CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Pražský stavební boom

29.1.2016, CITY LIFE - Jaké projekty se staví v Praze v roce 2016? Pomůžeme vám rozhodnout se, kde bude vaše nová dobrá adresa. Zvolíte dechberoucí výhled z impozantního mrakodrapu, nebo se raději usídlíte u řeky?

Již brzy se na horizontu Prahy začne rýsovat nová dominanta. Na pankrácké pláni totiž v současnosti vyrůstá druhé nadzemní patro budoucího mrakodrapu V Tower. Jak název napovídá, budou se dvě věže ve směru od základny rozevírat a tvořit tak siluetu písmena V. Véčko má po dokončení v říjnu příštího roku dosáhnout výšky 104 metrů a stát se tak nejvyšší čistě rezidenční stavbou v Česku. A také jednou z těch opravdu nejluxusnějších.

Horní patra budovy díky své poloze i samotné výšce konstrukce nabídnou výhled, kterému může konkurovat jen málokterá stavba. Aby byla vyhlídka co nejméně rušena, bude plášť věží tvořen zespodu až nahoru ze skla. Právě od exkluzivity výhledu bude odvozena i cena. Tu ale nenajdete na webu, jako tomu je u běžných developerských projektů.

"Prodej je postaven na osobním přístupu. Otevřeli jsme proto v těsné blízkosti stavby showroom, kde se zájemci mohou seznámit s architekturou budovy, interiérem a vybavením jednotlivých bytů," popisuje ředitel developerské společnosti PSJ Invest Martin Jaroš s tím, že koupě bytu v takovéto nemovitosti rozhodně nebývá záležitostí jedné schůzky, ale čtyř nebo pěti. "Máme za sebou necelý půlrok prodeje a zatím jsme nadmíru spokojeni," dodává Jaroš.

I když se investoři nemají k tomu, aby řekli, kolik budou přesně byty stát, realitní odborníci odhadují cenu penthousů - tedy nejluxusnějších rozlehlých bytů zabírajících celé nejvyšší poschodí nebo alespoň jeho většinu - až na sto dvacet milionů korun. Tím by se "Véčko" zařadilo k nejdražším nemovitostem, které jsou v Praze k mání. Mezi většími developerskými projekty - kam se svými 130 byty patří - je to úplně výjimečné.

Co za tyto peníze zájemci dostanou? V nejvyšším, třicátém patře budou tři nejluxusnější penthousy. Každý s pěti či šesti pokoji a o rozloze okolo 450 čtverečních metrů. Výsadou jejich majitelů bude i samostatný střešní bazén. Pokud ale budou chtít, mohou stejně jako zbytek obyvatel navštěvovat celé jedno patro s privátním fitness centrem, lázněmi, saunou a bazénem.

Vše je již zahrnuto v ceně bytu. "Vedle toho dostanou concierge servis ve standardu New York, který budeme sami zajišťovat," odkazuje ředitel Jaroš na službu známou spíše z luxusních hotelů. Concierge je laicky řečeno individuálnější recepční, který klientům plní přání jako rezervace stolů v restauraci, limuzínový servis, letenky nebo prázdninové pobyty.

Luxusních bytů je v Praze dost
Vladan Hájek, spolumajitel realitní kanceláře Asten Property, která se zaměřuje právě na luxusní byty a domy, odhaduje, že momentálně je v Praze k prodeji více než 300 bytů s cenou nad 20 milionů korun. "Ale i nabídka bytů s cenou nad 50 milionů je poměrně široká," říká.

Kdo si podle něj takovéto byty nejčastěji kupuje? "Většinu kupujících trvale tvoří Češi, kteří v Česku i žijí. Významnou skupinou jsou ale i čeští emigranti, kteří se chtějí vrátit zpět do vlasti, nejčastěji z USA," vypočítává. Luxusní byty se také prodávají i přímo cizincům.

Zahraniční klienti podle Hájka nakupují na základě určitých impulzů a dochází tak například k prolínání ruských, čínských či japonských nákupních vln. Tento typ lidí mívá navíc často po světě více podobných nemovitostí, a tak ve svém pražském luxusu tráví asi měsíc až dva do roka.

Podle dosavadních zkušeností Jaroše s prodejem luxusu na "Pankráckém Pentagonu", byty ve V Tower lákají hlavně českou klientelu. "Jsme rádi, že se naplňuje naše očekávání a o projekt se zajímají zákazníci žijící v Praze, kteří si ho skutečně budou užívat," dodává.

Více než stometrové Véčko není jediným architektonicky zajímavým bytovým projektem, který má na pláni v příštích letech vyrůst. Největší český developer Central Group totiž připravuje stavbu komplexu s více než pětistovkou bytů. Autorem návrhu je AP Atelier uznávaného architekta Josefa Pleskota, který v posledních letech zaujal například znovuoživením ostravské technické památky Dolní Vítkovice.

A i když nabídne projekt více bytů, žádná z jeho pěti věží nebude dosahovat výšky Véčka. Všechny budou mít od 11 do 22 pater. "Rozhodli jsme se v tomto respektovat doporučení UNESCO a nepřekročíme sedmdesátimetrovou výšku," přiblížil ředitel Central Group Dušan Kunovský. I v porovnání s Véčkem je ale nyní Rezidence Park Kavčí Hory, jak zní název projektu, hudbou vzdálenější budoucnosti.

Zatím je pouze požádáno o změnu územního plánu, tudíž je před developery ještě hodně času a práce předtím, než se do bytů nastěhují první obyvatelé.

