CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Pražský developerský boom

24.9.2015, Ekonom - Výstavba nových bytů se stala pouze doménou Prahy. V metropoli nyní vznikají tři čtvrtiny celorepublikové produkce. Za jaké ceny developeři byty nabízejí? Bydlení u Vltavy, chytré byty s malou spotřebou energií nebo rezidence na předměstí za nízkou cenu. Sehnat nový byt v Praze je v posledních letech čím dál snazší.

Developeři "trousí" nové bytové domy jako smyslů zbavení, přičemž cenové rozpětí se podle zjištění týdeníku Ekonom pohybuje v závislosti na velikosti a dispozicích bytu od 2 do 16 milionů korun. Za metr čtvereční si prodejci účtují v průměru 55 tisíc korun, což je téměř stejně, jako v loňském roce. Údaje ale zkreslují velké superlevné projekty o několika stovkách bytů s cenou pod dva miliony korun. Bez započtení jejich vlivu se však současná průměrná cena nových pražských bytů zvedla podle odhadu developerů o 7 procent nad loňskou úroveň, tedy na něco málo přes 60 tisíc korun za metr čtvereční.

Návrat k předkrizovým projektům
Výstavba už neprobíhá jen v okrajových částech Prahy, vysoká kupní síla a zatím stále nízké sazby hypoték přiměly developerské společnosti k realizaci i takových projektů, které zůstaly v krizových letech jen na papíře. Nové byty tak nyní vznikají v podstatě v každém městském obvodu. V nabídkách pražských developerů je aktuálně zhruba sedm tisíc nových bytů. Zdaleka ne všechny jsou ale už ve fázi výstavby. Podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu se do fáze realizace dostalo od ledna do konce června letošního roku 2614 nových pražských bytů, od té doby developeři ohlásili zahájení stavby dalších několika stovek bytových jednotek. Praha se tak nyní na celorepublikové výstavbě podílí více než třemi čtvrtinami. Ještě v předkrizových letech přitom v metropoli vznikala jen čtvrtina všech nových bytů.

"Je jasné, že nejde o situaci dlouhodobě udržitelnou, a i zásoba připravených projektů se tenčí. Příprava nových staveb musí být snadnější a rychlejší a musí se realizovat i v regionech, jinak brzy nebude co stavět. Původní bytový fond nevydrží na věky a Praha jednoduše nemůže táhnout jeho obnovu za celou republiku," komentuje současnou situaci předseda představenstva developerské společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Neprodejné "ležáky" zmizely
Z pražského trhu úplně zmizely takzvané ležáky, tedy špatně prodejné projekty, které si kvůli nadhodnocené ceně nebo špatně zvoleným dispozicím nenašly svého kupce ani po dvou letech od výstavby. "Developeři přizpůsobili jejich cenu dnešnímu očekávání, a ležáky jsou vyprodány. Trh teď není v takové bublině a nabídkové ceny nových projektů jsou blízko reálně tržním, v některých projektech dochází dokonce k okamžitému vyprodání bytů po začátku prodeje. Nové ležáky tak aktuálně nevznikají," říká k pozůstatkům realitní bubliny z let 2007 a 2008 spolumajitel realitní kanceláře Re/Max Daniel Kotula.

Čtvrtina se kupuje na investici
Z hlediska poptávky je největší zájem i nadále po bytech 1+kk až 3+kk s rozměry od 50 do 65 metrů čtverečních. Je to i z toho důvodu, že takovéto byty se dobře pronajímají. Jak týdeník Ekonom zjistil u jednotlivých developerů, byt jako investici si v současné době pořizuje asi čtvrtina kupujících. Přestože napříč trhem se významně liší nabízené a skutečně realizované ceny – například starší pražské byty nebo nové byty větších rozměrů se nakonec prodají i o pětinu levněji, než byla původní nabídka – u těchto investičních bytů to neplatí. Poptávka je totiž o něco vyšší než nabídka, a developeři tudíž nemají důvod jít s cenou níže. Výnosnost z pronájmu se tak v nových pražských projektech pohybuje okolo čtyř až šesti procent ročně. Znamená to tedy, že na své se investor může dostat za 17 až 20 let.

V jakých lokalitách je tedy možné najít vhodný byt na investici a za kolik? Kde se dá naopak pořídit slušné vlastní bydlení? Týdeník Ekonom porovnal aktuální nabídky pražských developerů a vybral sedm nejzajímavějších projektů, které v Praze v současné době vznikají.

