CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Růst bytové výstavby má i nadále pokračovat

26.1.2015, E15 - Výstavba bytů v Praze loni poskočila. Vyplývá to nejen z prohlášení a vlastních statistik developerů, ale potvrdila to i nezávislá analýza Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR).

Meziročně pražští developeři loni na podzim nabízeli o 1260 bytů víc, a co je důležité, pozvolna stoupá i počet prodaných či závazně rezervovaných bytů. "Nárůst výstavby skutečně nastal a domníváme se, že bude zhruba se stejnou intenzitou pokračovat i v letech 2015 a 2016," uvádí Michal Němec, autor Územní analýzy aktuálních developerských projektů zaměřených na výstavbu bytových domů v hlavním městě Praze.

Ta se nezabývá pouze celkovými údaji o prodejích a výstavbě, snaží se mapovat i vývoj území z hlediska využívání jednotlivých lokalit pro novou bytovou výstavbu. Monitoruje přitom jen nové developerské projekty o nejméně deseti bytech, projekty dokončené v roce 2014, aktuálně ve výstavbě či alespoň byty už dané do prodeje. Údaje pocházejí ze září 2014, zdrojem byly informace na webových stránkách jednotlivých projektů. Za bytový projekt považoval IPR i jeho dílčí aktuální etapu.

"Oproti přístupu, který v rámci pravidelně publikovaných analýz a reportů uplatňují některé developerské firmy, jež samy provádějí monitoring pražského rezidenčního trhu, se námi zvolená metodika odlišuje především tím, že za aktuální developerský projekt nepovažujeme automaticky takový, v jehož rámci je nabízena alespoň jedna volná jednotka bez ohledu na datum dokončení výstavby," upozorňuje IPR na přísnější metodiku.

Více než polovina bytů má zájemce
Na území hlavního města bylo v září celkem 111 aktuálních developerských projektů zaměřených na výstavbu bytových domů. Dohromady šlo o 11 126 bytů, které buď už byly, anebo mají být dokončené v rozmezí roku 2014 až prvního pololetí 2017. Při zpracování analýzy jich bylo už 58 procent prodaných či závazně rezervovaných. Pro srovnání, při obdobném výzkumu na podzim 2010 to bylo pouze 45 procent. "Uvedené údaje o počtu a celkové kapacitě aktuálních developerských projektů prokázaly zvyšující se stavební aktivitu na pražském trhu s rezidenčními nemovitostmi," konstatuje analýza, podle níž se v letech 2010 až 2013 počet nabízených nových bytů každoročně pohyboval mezi 9200 až 9900.

Loňský meziroční nárůst o 1260 bytů způsobilo hlavně zvýšení průměrné velikosti projektů z 93 na stovku bytů. Přesto i nadále tvoří nejsilnější skupinu menší bytové projekty o deseti až 49 bytech, které loni měly na trhu 42procentní podíl. Současná výstavba je ovšem stále výrazně nižší v porovnání s lety 2007 až 2009. Konkrétně v krizovém roce 2009 bylo v nabídce 16 tisíc bytů z tehdy aktuálních developerských projektů.

Velká čtyřka mohutní
Dlouhodobě nejvýznamnější developeři Ekospol, Central Group, Finep a Skanska Reality drží na pražském rezidenčním trhu 44procentní podíl. Za nimi se s odstupem drží společnosti Daramis, YIT Stavo a se svými méně rozsáhlými projekty ještě JRD. Přesto je pražský rezidenční trh poměrně pestrý – za 111 projekty stálo 72 různých developerských společností. Nejrozsáhlejšími komplexy byly Javorová čtvrť (v září v prodeji 639 bytů), Nové Měcholupy (451 bytů), Britská čtvrť (377 bytů), Milíčovský háj (357 bytů), Metropole Zličín (333 bytů) a Panorama Kyje (321 bytů). Všechny pocházejí od developerů výše uvedené "velké čtyřky". Analýza IPR tentokrát poprvé rozebírá také nabídkové ceny. Průměrná nabídková cena v rámci aktuálních projektů činila 63 899 korun za metr čtvereční, přičemž rozpětí cen průměrného bytu v projektu sahalo od 35 tisíc až po 172 tisíc korun za metr čtvereční. Polovina se nicméně vešla do cenového rozpětí 45 až 65 tisíc korun za čtvereční metr bytu.