Mnohem dříve se ale nastěhují noví obyvatelé do jiného - shodou okolností také pětivěžového - projektu Central Group. Právě tento developer se totiž může pochlubit největším bytovým projektem, jenž se má letos v Česku otevírat. Je jím žižkovská Residence Garden Towers, jež už vyrůstá v sousedství Olšanských hřbitovů, Nákladového nádraží Žižkov a přímo vedle takzvané "Mordorské věže", jak se podle Tolkienovy ságy Pán prstenů přezdívá sídlu telekomunikační firmy Cetin.

Celkem v komplexu, který má být zkolaudován v květnu, vznikne sedm stovek bytů. Část z nich už se prodává, ty nejluxusnější, umístěné opět v nejvyšších patrech jednotlivých věží, ale na uvedení do prodeje teprve čekají.

Ačkoli dosud byla řeč jen o Pankráci či Žižkově, nelze říci, že by právě tyto části Prahy překypovaly luxusními novostavbami. Taková čtvrť by se totiž podle odborníků v Praze hledala těžko. Samozřejmě: jakákoli cenová mapa ukazuje, že zdaleka nejdražší byty jsou na Starém Městě nebo Malé Straně, tedy v historickém centru Prahy.

V těchto lokalitách se ale vyskytují developerské projekty velmi zřídka. "Jedná se totiž převážně o rekonstrukce starých historických bytových domů pod přísným dohledem památkářů, což je pro investory složité," vysvětluje Hájek z Asten Property.

Proto tak v žádné části Prahy vyloženě neexistuje větší nabídka luxusních bytů v novostavbách. Najde se spíš více rozptýlených etapových projektů. "Developeři pružně reagují na potřeby movité klientely a vytvářejí projekty s velkorysými rozměry, promyšlenými dispozicemi, kvalitními stavebními materiály, pěknou architekturou či návrhem interiéru a dalšími službami s akcentem na bezpečí a komfort majitelů," hodnotí Hájek momentální nabídku v segmentu vznikajícího luxusního bydlení s tím, že už dávno neplatí, že co je drahé, je luxusní. "Luxusní je až propracovaný celek s vysokou vnitřní hodnotou a unikátností," dodává.

Stavební boom u řeky
Jednou z lokalit, kde se nyní schází hned několik rozestavěných luxusních projektů, je břeh Vltavy na sever od Libeňského mostu. Názvy, které u Čechů nejčastěji evokují přímořskou atmosféru, tam dali svým etapovým projektům developeři Crestyl, Daramis a Lighthouse Group.

Na libeňském břehu tak už několik let vyrůstá Dock, odkazující jménem na části přístavů, kde se vyrábějí či opravují lodě. Právě dok se totiž v místech dnešních rezidencí dříve nacházel. Na druhé, holešovické straně řeky roste "marína" (projekt Marina Island, který navazuje na starší Prague Marinu), nesoucí jméno přístavu pro jachty.

Oba projekty sázejí na přítomnost vodního živlu. Aby se to náhodou nepletlo, láká budoucí obyvatele libeňský Dock například právě na marinu, tedy ve skutečnosti jakési druhé parkoviště hned za domem. Jen s tím rozdílem, že na něm - tedy přesněji ve slepém rameni Vltavy - můžete nikoli zaparkovat, ale zakotvit menší loď. V tomto říčním rezidencím sebeluxusnější věžáky konkurovat nemohou.

Dock se skládá z kancelářské a rezidenční části, jež by měly postupně zaplnit zpustlé či už rozestavěné prostranství na libeňském břehu řeky včetně části poloostrovního výběžku známého jako Libeňský ostrov. Projekt sousedí z jedné strany s parkem, cyklostezkou a pobřežní pěšinou směřující do Troje. Na druhé straně potom s jedním z nejsvébytnějších a nejoriginálnějších pražských koutů - zahrádkářskou kolonií známou například z Hřebejkova filmu U mě dobrý, kterou doplňuje kotviště člunů.

Přes řeku od takzvaného Libeňského ostrova se nachází dlouhý Holešovický poloostrov. A právě na něm, v místech někdejšího nákladního přístavu, se odehrává volné pokračování pobřežního projektu Prague Marina, pro který se developer Lighthouse Group spojil se skupinou Daramis Group.

Vyrůst má na poloostrově celkem pět devíti-, resp. dvanáctipatrových budov, z nichž u dvou jsou již hotové hrubé stavby. Zajímavostí je rozdělení bytů nabízených v rámci Marina Island do tří kategorií. Vezmeme-li to zdola, začíná se takzvaným townhousem, tedy pokusem o zatraktivnění přízemí. V Marina Island se to developer snaží vyřešit tak, že přízemní patra nechává pouze prostorným, více než stometrovým bytům, které mají k dispozici terasu s přípravou na vlastní bazén či vířivku vystupující do prostoru nad řeku nebo soukromou garáž s přímým vstupem do bytu. Tedy příslušenství, které imituje bydlení ve vile.

Od druhého do jedenáctého podlaží jsou potom klasické byty, v předposledním patře bývají "menší penthousy" a těsně pod střechou mají své místo ty opravdové penthousy -mnohdy několikasetmetrové byty s pět a půl metru vysokými stropy a prosklenými stěnami s výhledem na řeku či město.

Oba současné povltavské projekty jsou i podobně naceněny. Menší byty začínají na ceně okolo sto tisíc korun za metr čtvereční (tedy o více než polovinu dráže, než je aktuální průměr prodávaných pražských novostaveb) a se stoupající výměrou a exkluzivitou rostou. Zatímco garsonka se tak dá pořídit za cenu okolo čtyř milionů korun, na penthousy je potřeba i více než třicet milionů.
Zdroj:
Vyšlo 29.1.2016 v CITY LIFE

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.