o koupi bytu by neuvažovali," vysvětluje ekonom David Marek hlavní příčinu masivního prodeje bytů. Mzdy Pražanů navíc rostou a jejich nezaměstnanost je rekordně nízká. To vše dohromady táhne poptávku po nových bytech stále nahoru. Nezmění se to ani letos. "Alfou a omegou bude okamžik, kdy Česká národní banka začne zvyšovat úrokové sazby. To nebude dříve než v roce 2017, možná ještě později," míní Marek.

Bydlení dnes kupují hlavně mladé rodiny a jednotlivci. Někteří se stěhují do Prahy za prací, jiní za studiem. Fenoménem posledních let je také koupě takzvaných investičních bytů. Jinými slovy stoupá počet lidí, kteří už mají vlastní bydlení, ale k němu si navíc pořídí další byt, pronajmou ho a hypotéku na něj částečně hradí ze získaného nájmu. "Byty dnes také více kupují singles a Češi, kteří pracují v cizině a chtějí si v Praze pořídit záložní bydlení," uvádí další příklad toho, kam byty v metropoli "mizí", generální ředitel developerské společnosti FINEP Tomáš Pardubický. Protože se ekonomice daří, je také větší zájem o luxusnější bydlení. Střední generace kupuje velké rodinné byty a stěhuje se z okrajů Prahy blíže k centru. "Naopak starší generace má zájem o menší byty, když opouští své původní rodinné bydlení," říká zase předseda představenstva CentralGroup Dušan Kunovský.

A tak stále se zvyšující poptávka po nových nemovitostech vede k tomu, že developeři vymýšlejí nové a nové projekty, aby jí stačili. Situace už dospěla tak daleko, že jsou v prodeji byty, které v reálu ještě neexistují. Zájemce podepíše rezervační smlouvu, uhradí poplatek deset tisíc korun a počká si třeba rok a půl, než si developer vyřídí stavební povolení a další náležitosti, aby mohl teprve začít s výstavbou.

"Pro klienty je to výhodné zejména v tom, že mají garantovanou nižší cenu," vysvětluje ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. Jeho firma například na přelomu roku zahájila stavbu projektu Výhledy Barrandov s 269 byty a dnes jich je volných jen 20 procent.

Češi chtějí byty vlastnit
Česká republika je jednou ze zemí s nejvyšším podílem bytů v osobním vlastnictví v Evropě. Při posledním sčítaní lidu v roce 2011 to bylo přes milion bytů. Podle Davida Marka si však řada lidí neuvědomuje, že jsou situace, kdy se více vyplatí bydlet v nájmu. Takové bydlení preferují třeba Němci.

"Někteří lidé se z ekonomického hlediska v současné době chovají iracionálně. Pokud by si spočítali, na kolik by je vyšlo si byt jen pronajímat a investovat peníze do něčeho jiného než do jeho koupě, zjistili by, že by na tom vydělali," tvrdí ekonom s tím, že v určitých případech by se lidem dokonce vyplatilo vlastní byt prodat a ihned si ho od kupujícího pronajmout. "Měla by existovat relace mezi nájemným, cenou bytu a aktuálními úrokovými sazbami. Když tahle trojčlenka neplatí, tak se toho dá chytře využít," říká Marek s tím, že lidé často investují do bytu ještě před tím, než by vzali v úvahu tyto tři faktory a propočítali je. "Tvrzení, že když nevím, kam vložit peníze, je nejlepší investovat do nemovitosti, vůbec neplatí," varuje s tím, že na nemovitosti může člověk prodělat stejně jako na jakémkoli jiném způsobu investování.

Podle ekonomky Markéty Šichtařové však záleží na tom, jak vysoké jsou příjmy člověka, který chce do bytu investovat. "Pokud jste třeba podnikatel a dokážete z milionu udělat za rok deset milionů, je pro vás lepší zůstat v nájmu, protože byt vám za rok vydělá jen dvě nebo tři procenta z ceny," míní Šichtařová. Dodává však, že čím nižší je příjem člověka, tím lepší je byt koupit, a mít tak jistotu do budoucna.
Zdroj:
Vyšlo 26.1.2016 v MF DNES

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.