Tulipa Třebešín: Skok od Flory
Počátkem letošního června začala developerská firma AFI Europe s výstavbou dvou bytových domů na pomezí Strašnic a Malešic v Praze 3, konkrétně v ulici K Červenému dvoru. Projekt nabízí celkem 183 bytů, přičemž podle aktuálního stavu je volných ještě 89 jednotek. Na výběr je v současné chvíli mezi byty od 38 metrů čtverečních (1+kk s balkonem) do 118,2 metru čtverečních (4+kk s terasou) za ceny od 2,33 milionu do 9,19 milionu korun. Velká část bytů na investici je ale vzhledem k lokalitě – projekt je položen v dostupné vzdálenosti pěti minut od pražské Flory či Olšanského náměstí – již vyprodána. V nabídce tak zbývá už jen 24 bytových jednotek, které svými rozměry odpovídají investičním bytům. K dispozici je pět bytů 1+kk (38 až 38,3 m2), za které si prodejce účtuje 2,33 milionu až 2,45 milionu korun. Bytů 2+kk (59,7 až 62,2 m2) je v nabídce ještě 19, přičemž ceny se pohybují od 3,42 milionu do 3,66 milionu korun. Návratnost investice se v této pražské lokalitě předpokládá okolo 20 let. Noví majitelé se ale na svůj byt mohou těšit až na jaře roku 2017.

Na Vackově II: Pro nové Žižkovany
Pěkné bydlení, ale i slušnou investici v širším centru Prahy nabízí další nový projekt, který vyrůstá také na Praze 3. V létě se dostalo do prodeje 76 posledních z celkem 202 bytů v nově vznikající čtvrti Na Vackově v blízkosti ulice Olgy Havlové. Developer Metrostav v rámci této etapy nabízí byty ve třetí budově komplexu, a to o rozměrech od 35,9 do 99,2 metru čtverečních. Nejlevnější byt 1+kk se zde dal pořídit za cenu pod dva miliony korun, konkrétně za 1,72 milionu. Cena největších bytů dosahuje téměř pěti milionů (4,89 milionu Kč). I v tomto případě se po zahájení prodejů zaprášilo po investičních bytech 2+kk. K dispozici jsou už jen tři, a to za cenu od 3,49 milionu do 3,81 milionu korun. Stejně tak už nejsou nejlevnější byty 1+kk. V nabídce jich zbývá devět, přičemž ceny začínají až na 2,37 milionu korun. Pokud se kupec rozhodne pořídit byt jako investici, odhaduje Metrostav návratnost v tomto projektu na 22,5 roku.

Uvedené projekty nejsou ale zdaleka jedinými bytovými domy, které se staví v blízkosti centra Prahy. Například společnost Preco Group dokončuje taktéž na Žižkově projekt Rezidence Štítného, tedy rekonstrukci bytového domu o 13 luxusních jednotkách. Ještě blíž centru je Rezidence U Muzea developera Central Group. Na rohu Římské a Rubešovy ulice, tedy jen několik desítek metrů od budovy Národního muzea, v srpnu zkolaudoval 42 bytových jednotek. Za kolik bude firma převážně byty 2+kk a 4+kk prodávat, ale zatím není známo. S ceníky chce vyrukovat až se spuštěním prodeje, tedy na začátku listopadu.

Nad Modřanskou roklí: Zeleň a možná i metro
Jedním z projektů, který je vhodný spíše pro vlastní bydlení, je bytový komplex Nad Modřanskou roklí v Praze 4. Letos v srpnu jej dokončil developer Central Group. Komplex nabízí celkem 180 bytů o rozměrech od 28,2 do 119,8 metru čtverečních za ceny od 1,94 milionu do 8,67 milionu korun. V současné chvíli je většina bytových jednotek prodána, nebo alespoň rezervována. K dispozici je už jen 25 bytů, přičemž téměř polovinu tvoří byty 1+kk, zbytek pak 3+kk a větší. Přestože nejde o typický investiční projekt, asi desetinu bytů v tomto komplexu nakoupili zákazníci na investici.

V horizontu několika let se zde totiž počítá s výstavbou trasy metra D. "Podíl prodejů na investici je zde jen okolo 10 až 12 procent a týká se vybraných bytů 1+kk a menších 2+kk, které umožňují investorům realizovat výnos z pronájmu okolo 5 procent," říká mluvčí skupiny Central Group Milan Jankovský. Snadná a relativně rychlá cesta do centra, ale i řada nazastavěných ploch lákají do největšího pražského obvodu i další developery. Například firma Avestus Real koncem června zkolaudovala další bytový dům v rámci projektu Modřanský háj, kde nabízí byty 1+kk i 5+1 za cenu od 2,2 milionu do 10,69 milionu korun. Na začátku září se do prodeje dostaly také nové byty v Podolí. Kupci a investoři si mohou vybrat z 54 bytových jednotek od 1+kk po více než dvousetmetrový penthouse. Ceny nejmenších bytů zde začínají na 3,29 milionu korun, sumu za největší jednotku firma v cenících neuvádí.

