CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Rezidenční trh vstoupil do roku 2016 plný optimismu

19.1.2016, E15 - Strašák v podobě finanční krize je pryč, ekonomika roste, hypotéky se drží na historických minimech a lidé se nebojí investovat, alespoň v Praze a okolí. A tak rezidenční developeři už řádku měsíců hlásí nárůst prodejů. Potenciální kupce, kteří otálejí s návštěvou jejich prodejních center, dokonce pobízejí, ať si pospíší, neboť brzy možná nebude co prodávat.

Rok 2016 může být prvním, ve kterém se projeví propad přípravy nových rezidenčních projektů, způsobený dlouhodobým neřešením legislativního rámce investic do nemovitostí. S tímto varováním přišla v lednu developerská společnost Finep. A kolegové z Central Group přidávají: Zastavilo se povolování staveb v některých částech Prahy a to představuje problém daleko podstatnější. Ne každá developerská firma je dostatečně kapitálově silná a může si dovolit nakupovat a přepracovávat už schválené projekty, kterých logicky na trhu ubývá.

S vidinou opět rostoucí poptávky po novém bydlení začali velcí developeři v uplynulých dvou letech nakupovat pozemky jako o závod. Ne všude ale bude jednoduché stavět. Na trhu se znovu objevují projekty, kterých by se jejich majitelé raději zbavili, než aby riskovali dlouhé povolovací procesy, navíc s nejistým výsledkem. Zelenající se radnice v některých městských částech jsou totiž zatím nekompromisní a například o dříve obvyklém navyšování koeficientů pro výstavbu nechtějí ani slyšet.

Tajný byt pro milenku
Každopádně zatím se pražský bytový development veze na pozitivní vlně relativné vysoké poptávky umožňující i mírný nárůst cenové hladiny. Jak ukázaly údaje Českého statistického úřadu, loni stavitelé od ledna do konce října zahájili v Česku stavbu 5483 bytů v bytových domech, což je meziroční vzestup o 2,7 procenta. Počet dokončených jednotek ve stejném období meziročně vzrostl o 13,5 procenta na 5769 bytů.

V Praze pak za prvních jedenáct měsíců loňského roku začali developeři v metropoli stavět 3225 bytů. To je podle odhadů samotných developerů zhruba polovina z toho, co se jim podařilo dohromady prodat. Firma Ekospol Evžena Korce uvádí za rok 2015 na celém pražském trhu odbyt sedmi tisíc bytů.

Central Group Dušana Kunovského mluví o přibližně 6500 bytech. "Jde přitom o skutečný prodej už dokončených nebo rozestavěných bytů, nikoli o prodej projektů, na něž mnohdy ještě developeři nemají vydané ani územní rozhodnutí a kde není jasné, zda budou vůbec kdy postaveny. Na zahajované výstavbě nových jednotek v bytových domech, která je v podstatě výhradně realizována developery, se Praha podílí 60 procenty a lze předpokládat, že její podíl na prodeji je ještě vyšší. Také cenová úroveň je v hlavním městě vyšší než v regionech," říká Kunovský.

Stále se nejvíce prodávají byty o dispozicích 2+kk, a to nejen startovací byty pro singles či páry, ale také byty pro mladé rodiny nebo pro seniory (developerskou hantýrkou takzvané končící byty). Tato velikost bytů bývá také nejvhodnější pro koupi na investici, podobně jako menší garsoniéry. Mimochodem pro jejich nákup si Finep ve svých analýzách vytvořil novou kategorii: tajný byt pro milenku nebo i milence. Podle developera bývá jejich nákup často realizován přes další společnosti a je dokladem poněkud volnomyšlenkářského způsobu života v Česku.

"Rok 2015 definitivně potvrdil vzrůstající zájem o investiční byty u střední třídy. Mladší lidé v aktivním ekonomickém věku je berou jako nejvhodnější cestu pro životní i penzijní spoření, které je nejen bezpečné, ale garantuje jim také výnos," tvrdí Štěpán Havlas z Finepu.

Roste zájem o rodinné bydlení
Nejen Finep zaznamenává v poslední době zvyšující se zájem o byty s vyšší výměrou, především 4+kk o rozloze do 120 čtverečních metrů. "V tomto segmentu došlo v loňském roce k navýšení podílu na prodejích o pětinu. Předpokládáme, že zájem o velké byty poroste i nadále," míní generální ředitel Finepu Tomáš Pardubický. Další stavitel rezidenčních projektů Star Group předpokládá, že struktura poptávaných bytů se v příštích dvou letech mírně změní. "Největší zájem bude o byty 2+kk/2+1, 3+kk/3+1 a nově také o velké byty 4+kk/4+1. Z toho vyplývá, že podíl bytů v kategorii 1+kk/1+1 poklesne s ohledem na podíl na celkových prodejích," soudí Tal Grozner, ředitel Star Group.

Celkově letos developeři v Praze předpovídají, že prodeje udrží vzestupnou tendenci. Vzhledem k vysoké základně z předchozího roku ale porostou už nejspíš pomaleji. "Očekáváme, že v Praze se prodá řádově 7200 rozestavěných nebo dokončených bytů. I letos přitom bude prostor pro zachování nízkých úrokových sazeb hypoték," odhaduje Kunovský.

Na úrovni před krizí budeme už letos
"Srovnáme-li aktuální průměrnou cenu pražského developerského trhu s rokem 2010, jsou dnes ceny na 95 procentech, a pokud půjde trh stejným tempem jako dosud, na úrovni cen před krizí budeme už letos," doplňuje Naďa Ptáčková, generální ředitelka Skanska Reality. Podle ní tak odzvonilo slevám a podobným marketingovým akcím developerů, známým z minulých let. "Nemáme důvod slevy poskytovat. Ojediněle se tak může dít v případech, kdy doprodáváme poslední zbývající byty dokončeného projektu, anebo když jednáme s investory, kteří nakupují více bytů najednou," uvádí Ptáčková.

Nicméně Central Group vyrukoval se "zimní akcí" hned na počátku roku. K vybraným bytům a rodinným domům nabízí jako bonus poukaz na kuchyně, vestavné skříně nebo další vybavení v hodnotě až 250 tisíc korun v závislosti na dispozicích nemovitosti. Plná prodejní sezona nových bytů začíná každoročně na přelomu února a března, významným impulzem bývá i veletrh Bydlení. "Prodeje vrcholí v dubnu a květnu, v červnu začínají pozvolna slábnout. K opětovnému oživení dochází po období dovolených, tedy v říjnu a listopadu. Prosinec bývá poměrně silným prodejním měsícem, nicméně vzhledem k tomu, že prodeje trvají kvůli vánočním svátkům jen tři týdny, není u nás nejsilnějším v roce. V předchozích letech, kdy kupci řešili otázky vyššího novoročního DPH či vyšších úrokových sazeb hypoték, byl ale prosinec z hlediska prodejů velmi silným měsícem," popisuje Ptáčková.

Nárůst prodejů v předvánočním období loni hlásil Finep. "Často jde o Čechy, kteří dlouhodobě pracují v zahraničí a na svátky se vracejí domů. Jsou to mnohdy lidé s velmi dobrým ekonomickým myšlením a koupě bytu nebo rodinného domu je pro ně výhodnou finanční investicí. Své rozhodnutí si nechávají na konec roku, kdy mají dovolenou a vrací se na svátky ke své rodině," tvrdí Pardubický.
Zdroj:
Vyšlo 19.1.2016 v E15

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.