CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Propad hypoteční sazby se nezastavuje, znovu rekordně klesla

18.2.2015, ČT24 - Průměrná úroková sazba hypoték v lednu klesla na úroveň 2,34 procenta. To znamená pokles na další nejnižší hodnotu za dobu sledování. V prosinci loňského roku činila průměrná sazba 2,37 procenta. Podle odhadů Fincentra Hypoindexu by se sazba měla snižovat i nadále.

Index sleduje průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace od roku 2003. Za tuto dobu se nejvýš dostal v srpnu 2008, kdy dělal 5,82 procenta. Letos v lednu si do bank pro hypotéku přišlo 5 926 klientů, což je proti předchozímu měsíci propad o 2 069 lidí. Objemy obchodů tak meziměsíčně klesly zhruba o čtyři miliardy na 10 227 miliardy korun.

Novoroční pokles není nic nezvyklého, zájemci o hypotéku se většinou snaží vyřídit hypoteční úvěr ještě v prosinci například za starých podmínek nebo ještě s trvající akcí či slevou. Většinou nikdo neví, co se od nového roku změní, proto žadatelé raději vše sjednají před posledním dnem v roce.

Jenže úrokové sazby podle analytiků ještě stále nedosáhly svého dna a je proto pravděpodobné, že se bankám se podaří nalákat další klienty. Ze zhruba 4,5 milionu českých domácností má hypotéku méně než půl milionu.

"I v novém roce pokračoval trend poklesu úrokových sazeb. Současné dno však nejspíše opět nebude mít dlouhého trvání, protože některé banky v minulém roce v rychlosti snižování sazeb za konkurencí zaostaly a nyní tento rozdíl dohání," uvedl vedoucí analytik Fincentra Hypoindexu Josef Rajdl.

Do snižování hypotečních sazeb promlouvá hlavně konkurenční boj bank o zákazníky. České banky jsou navíc podle ředitele portálu ChytrýHonza.cz Jiřího Patáka ochotné půjčovat. "Kdo má solidní příjem a žádné problémy z minulosti, tak hypotéku dostane," zmiňuje Paták. Podle jeho odhadu by sazby mohly v příštích měsících klesnout ještě o zhruba 4 desetiny procenta.

"Vzhledem k tomu, že za pomoci hypotéky financuje nové bydlení 60 až 80 procent kupujících, představují pro ně úrokové sazby hypoték alternativu ke klasické kupní ceně nemovitosti," podotkl předseda představenstva developerské firmy Central Group Dušan Kunovský. S nízkými úroky souvisí také rostoucí podíl bytů prodaných na investici. Ten podle Kunovského činí kolem 25 procent.
Zdroj:
Vyšlo 18.2.2015 na ČT24

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.