Talo Kavalírka: Dobré místo pro investici
Další zajímavý komplex roste i na druhém břehu Vltavy nedaleko Smíchova. Developer YIT Stavo zahájil letos v létě v ulici Pod Kavalírkou na Praze 5 výstavbu nízkoenergetických domů s názvem Talo Kavalírka. Ve čtyřech sedmipodlažních domech bude k dispozici celkem 98 bytů o rozměrech od 48,4 do 191,9 metru čtverečních. Nejmenší byty se zde dají pořídit od 3 milionů korun, projekt ale nabízí i luxusní byty 5+kk s terasou za 16,4 milionu korun. V současné době je vyprodána téměř pětina bytů. Většinu volných bytů tvoří 2+kk, které jsou vzhledem k lokalitě vhodné jako investice. Její návratnost se zde odhaduje na 16 let. Pátý obvod je v současné době asi nejfrekventovanějším pražským "staveništěm".

Ve výstavbě je zde aktuálně desítka nových rezidenčních projektů. Za zmínku stojí třeba projekt SkyBarrandov developera K+Devonská, který má rok před dokončením vyprodanou třetinu téměř ze 60 bytů. Už na konci letošního roku by mohli noví majitelé bydlet ve svých nízkoenergetických bytech v Motole. V projektu firmy YIT Stavo zbývá jen pár volných větších jednotek za ceny okolo sedmi milionů korun (3+kk), respektive za více než devět milionů (4+kk). Padesát nových bytů bez jednoho vzniká také nedaleko stanice metra B Radlická v rámci projektu Rezidence Na Farkáně, 227 bytových jednotek pak vyrůstá v pražských Řeporyjích jakožto projekt Byty Vibus Luka.

Rezidence Waltrovka: Nová městská čtvrť
Úplně nová čtvrť vzniká v areálu bývalé továrny na letecké motory v pražských Jinonicích. Nová Waltrovka má nabídnout na 700 nových bytů s rozměry od 28 do 130 metrů čtverečních s cenami zhruba od 2 milionů do 11 milionů korun.

V dubnu letošního roku uvedl developer Penta Investments na trh prvních 200 bytů, letos v září pak zahájil předprodeje další stovky bytových jednotek. "V rámci první fáze projektu máme vyprodánu polovinu bytů, řada lidí netrpělivě čekala i na druhou fázi, zde jsme už prodali pětinu bytů," říká k nebývalému zájmu o bydlení na Waltrovce mluvčí Penty Ivo Mravinac. Z první fáze nejdříve vymizely nejlevnější byty s cenou pod dva miliony korun. Nejmenší byt 1+kk se tak dá pořídit až od 2,1 milionu korun. V nabídce je už jen sotva dvacítka bytů 2+kk s tím, že ceny začínají lehce pod čtyřmi miliony. V rámci druhé, aktuální fáze se dá byt 1+kk nejlevněji pořídit za 2,54 milionu korun. Byt 2+kk o rozměrech 52 metrů čtverečních pak stojí 3,93 milionu.

Vzhledem ke vznikající nové pražské čtvrti a velmi dobré dopravní dostupnosti je Waltrovka vhodná i jako investiční příležitost. Kolik lidí kupuje byt za tímto účelem, ale Penta nedokáže odhadnout. "Těžko také říci, jaká může být návratnost této investice," dodává Mravinac.

Zelené Město 2: Byty pro 300 rodin
Celkem 333 nových bytů nabídne druhá fáze projektu Zelené Město na pražském Jarově. Druhá etapa nabízí 13 bytových domů s byty od 1+kk po 4+kk. Nejmenší byty mají rozměry okolo 41 metrů čtverečních a jejich cena začíná na 3,49 milionu korun. Na výběr je ale také téměř z dvacítky velkých čtyřpokojových bytů s rozměry přesahujícími 90 metrů čtverečních. Největší střešní byt o velikosti 133,92 metru se dá pořídit za bezmála 15 milionů korun. Stejně jako ostatní projekty v širším centru Prahy je Zelené Město vhodné jako investice, přičemž návratnost se zde odhaduje na průměrných 20 let.

Vivus Uhříněves: Střecha za čtyři miliony
Nové projekty vznikají nadále i v okrajových částech Prahy. Například projekt Byty Vivus Uhříněves, který od letošního dubna roste mezi ulicemi Františka Diviše a Ke Kříži, kupce láká na 155 nových bytů ve třech pětipatrových domech. V nabídce převažují zejména byty 1+kk a 2+kk. Spíše než na investory ale developer Vivus cílí na mladé rodiny. Nejmenší byty 1+kk o rozměrech okolo 32 metrů čtverečních se dají pořídit za cenu od 1,59 milionu korun. Byty 2+kk se pohybují v cenové relaci od 2,02 do 2,6 milionu korun, přičemž rozměry jsou v rozpětí mezi 48,4 a 57 metry čtverečními. V nabídce je také zhruba 30 bytů 4+kk, jejich velikost ale nepřekračuje 100 metrů čtverečních. Cena nejdražšího střešního 4+kk je něco málo přes čtyři miliony korun.
Zdroj:
Vyšlo 24.9.2015 v týdeníkuEkonom

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.