CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Podzemí bez sbíječek. V roce 2016 porostou hlavně byty

28.12.2015, MF DNES - Rok 2016 bude po dlouhé době prvním, kdy se nestaví v pražském podzemí. Zato porostou bytové domy, otevře se obchodní dům v srdci metropole i podzemní garáže vybudované spolu s Blankou. Zdánlivě nekonečné budování tunelového komplexu skončilo, metropole se chystá na skromnější dopravní stavby. A po letech komerční výstavby se pozornost developerů obrací k výstavbě bydlení. Metropole by to měla poznat během nastávajícího roku.

"Čím dál více investorů se dnes konečně věnuje bytové zástavbě, což je dobře," míní historik architektury Zdeněk Lukeš s tím, že od devadesátých let dominovaly pražské výstavbě zejména kancelářské budovy a později nákupní centra. Dnes se stejně jako v jiných evropských metropolích developeři soustředí na byty. Například Skanska plánuje příští rok začít s výstavbou bytového komplexu v Praze 10. Terasy Strašnice nabídnou do roku 2017 asi 140 bytů s balkony a terasami. Další byty se budou dokončovat ve Stodůlkách, v Hostivaři, ve Štěrboholech, na Opatově, na Proseku nebo třeba ve Vysočanech.

Krátce před Vánocemi schválila rada Prahy 2 výstavbu u kulturně chráněné roubenky v ulici Pod Zvonařkou. Příští rok by tam měl začít vyrůstat dům se třemi obytnými patry a garážemi ve dvou podzemních podlažích. Přesto, že se proti projektu ohradili místní občané i většina zastupitelů.

Bytová zástavba se podle odborníků bude v příštím roce podílet na růstu stavebnictví více než v předchozích letech. Z analýzy českého stavebnictví, kterou zpracovala společnost CEEC Research vyplývá, že poroste 4,5 procentním tempem.

Podle společnosti CENTRAL GROUP, která je jedním z největších developerů u nás, je to mimo jiné způsobené i tím, že pro stavební průmysl jsou zakázky od soukromých investorů, jako jsou byty, mnohem jistější než projekty, které jsou financovány z veřejných zdrojů. "Stavbaři nevědí, jaký dopad bude mít nová legislativa posuzování vlivu na životní prostředí na dopravní stavby, vázne projednávání veřejných zakázek a novela stavebního zákona je v nedohlednu," vysvětluje šéf CENTRAL GROUP Dušan Kunovský.

Five v Praze 5, palác na Národní
Administrativní budovy budou v příštím roce v Praze vznikat také. Například na Andělu roste komplex Five! o rozloze 14 500 metrů čtverečních. Úplně pozadu nezůstanou ani investoři obchodních center. I přesto, že už nyní má Praha jedno z nejhustších pokrytí obchodní plochy v Evropě. V roce 2016 by měly být práce hotové na Paláci Národní: obchodně-administrativní dům na rohu Mikulandské ulice nabídne dva a půl tisíce metrů čtverečních obchodů a přes sedm a půl tisíce metrů čtverečních kanceláří. Dostavuje se i Obchodní centrum Chodov nebo Palác Stromovka.

Prahu v příštím roce čeká také několik významných rekonstrukcí. Například již dlouho očekávaná rekonstrukce Vodárenské věže na Letné. V pseudorenesanční věži z roku 1888 sídlí volnočasové spolky.

Na Císařském ostrově budou pokračovat práce na přestavbě čistírny odpadních vod. Hlavní město na ně má pro rok 2016 vyčleněny více než dvě miliardy korun. V Troji zase Zoo Praha započne výstavbu pavilonu goril, na který město přispěje osmdesáti sedmi miliony.

Pražané roky žili se stavbou tunelu Blanka, čekali i na prodloužení metra do stanice Nemocnice Motol. Rok 2016 bude v pohledu na dopravní stavby jiný. Město sice bude připravovat další velké dopravní projekty, ale co se týče jejich samotné výstavby, nastane útlum.

O krok blíže metru D
"Dopravní podnik bude příští rok pracovat na výkupu pozemků, aby mohla odstartovat výstavba metra linky D," říká náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). Samotné práce v podzemí však příští rok neodstartují.

To v okolí smíchovského lihovaru se sice kvůli chystané výstavbě Radlické radiály, která propojí vnější městský okruh s vnitřním, začne kopat, půjde však pouze o štolu určenou pro geologický průzkum.

Připravovat bude město také kompletní rekonstrukci Vinohradské ulice a výstavbu nové tramvajové trati na Dědinu. V obou případech však s velkou pravděpodobností samotná stavba odstartuje až v roce 2017. Přesto rok 2016 přinese některé novinky. Na jaře se otevřou dva nové parkovací domy, které pojmou stovky aut – jeden na Letenské pláni, druhý u Prašného mostu.

Odstartovat by měla také dlouho plánovaná oprava Libeňského mostu, který je v havarijním stavu a do kterého město plánuje investovat necelé dvě miliardy korun. Nyní se jen čeká na to, zda vedení metropole rozhodne most pouze opravit, či na jeho místě vybudovat nový za dvě miliardy korun.

Koncem února 2016 plánuje dopravní podnik otevřít nový výtah do stanice metra Můstek. V roce 2016 chce začít budovat výtahy také do stanic Karlovo náměstí a Palmovka. Stovky milionů půjdou na opravy silnic. Pracovat se bude také na železnici. Správa železniční dopravní cesty plánuje opravit okolí nádraží v Horních Měcholupech.
Zdroj:
Vyšlo 28.12.2015 v MF DNES

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.