CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Prodej nemovitostí v ČR

14.2.2015, ČT 1/Události - Prodej nemovitostí v tuzemsku roste. Průměrná doba, za kterou se prodá dvoupokojový byt, je sto dnů a největší zájem je hlavně o Prahu.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Tady jdou reality, včetně pozemků, na odbyt nejrychleji z celé republiky. Na opačném pólu jsou Karlovarsko a Zlínsko. Ceny se koncem loňska mírně zvedly. Byty zdražily proti létu víc než o procento, rodinné domy o půl.

Zuzana TEJNICKÁ, redaktorka:
Dvoupokojový byt v Praze. Tady se prodá vůbec nejrychleji v celé republice, v průměru za pětasedmdesát dní.

redaktor:
Naopak tady v Karlových Varech trvá prodej stejně velkého bytu dvakrát tak dlouho.

Zuzana TEJNICKÁ, redaktorka:
To, že v Praze se byty prodají opravdu rychle, ví i Veronika Krajová. Svůj dvoupokojový prodala už za dva dny. Peníze z něj pak investovala do většího. S přítelem si pořídili rodinný dům na okraji Prahy.

Veronika KRAJOVÁ,:
Když jsme tady byli na procházce, tak jsme viděli tady ty domky postavené, takže to bylo takový jakože spontánní, a že jsme si řekli, že asi bysme do toho šli.

Zuzana TEJNICKÁ, redaktorka:
Rodinný dům trvá prodat v Praze necelé čtyři měsíce, naopak nejdéle visí inzeráty opět v Karlovarském kraji - dvě stě dvacet tři dní. Podobně rychle jako v Praze mizí z nabídek rodinné domy ještě v Jihomoravském nebo Moravskoslezském kraji. Koupi vlastní nemovitosti teď navíc nahrávají i nízké úroky u hypoték. Za poslední dva roky se prodej nemovitostí zvedl až o 15 %.

Michal ZADÁK, manažer, Sreality:
Ten trend je vzrůstající. Ta poptávka po tom hledání těch nemovitostí roste.

Zuzana TEJNICKÁ, redaktorka:
Při koupi domu nebo bytu rozhoduje hlavně lokalita, dobrá dostupnost a infrastruktura nebo i to, jestli je v okolí třeba park anebo les.

Ondřej KYZUR, prodejce domů, Landia Management:
Když vidíte, že máte před domem zahradu a za zahradu a za zahradou, že bude zase rodinný dům, který bude mít zase zahradu, tak víte, že i do budoucna vlastně žijete v zeleni.

Zuzana TEJNICKÁ, redaktorka:
Pouze 1 % zájemců o byt nebo dům nevyužívá služeb realitních kanceláří. Ty jsou totiž často schopny třeba srazit cenu níž. Zuzana Tejnická a Vendula Horníková, Česká televize.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Co všechno tedy udělat, aby šel prodej co nejrychleji a nejefektivněji? Nemovitost ukazujeme zásadně uklizenou, osobní věci odstraníme. Body může přihrát i to, když necháme zkontrolovat technická zařízení, jako je kotel nebo komín. Zájemci hledají nejčastěji na internetu a v novinách. První dojem tedy dělají fotky. Důležitá je i rychlost, s níž majitel umožní prohlídku. Lidi se rozhodují taky podle dostupnosti veřejné dopravy, možnosti parkování nebo zeleně v okolí.

Ondřej KYZUR, prodejce domů, Landia Management:
Pokud si zvolíte krásnou nemovitost na špatném místě, bude vás to mrzet celý život.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Prodávající ale musí především stanovit přiměřenou sumu a být připravený slevit, když se někdo dlouho nehlásí. S oceněním může pomoct specialista.

Jan BORŮVKA, generální sekretář, Asociace realitních kanceláří:
Realitní kancelář má nacvičeno řadu postupů, jak nabízet objekt tak, aby byl co nejvýhodněji prodán.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Cenu určuje kromě jiného stáří nemovitosti. Srovnejme tedy dva podobné byty ve stejné lokalitě v pražských Kobylisích. 3+kk s balkonem v panelovém domě nabízí realitní kancelář za necelé tři miliony, včetně provize. Nový byt vyjde skoro na pět milionů. A právě novostavby letos podraží. Po několika letech útlumu trh znovu ožívá a poptávka dovoluje zvýšit ceny. Developeři ale poukazují i na rostoucí náklady na materiál a práci.

Kamila JUŠKOVÁ, redaktorka:
Praha 8, Zenklova ulice, tady se od loňského podzimu staví nový bytový dům. Počet podobných projektů nejen v hlavním městě roste a roste i jejich cena.

Milan JANKOVSKÝ, mluvčí, Central Group:
V posledním roce vzrostla meziročně realizovaná cena u skutečně prodaných bytů o 7 %.


Kamila JUŠKOVÁ, redaktorka:
Třeba nový dvoupokojový byt na okraji Prahy se loni prodával za dva miliony osm set tisíc, teď je jeho cena o dvě stě tisíc vyšší. Postupné zdražování sledoval několik měsíců i Miroslav Holý a rozhodl se déle nečekat. V lednu si koupil garsonku.

Miroslav HOLÝ, majitel bytu:
Vybíral jsem z nabídek různě na internetu. Rozhodl jsem se to koupit jako na investici.

Kamila JUŠKOVÁ, redaktorka:
Zdražovat ještě letos chce asi polovina developerů. Poprvé od roku 2008 se totiž začínají zvyšovat náklady na stavbu. Před sedmi lety se dal metr čtvereční postavit za dvacet dva tisíc korun, loni to bylo až o šest tisíc méně. Zdražení způsobilo i umělé oslabení koruny, které zvýšilo ceny dováženého zboží. Víc stojí vybavení bytu nebo domu, třeba výtahy, kotle nebo dlažba a zdražily i některé stavební materiály.

Predrag MITROVIČ, vedoucí obchodního oddělení, Swietelsky stavební:
Já myslím, že se to promítne, i pokud bude někdo stavět svépomocí, že si musí někam dojít a nakoupit si ten materiál ve velkoobchodě, který to vesměs dováží.

Kamila JUŠKOVÁ, redaktorka:
Bez ohledu na stavební materiály a práce zdražovaly v posledních letech především parcely, a to hlavně v Praze, Brně a dalších krajských městech.

Jan SADIL, generální ředitel, Hypotéční banka:
Od roku 2010 skutečně rostou bez přestání. Pro mě osobně překvapením byly rodinné domky, které rostly o nějakých 6 %.

Kamila JUŠKOVÁ, redaktorka:
Poptávku po bydlení ale rostoucí ceny nejspíš neohrozí. Zájem lidí podporují levné hypotéky. Průměrný úrok je pod 2,5 %. Kamila Jušková a Jana Horká, Česká televize.
Zdroj:
Vyšlo 14.2.2015 v pořadu Události ČT 1

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.