CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Pražané kupují byty více než před krizí

9.12.2014, MF DNES - Ceny nových bytů pozvolna rostou, ale ani to nebrzdí jejich prodej. Developeři v Praze tvrdí, že byli letos úspěšnější než před ekonomickým propadem.

Na okraji Prahy vznikají extrémně levné byty, na hypotéku je možné dosáhnout i bez naspořených peněz a úrokové sazby zůstávají stále nízké. Důvodů, proč opustit podnájem a koupit si vlastní byt, se letos sešlo více než dost. A lidé jich využívají. "Prodej nových bytů v Praze letos roste již pátým rokem v řadě a překoná tak předkrizový rok 2007," říká ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. Odhaduje, že za letošní rok se v metropoli prodá přibližně 5 700 nových bytů. To by byl více než třináctiprocentní nárůst oproti loňskému roku.

Podobný odhad mají i ostatní developeři. "Pro letošní rok předvídáme prodeje kolem 5 500 bytů, což představuje historické maximum. Předpokládáme, že prodeje nových nemovitostí budou i v následujících dvou letech překračovat hranici pěti tisíc bytů," dodává ředitelka Skanska Reality Naďa Ptáčková. Optimismus z prodeje neskrývají ani další firmy působící na pražském trhu. "V příštím roce očekáváme růst minimálně o pět procent," říká Jan Koubík z developerské firmy Bemett.

Přestože developeři očekávají, že v příštím roce prodají ještě více bytů než letos, pro samotné kupce může být koupě paradoxně o něco méně výhodná než v roce 2014. Hodnota všech nabízených bytů v hlavním městě sice klesá, ale cena těch skutečně prodaných naopak roste.

Podle společnosti Central Group například vzrostla cena skutečně prodaných bytů oproti roku 2013 o sedm procent. "Důvodem pro výraznější pokles průměrné ceny byl zejména velký příliv levnějších projektů v průběhu srpna a září. Ty ovlivnily celkovou průměrnou nabídkovou cenu," vysvětluje Ptáčková s tím, že celková hodnota nemovitostí v kvalitních lokalitách Prahy je podhodnocena a do budoucna proto mírně poroste.

Hypotéka jen pro spořivé Množství lidí, kteří si chtějí v příštím roce koupit vlastní byt, by teoreticky mohlo snížit omezení České národní banky (ČNB), o kterém se začalo mluvit na podzim letošního roku. To by zrušilo možnost vzít si takzvanou stoprocentní hypotéku, tedy hypotéku, o kterou lze zažádat bez jakékoliv naspořené částky. O tu žádají především mladí lidé. "U nás jde zhruba o deset procent klientů," dodává Ptáčková.

Podle ČNB však konec stoprocentních hypoték v nejbližší době nenastane. "Okamžité opatření není v současné chvíli nutné. Nic takového nyní není schváleno," říká Kateřina Bartůšková z tiskového oddělení ČNB. O tom, zda se do budoucna situace změní a zmíněný druh hypoték skončí, bude ČNB informovat v červnu 2015.

Pro developery by však omezení nehrálo velkou roli. Valná většina kupců totiž počítá s naspořeným vkladem deseti až patnácti procent celkové hodnoty bytu.

Podle čísel společnosti Central Group jsou ceny bytů nyní třetinové oproti roku 2008. Kdo má peníze, chce toho u devoloperů využít. Roste počet kupců, kteří byt kupují jako investici, nechtějí v něm však sami bydlet. "Podíl takto prodaných bytů se pohybuje okolo třiceti procent," dodává Korec.
Zdroj:
Vyšlo 9.12.2014 v MF DNES

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.