Koncem roku 2013 IPR uváděl, že metr čtvereční v novém bytě stojí v Praze průměrně kolem 50 tisíc korun. Autoři studie ale upozorňují, že cenu 63 899 korun za metr čtvereční lze považovat za mírně nadhodnocenou, protože do výpočtu vstupoval významný počet luxusních a oproti průměru násobně dražších projektů, které však z hlediska počtu bytů mají na trh spíš marginální vliv. Co se týká metodiky, prezentovaná průměrná nabídková cena zahrnuje DPH a byla přepočtena k vnitřní užitkové ploše bytu, do níž se nepočítají plochy teras, balkonů, předzahrádek, ideálně ani sklepů či jiných prostor, které nejsou přímou součástí bytů.

Sídliště stále vedou
Z hlediska lokalit je podle IPR většina projektů umístěna ve stávající sídlištní zástavbě z dob socialismu: "V zóně sídlišť byla alokována více než polovina z celkové kapacity nových bytů. Zároveň se zde vyskytují bytové projekty největšího rozsahu." Naopak nejmenší rezidenční projekty vznikají ve vilových čtvrtích, kde byly zaznamenány nejvyšší nabídkové ceny, v průměru přes 79 tisíc korun za metr čtvereční.

Nejintenzivnější bytová výstavba se soustředí do obvodu Praha 15, a to hlavně díky dvěma velkokapacitním projektům v Horních Měcholupech, kde firmy Central Group a Ekospol staví víc než tisícovku bytů. Za touto oblastí následují Praha 9 a Praha 5. Z hlediska katastrálních území panuje nejčilejší stavební ruch ve Stodůlkách, Hlubočepech, Modřanech a Libni.

Pozor na slabou korunu
Stavitelé a realitní makléři jsou pro letošní rok optimisty, byť si připouštějí určitá rizika. "Ceny v Praze budou růst, ale pravděpodobně mírnějším tempem. Mnoha developery avizovaný zvýšený přísun nových projektů na pražský realitní trh přiostří konkurenční boj a udrží růst cen na rozumné úrovni. Motivace hypotečních klientů bude i v příštím roce velice silná a i případný mírný růst úrokových sazeb zájemce o nové bydlení neodradí. Možná naopak rozhýbe některé klienty, kteří stále čekají na ty opravdu nejvýhodnější úrokové sazby v historii," míní ředitel realitní kanceláře Lexxus Peter Višňovský. "V roce 2015 očekáváme stejně jako loni růst poptávky po novém bydlení v Praze. Z hlediska struktury bude i nadále dominovat poptávka po bytech typu 2+kk."

Posledních šest měsíců je na trhu zřetelný nárůst cen stavebních prací, což se určitě promítne do tlaku na růst cen bytů v Praze, neboť stavební náklad je hlavní složkou, a nepředpokládáme, že by bylo v možnostech developerů tento nárůst kompenzovat dalším snížením jejich marže. Věříme, že v roce 2015 nám už politici nepřipraví žádné překvapení v podobě změn v oblasti DPH na poslední chvíli, tak jako tomu bylo v minulých třech letech," předkládá výhled společnosti Finep její finanční ředitel Štěpán Havlas. Podle šéfa Central Groupu Dušana Kunovského se do vývoje cen bytů promítne také oslabený kurz koruny, který prodražuje ceny materiálů používaných ve stavebnictví. Jak připomíná, řada z nich je totiž buď přímo dovážena, anebo je jejich výroba vázána na euro nebo na dolar.
Zdroj:
Vyšlo 26.1.2015 v E15

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.