CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Pražané se zakoukali do rodinných domů. Nejdražší je na prodej za 110 milionů

9.11.2015, lidovky.cz - Domek v Praze pod milion korun? Nemožné. Aktuální nabídka Sreality.cz, největšího realitního serveru v zemi, je pouze jediná – freedomek v Libni za 902 tisíc korun, 22 čtverečních metrů velký kontejner. Od jednoho do dvou milionů korun zahrnuje pražská nabídka čtyři objekty.

Zato více než 600 rodinných domů a vil se v Praze prodává za více než deset milionů korun. Zájem o rodinné domy letos vzrostl. "V první polovině roku 2014 bylo v Praze prodáno okolo 80 rodinných domů v developerských projektech, letos se jich prodalo více než 150," říká Iva Nováková, vedoucí oddělení rezidenčních nemovitostí realitní poradenské společnosti Jones Lang LaSalle. Zvýšily se i ceny nových rodinných domů v Praze, z loňských 47 500 korun za čtvereční metr na 49 300 korun letos v červenci.

Ceny rostou v celé zemi
Aktuálně nejdražší je třípatrová barokní vila v Břevnově, po rekonstrukci vybavená nejmodernějšími technologiemi, s obytnou plochou 940 čtverečních metrů. Stojí 110 milionů korun. Vysoký počet drahých vil je na prodej ještě ve Středočeském kraji, aktuálně 430. V žádném dalším kraji nepřesahuje nabídka vil dražších než deset milionů korun stovku. Na Vysočině jich je jen šest, na Zlínsku deset. Přímo v Brně je na prodej 350 rodinných domů a vil.

"Nejdražší je vícegenerační vila v Černých Polích s obytnou plochou 455 čtverečních metrů za 26,5 milionu korun. Průměrná cena rodinného domu je aktuálně 7,5 milionu korun, u novostaveb 8,3 milionu," uvedl František Šudřich, analytik realitní společnosti Trikaya.

Ceny nejsou neměnné. Vyvíjejí se v čase v závislosti na lokalitě a kvalitě objektu. "Zvyšuje se nabídka developerské výstavby, jde převážně o řadové rodinné domy v Praze, Brně a Plzni. Za poslední rok zaznamenáváme největší růst cen ve Středočeském a Jihomoravském kraji, největší poklesy jsou v krajích Vysočina, Jesenicko či Ústecko," uvedl Petr Němeček, ředitel odboru nemovitosti Hypoteční banky.

Podle Milana Vršeckého, majitele firmy RE/MAX Synergy, nejvíce vzrostly ceny rodinných domů v Jihočeském, Libereckém a Moravskoslezském kraji. Cena závisí na lokalitě a kvalitě rodinného domu, je přesvědčen Michal Kresta, obchodní ředitel Realitní kanceláře Sting.

"Dnes pořídíte provozuschopný rodinný dům na Bruntálsku v částce okolo 300 až 500 tisíc korun. Pokud byste kupovali podobný dům v okolí Brna, v Praze či Středočeském kraji, zaplatíte desetinásobek," řekl Kresta. K největším poklesům podle něj došlo na Teplicku, v Mostě, Chomutově, v Karviné či Českém Těšíně. Nejvíce vzrostly ceny v Praze, středních Čechách, v Brně a na Olomoucku.

Jen vylepšené satelity přežijí
Stejná pravidla platí i pro satelitní sídliště na periferiích měst. "V neatraktivních satelitech se špatnou dopravní dostupností a chybějící občanskou vybaveností se projevuje postupný odklon zájmu, a tudíž stagnace cen," uvedl Petr Němeček.

Podle Vlastimila Makovce, obchodního ředitele firmy Atrium, která je dodavatelem nízkoenergetických dřevostaveb, jsou lidé ochotni bydlet na venkově. "Rozvoj výstavby domů v okrajových částech měst je dán nižší cenou pozemků. Nevýhoda v podobě delší dojezdové vzdálenosti do centra je kompenzována dostupností přírody. Nezřídka mají i menší obce kvalitnější vybavenost co se týká školek, zájmových kroužků, než je tomu ve velkých městech," uvedl Makovec.

Jinou zkušenost má RE/MAX Synergy. "Satelitní města zažívají exodus obyvatel a domy zde postavené se často déle a hůře prodávají," řekl Milan Vršecký.

Podle realitní kanceláře Sting jsou ceny domů v satelitech kvůli horší dopravě nižší než ceny rodinných domů ve městech. "Výstavba v satelitech je přesto stále aktuální. Developeři se snaží o zlepšení infrastruktury. Budují dětská hřiště, dojednávají s obcemi navýšení počtu míst ve školkách a školách, řeší navazující dopravu do měst," říká Michal Kresta.

Lidé chtějí bydlet v místech, kde jsou obchody a školy za rohem, osiřelé domy v polích lákají málokoho, shrnuje Milan Jankovský z developerské firmy Central Group. "Opadá zájem o izolované ostrůvky satelitní výstavby mezi příměstskými obcemi."
Zdroj:
Vyšlo 9.11.2015 na lidovky.cz

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.